Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transakcje - sprzedający i kupujący muszą spełniać określone warunki [PRAWNIK WYJAŚNIA]

Sławomir Zaremba
Dla ważności każdej transakcji, a co się z tym wiąże - złożonego oświadczenia woli - także w sytuacji opisanej przez naszego Czytelnika - zarówno sprzedający, jak i kupujący musi spełniać określone warunki:
  1. musi być zdolny do składania oświadczeń woli, czyli być pełnoletni i posiadający pełną zdolność do czynności prawnych,
  2. oświadczenie woli musi być złożone dobrowolnie,
  3. składający oświadczenie nie może działać pod wpływem błędu, groźby lub innych czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na treść złożonego oświadczenia woli,
  4. składający oświadczenie nie może znajdować się pod wpływem alkoholu, środków odurzających, leków lub jakichkolwiek innych substancji powodujących chociażby przemijające zaburzenia czynności psychicznych, albowiem nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Warto też wiedzieć, że ważnego oświadczenia nie może złożyć również osoba dotknięta chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym lub zaburzeniem utrudniającym rozeznanie, chociażby przemijającym. Pamiętać należy, że nieważne będzie ponadto złożenie oświadczenia woli drugiej stronie "za jej zgodą dla pozoru", czyli z pozorną zgodą.

Jeżeli rzecz, która ma być sprzedana, ma więcej niż jednego właściciela - zgodę na sprzedaż muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele - niezależnie od wielkości ich udziału w rzeczy, która ma być zbyta (przy współwłasności łącznej).

Jeżeli jeden ze współwłaścicieli sprzeciwia się lub nie jest w stanie złożyć ważnego oświadczenia woli - należy zwrócić się do sądu ze stosownym wnioskiem i to sąd zdecyduje, czy sprzedaż danej rzeczy może się odbyć, czy też nie.

Istotne jest to, że sąd weźmie pod uwagę interes współwłaściciela, który na przykład nie jest w stanie - ze względu na stan zdrowia - złożyć stosownego oświadczenia woli i zważy, czy planowana sprzedaż odbędzie się z pokrzywdzeniem tego współwłaściciela, czy też nie, a następnie wyda stosowne rozstrzygnięcie.

Do złożenia oświadczenia woli może stanąć również ustanowiony pełnomocnik. Pamiętać jednak musimy wtedy, że - w wypadku dokonywania transakcji, której przedmiotem jest nieruchomość - pełnomocnictwo do jej zawarcia musi być udzielone również w formie aktu notarialnego - co wynika z przepisów dotyczących formy czynności prawnych.

Jeżeli zatem - w opisywanym stanie faktycznym - współwłaścicielka nieruchomości nie jest zdolna do złożenia ważnego oświadczenia woli o sprzedaży nieruchomości ze względu na stan zdrowia, który objawia się brakiem świadomości czy też brakiem pełnej świadomości, a jej córka nie posiada stosownego pełnomocnictwa - pozostaje jedynie droga sądowa - w celu uzyskania zgody sądu na sprzedaż nieruchomości. Podstawa prawna:#Art. 158 Kodeksu cywilnego.
(JJ)


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!