Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transport GZM – system przejdzie audyt działania. Docelowo będzie obsługiwać Rower Metropolitalny i Koleje Śląskie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
System Transport GZM przejdzie audyt.
System Transport GZM przejdzie audyt. metropoliaztm.pl
System Transport GZM został uruchomiony w październiku 2023 r. Zastąpił przestarzały system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Transport GZM miał być zmianą na lepsze, jednak działanie rozpoczął od awarii. Niecałe pół roku po uruchomieniu systemu zamówiony został jego audyt. 16 stycznia poinformował o tym Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Spis treści

System Transport GZM przejdzie audyt

We wtorkowej rozmowie w Radiu Katowice przewodniczący GZM został zapytany o działanie aplikacji Transport GZM.

- Wydaje się, że te pierwsze, trudne miesiące wdrożenia tej aplikacji już są za nami. Aplikacja pracuje coraz lepiej, coraz bardziej stabilnie – odpowiedział Kazimierz Karolczak przyznając jednocześnie, że nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. - Asseco (wykonawca systemu Transport GZM – przyp. red.) dalej pracuje nad tym, by ta aplikacja funkcjonowała coraz lepiej. Ostatnie poprawki powodowały, że rozpoczęcie i zakończenie +Podróży Start/Stop+ miały spore opóźnienia – dodał.

Przewodniczący GZM podkreślił, że w ciągu kilku miesięcy działania systemu, wiele jego elementów udało się usprawnić. Tę opinię potwierdzają pasażerowie.

- Aplikacja działa prawidłowo, nie ma z nią większych problemów. Ja korzystam z pakietu bilety20. Na początku z aplikacją było trochę problemów. Gdy wchodziłam do autobusu, czasami program kazał mi się logować – to zabierało czas. Teraz już się tak nie dzieje – mówi Magdalena, mieszkanka Bytomia korzystająca z systemu Transport GZM.

Kazimierz Karolczak również zaznaczył, że rozpoczęcie i zakończenie podróży w aplikacji zajmuje już tylko kilka sekund. Jednak jego zdaniem powinno być jeszcze szybsze.

- Moim zdaniem to nie powinno trwać dłużej niż dwie sekundy. Jeszcze pracujemy nad stabilizacją, nad poprawą funkcjonowania i płynności tego systemu. Zamówiliśmy audyt, który ma pokazać co można zrobić lepiej – przekazał Karolczak.

Jak poinformował przewodniczący GZM, w ramach audytu użytkownicy systemu będą pytani o jego działanie. Podróżni będą również mogli wypowiedzieć się na temat poszczególnych funkcji zaszytych w aplikacji. Będą pytani o to, jak te funkcje można poprawić. Łukasz Zych, rzecznik prasowy GZM, wyjaśnia, że badanie zostanie przeprowadzone w formie ankiety, którą będzie mógł wypełnić każdy użytkownik aplikacji. Dokładny termin rozpoczęcia audytu nie jest w tej chwili znany, przypuszczalnie badanie będzie prowadzone w marcu.

Transport GZM - co należy poprawić?

Okazuje się, że problemem jest sam sposób, w jaki kupuje się bilet lub potwierdza początek podróży. By to zrobić należy zeskanować jeden z kodów QR rozmieszczonych w pojazdach.

- W niektórych autobusach kartki z kodami są częściowo odklejone i nie da się ich zeskanować. Ostatnio dopiero trzecia naklejka, do której udało mi się dopchać była nieuszkodzona i dało się zeskanować kod. Przy tłoku w autobusie czasem robi się to skomplikowane – mówi Magda z Bytomia.

Łukasz Zych informuje, że gdy pasażerowie zgłaszają problemy z uszkodzonymi naklejkami, wykonawca systemu jest natychmiast informowany o konieczności uzupełnienia ich.

- Gdy ktoś widzi taką sytuację, prosimy o zgłoszenie. Można to również zrobić przez aplikację, przez moduł reklamacji – mówi rzecznik GZM.

Zgodnie z przyjętymi zasadami na każde drzwi w pojeździe powinny przypadać dwie naklejki. A w ostateczności, gdy sięgnięcie do kodu jest utrudnione, widoczne na naklejce cyfry można wprowadzić w aplikacji ręcznie.

Rower Metropolitalny będzie częścią systemu Transport GZM

Działający od października system ma także docelowo obsługiwać Rower Metropolitalny. W marcu Rowery Metropolitalne mają pojawić się w 8 miastach, na mieszkańców czekać będzie 1,1 tys. jednośladów. Docelowo system obejmie 31 miast i gmin GZM z bazą 7 tys. rowerów.

- Z rowerów będzie można korzystać z poziomu aplikacji operatora, firmy Nextbike. Docelowo chcielibyśmy również, by taka możliwość była zaszyta w aplikacji Transport GZM tak, by w jednej aplikacji móc korzystać ze wszystkich środków transportu – mówi Kazimierz Karolczak.

Na tym nie kończą się plany rozwoju systemu. 1 marca zostanie wprowadzona następna faza połączenia taryfy komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego i pociągów Kolei Śląskich kursujących w obrębie GZM.

- Zaczynamy od biletów okresowych 30-dniowych. Po kilku miesiącach będziemy zastanawiać się - patrząc na te doświadczenia - żeby, mam nadzieję, rozszerzać tę ofertę – wyjaśnia przewodniczący GZM.

Aplikacja Transport GZM i nowy portal pod tą samą nazwą zostały udostępnione pasażerom ZTM z początkiem sierpnia 2023 roku. W kolejnym etapie zachęcano pasażerów, by zakładali konta w nowym systemie. Dane ze ŚKUP były następnie przenoszone. Śląska Karta Usług Publicznych została wyłączona 28 września.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera