Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 20 najlepszych książek pod choinkę: dla mamy, taty, dziadków, żony, męża. Kryminały, biografie, powieści obyczajowe, literatura piękna

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż. W poniedziałek, 24 grudnia, Wigilia. Każdy chciałby pod choinką znaleźć wymarzony prezent. Najbardziej wartościowym upominkiem jest książka. To wspaniały podarek, po który można sięgać w dowolnej chwili, czytać wielokrotnie. Wybraliśmy dla Was 20 książek, które warto podarować bliskim pod choinkę. Są tutaj książki dla mamy, taty, dziadka, babci, dziewczyny i chłopaka. Bo i gatunki są zróżnicowane: literatura faktu, kryminały, powieści obyczajowe, biografie. Wszystkie książki są pięknie wydane.

Książki pod choinkę dla mamy i babci

  1. Manuela Gretkowska, "Poetka i książę". Pierwsza powieść o Agnieszce Osieckiej nie jest ani biografią, ani romansem. Jest powieścią w znacznej części opartą na prawdziwych zdarzeniach. Manuela Gretkowska mistrzowsko opowiada historię miłości niemożliwej, o której Osiecka milczała całe życie. To subtelna historia miłości poetki Osieckiej i księcia, szefa "Kultury" Jerzego Giedroycia. Osiecka i Giedroyc tworzyli dwa światy - tak bliskie i tak dalekie jednocześnie. Połączyła ich miłość, poezja, kultura i Polska. A co ich rozdzieliło?
  2. Elżbieta Sieradzińska, "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze jeden szczyt". Najnowsza biografia wybitnej polskiej himalaistki. Autorka wykonała tytaniczną pracę, aby zebrać informacje o Wandzie Rutkiewicz, korzystała ze źródeł zagranicznych. Książkę czyta się bardzo dobrze.
  3. Sylwia Winnik, „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet" to przejmujące historie 12 kobiet ocalałych z nazistowskiego obozu. Autorka rozmawiała z każdą z bohaterek i spisała ich przeżycia z perspektywy siedemdziesięciu kilku lat. Każda historia jest inna. Przejmująca, poruszająca, prawdziwa do bólu. Książka, którą trzeba przeczytać, aby pamiętać, że ludzie ludziom zgotowali ten los.
  4. Joanna Kuciel-Frydryszak, "Służące do wszystkiego". To pierwsza w Polsce książka poświęcona kobietom, które pracowały jako służące. Sprzątały, wychowywały dzieci ludzi, u których służyły. Gotowały, prały, cerowały. Robiły praktycznie wszystko. Książkę czyta się jak dobrą powieść obyczajową. Aż trudno uwierzyć, że zawiera tak ogromną liczbę faktów.
  5. Małgorzata Rogala, "Ważka". Trzecia część serii z warszawskimi policjantami Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem, a równocześnie mocno... świąteczna, bowiem akcja rozgrywa się właśnie w grudniu. Autorka sprawnie pisze, a jej książki są mocno osadzone w polskich realiach. Nie epatuje makabrą, rozumie, czym jest gatunek, który wybrała. To kryminał z rozbudowanymi wątkami obyczajowymi oraz dopracowanymi portretami psychologicznymi bohaterów.

Książki pod choinkę dla żony i dziewczyny

  1. Ann Cleeves, "Czerń kruka", świetny kryminał otwierający serię szetlandzką. W tej książce jest wszystko to, za co kochamy kryminały: zbrodnia, niespieszne śledztwo, odpowiedni klimat, bardzo dobrze nakreślone portrety psychologiczne postaci i Szetlandy osnute mgłą... Wyborna lektura!
  2. Sabina Waszut "Dobra-noc". Akcja dzieje się w latach 50. na wsi Dobra pod Częstochową. To ważny moment dla polskiej wsi, bo zaczyna wchodzić nowoczesność, ale tradycja i przesądy są nadal silne. Główną bohaterką jest Krysia, która rodzi się w rodzinie Pecynów jako siódma córka. Dziecko powinno być błogosławieństwem, a tymczasem Krysia jest zmorą. Ta książka jest o konfrontacji z innością, z obcym, z czymś nieznanym.
  3. Fiona Mitchell, „Pokój służącej”. Powieść o roli kobiety i niewolnictwie we współczesnym świecie. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety: Dolly, Tala i Jules. Dolly i Tala są siostrami, które pochodzą z Filipin, a pracują jako służące w Singapurze, w domach brytyjskich imigrantów. Zaś Jules jest położną, która do Singapuru przyjechała z Londynu z mężem, który w tym azjatyckim kraju dostał intratną posadę. Poruszająca i wciągająca powieść obyczajowa. Czyta się ją bardzo dobrze.
  4. Agnieszka Błażyńska, "Do Wigilii się zagoi". Powieści świąteczne są tak popularne, że mają swój specjalny regał w księgarniach w grudniu. To debiut autorki z Katowic. Gorąca jak świąteczny grzaniec i zabawna jak wirujące płatki śniegu opowieść o wzajemnym poszukiwaniu i odnajdywaniu, o strachu przed bliskością i niegasnącej tęsknocie za nią, o cudzie spotkania i tajemnicy przypadków. I o tym, że nic nie jest dane raz na zawsze.
  5. Natalie Baszile, "Królowa cukru". Epicka i poruszająca opowieść o współczesnych Stanach Zjednoczonych – wielkich marzeniach, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i wciąż aktualnych problemach nietolerancji oraz wykluczenia. Niezwykły talent literacki debiutantki Natalie Baszille, wyraziste i silne postaci kobiece, sugestywnie ukazane relacje i konflikty rodzinne oraz uprzedzenia i podziały rasowe, których Południe nie wyzbyło się do dzisiaj.

Książki pod choinkę dla taty i dziadka

  1. Dominique Wolton, papież Franciszek, „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie”. W tym roku papież Franciszek obchodził 5. rocznicę swojego pontyfikatu. Z tej okazji wydana została wyjątkowa książka. To wywiad z Ojcem Świętym przeprowadzony przez Dominique’a Woltona, dyrektora badań naukowych w CNRS, francuskim odpowiedniku PAN. Zanim Wolton napisał tę książkę, przez prawie półtora roku, co miesiąc, spotykał się na rozmowach z papieżem. W rezultacie powstał wywiad wielowątkowy, bo z jednej strony są tam pogłębione przemyślenia papieża Franciszka na temat duchowej i politycznej kondycji Europy, a z drugiej strony, nie brakuje swobodnych refleksji i anegdot z życia wziętych. Po raz pierwszy wierni mogą przeczytać tak dużo o życiu prywatnym papieża.
  2. Piotr Trybalski, "Wszystko za K2" - znakomity reportaż Piotra Trybalskiego, który napisał m.in. autobiografię himalaisty Piotra Pustelnika. Narodową Zimową Wyprawą na K2 przez kilka miesięcy tego roku żyła cała Polska. Doborowym oddziałem himalaistów dowodził Krzysztof Wielicki. Były długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry. Książka pełna emocji, pokazująca ludzi, ich miłość do gór: irracjonalną, dominującą, zniewalającą.
  3. Szczepan Twardoch, "Królestwo". Zaskakująca kontynuacja jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Chwytająca za gardło opowieść o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie… pozostać człowiekiem.
  4. Eric Emmanuel Schmitt, "Zemsta i przebaczenie". Nowa książka autora bestsellera "Oskar i pani Róża". Cztery historie o ludziach (siostrach, kochankach, rodzinie, przyjaciołach), którzy doświadczyli największej miłości, silnej zazdrości, palącej zdrady, wielkiej niechęci, serdecznej przyjaźni. Poznali dobro i zetknęli się ze złem. To przejmujące opowieści o skomplikowanych emocjach. Tutaj zemsta rodzi przebaczenia i przebaczenie na nowo rozpala żądzę zemsty. Miłość przynosi ukojenie, a ukojenie otwiera serca na miłość.
  5. Robert Małecki, "Skaza". Ten kryminał wciąga od pierwszej strony. Jest od początku do końca przemyślany, a intryga tak gęsta, że oplata czytelnika niczym mgła nad Chełmżą, miastem, w którym osadzona jest akcja. Do tego niespieszna akcja, żmudne, metodyczne śledztwo, specyficzna atmosfera Polski małomiasteczkowej i bohater, któremu nie sposób nie kibicować.

Książki pod choinkę dla męża i chłopaka

  1. Małgorzata i Michał Kuźmińscy, „Pionek”, świetny etnokryminał o śląskim wampirze. Ta książka ma kilka wymiarów i misternie skonstruowaną zagadkę. Bohaterami są antropolog kulturowa Anka Serafin i dziennikarz Bastian Strzygoń. Duet barwny i gwarantujący emocje! „Pionek” zaczyna się od dwóch morderstw. Pierwsze było w 1992 roku w Zabrzu. Zamordowana została studentka Barbara Gawlik. Drugie ciało odnaleziono współcześnie w parku Chrobrego w Gliwicach. Ofiarą jest Michalina, studentka Politechniki Śląskiej. Zbrodnia w Gliwicach przypomina zabójstwa wampira z Szombierek z lat 90. Skazany za zabójstwo czterech kobiet Norman Pionek z Bytomia kończy odsiadywać wyrok 25 lat więzienia...
  2. Mariusz Sepioło, "Nanga Parbat", książka o Tomku Mackiewiczu, czyli historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach. Akcję ratunkową, w której brali udział wspinacze spod K2, śledziła w tym roku cała Polska. Książka po raz pierwszy odsłania jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewiczowi osób. Jest to nie tylko relacja z podróży po miejscach, do których trafiał Mackiewicz. Przejmująca, prawdziwa, do bólu prawdziwa opowieść o człowieku opętanym marzeniem o zdobyciu góry Nanga Parbat.
  3. Katarzyna Bonda, "Pochłaniacz". To pierwsza część bestsellerowej tetralogii z Saszą Załuską, utalentowaną profilerką. Po lekturze tej powieści Zygmunt Miłoszewski mianował autorkę królową polskiego kryminału. Ale ta książka spodoba się nie tylko miłośnikom kryminałów. Sporo tu Polski z lat 90., wątków sensacyjnych, obyczajowych i humoru.
  4. Antoine de Saint-Exupery, "Mały Princ". Warto mieć tę książkę w swojej domowej biblioteczce lub obdarować nią kogoś, bo nie dość, że ma obrozki od autora, to jeszcze dołączony audiobook - powieść czyta niezrównany Miroslaw Neinert. Przekładu klasyki na śląski dokonał Grzegorz Kulik, który odpowiada również za przekład "Dracha" Szczepan Twardoch. Wielkie sprawy w prostych regionalnych słowach - tak określa Małego Princa prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej.
  5. Robert Galbraith, "Zabójcza biel". Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo