Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomczykiewicz: Polski węgiel jest za drogi

Tomasz Tomczykiewicz
Tomasz Tomczykiewicz
Tomasz Tomczykiewicz Karina Trojok
W Polsce chcemy nasze potrzeby energetyczne dalej zaspokajać w oparciu o węgiel. Ale może się przecież zdarzyć, że nasze elektrownie będą spalać obcy węgiel, bo po prostu będzie tańszy - mówi wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

"Mamy dziś w Europie złotą erę węgla" - mówi w "The Economist" Anne-Sophie Corbeau z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Niemcy zaś zapowiadają budowę 26 elektrowni węglowych. Czy to dla nas szansa?
Polska sprzedaje mało węgla Niemcom. Przy tych cenach, które dzisiaj oferujemy to nie jest szansa dla nas.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY GÓRNICTWO MOŻE BYĆ DOCHODOWE? POLICZ PIENIĄDZE

Nie jesteśmy konkurencyjni?

Niestety, nie. I dopóki tak jest będziemy skazani na rynek krajowy, o który też walczą dostawcy węgla z zagranicy. Nie ma innych mechanizmów poza rynkowymi, które mogą wpływać na to, że to nasz węgiel będzie się spalał w naszych elektrowniach i w elektrowniach naszych sąsiadów.

CZYTAJ KONIECZNIE:
NIE DLA NAS ZŁOTA ERA WĘGLA, BO GÓRNICY ZA DUŻO ZARABIAJĄ I BRAKUJE INWESTYCJI

Złota era nie dla Polski, jeśli nie uporządkujemy kosztów?

Kto przeczyta program partii niemieckich, łącznie z programem rządu Angeli Merkel, przekona się, że oni poważnie traktują bezemisyjną produkcję energii. Budowa i eksploatacja elektrowni węglowych to dla nich rozwiązanie tylko przejściowe, na drodze do pełnego zaspokojenia potrzeb energetycznych ze źródeł alternatywnych.

Niemcy z atomu zrezygnowali po awarii w Fukushimie?

Tak naprawdę dużo wcześniej. To jest kwestia wychowania niemieckiego społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska naturalnego. Ono nie pozwoli politykom ani na elektrownie atomowe, ani na rozwój przemysłu opartego na węglu. Nam przychodzi się z tym po prostu pogodzić. Musimy dbać o to, żeby u nas węgiel mógł jeszcze przez wiele lat być nośnikiem energii, dostosowanym do realiów ekonomicznych. Chcemy nasze potrzeby energetyczne dalej zaspokajać w oparciu o węgiel. Ale może się przecież zdarzyć, że nasze elektrownie będą spalać obcy węgiel, bo po prostu będzie tańszy. Natomiast to, że potrafimy być konkurencyjni, widać na przykładzie niektórych śląskich zakładów górniczych i Lubelskiego Zagłębia Węglowego.
Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!