Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej świętuje 30-lecie [ZDJĘCIA]

PAS
TPDG świętowało swoje 30-lecie w Pałacu Kultury Zagłębia
TPDG świętowało swoje 30-lecie w Pałacu Kultury Zagłębia PAS
Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej świętowało w piątkowe popołudnie swoje 30-lecie. Uroczysta gala jubileuszowa miała miejsce w wypełnionej po brzegi sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Prezes TPDG Arkadiusz Rybak oraz jego zastępczyni Ewelina Szlęzak, którzy prowadzili jubileuszową galę, odebrali liczne życzenia i usłyszeli wiele ciepłych słów m.in. od przedstawicieli parlamentu, władz lokalnych, miejskich instytucji i spółek. Były też życzenia od reprezentantów Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Wszyscy zobaczyli multimedialną prezentację, ukazującą przekrojowo 30-letnią działalność Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Nie zabrakło podziękowań i wyróżnień dla przyjaciół TPDG, osób związanych z towarzystwem i współpracujących z nim na co dzień. W części artystycznej o dobrą zabawę zadbali na scenie Przemysław Smolarski oraz Mariusz Kalaga.

– Jubileusz jest okazją do podsumowania naszej działalności. Stwierdzenia, co wypadło dobrze, a co można by jeszcze poprawić. Myślę, że te główne nasze przedsięwzięcia, które realizujemy, a więc Giełda Staroci, Dąbrowski Magazyn Historyczny, wycieczki dla dzieci i młodzieży, czy np. kwesta na cmentarzu są udane. Należy więc je kontynuować w kolejnych latach, choć z pewnością będą podlegały pewnym modyfikacjom i będą się rozwijały – podkreśla Arkadiusz Rybak.

W ramach jubileuszowych obchodów w kwietniu br. zaproszeni goście oraz członkowie i sympatycy towarzystwa posadzili w Parku Hallera, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej i Superjednostki, 30 nowych drzew. Tym samym powstała specjalna Aleja 30-lecia TPDG.

TPDG powstało 22 grudnia 1986 roku, z okazji 70 rocznicy istnienia Dąbrowy Górniczej. Spotkanie założycielskie odbyło się w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy T. Kościuszki 25. Urzędowa rejestracja nastąpiła 8 czerwca 1987 r. Pierwsza siedziba mieściła się w historycznej Resursie przy ul. 3 Maja. Później zlokalizowano ją w internacie przy ul. Cieplaka (od kwietnia 1995 r.) następnie – przy ul. Dojazdowej 18 (do 2000 r.), w budynku Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69 (od 2000 r.) a na koniec – w budynku Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych „Sztygarka”, gdzie mieści się do dzisiaj. W swoim programie TPDG kontynuowało idee swoich poprzedników: Towarzystwa Naukowego Zagłębia Dąbrowskiego (lata 30. XX wieku) i Towarzystwa Miłośników Zagłębia Dąbrowskiego (1966-1968, 1968-1970).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!