Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa odświeżanie akademików dla uchodźców w Katowicach. Zamieszka tu 400 obywateli Ukrainy. Jeden z budynków będzie gotowy już za kilka dni

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Od kilku dni w obiektach pracują pracownicy wszystkich spółek i zakładów miejskich, wspomagani przez wolontariuszy. Ich zadaniem jest doprowadzenie nieużywanych od 3 lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od kilku dni w obiektach pracują pracownicy wszystkich spółek i zakładów miejskich, wspomagani przez wolontariuszy. Ich zadaniem jest doprowadzenie nieużywanych od 3 lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Marzena Bugała-Astaszow
Od kilku dni trwają prace nad przystosowaniem byłych domów studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach do potrzeb uchodźców z Ukrainy. To przede wszystkim malowanie, meblowanie, porządkowanie terenu wokół. Dzięki temu baza miejsc noclegowych w mieście zwiększy się w ciągu najbliższych dni o ok. 400.

Setki miejsc noclegowych w Katowicach

Do tej pory w Katowicach schronienie mogło znaleźć ponad 400 uchodźców. Baza noclegowa została podwojona, dzięki Uniwersytetowi Ekonomicznemu, który nieodpłatnie udostępnił budynki po dawnych akademikach. To Dom Studenta "Sikorka" i "Zaścianek", znajdujące się przy ulicy Franciszkańskiej 8-10.

- Zapewnienie miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy, to obecnie jedno z większych wzywań z jakim mierzą się Katowice. Dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego, z myślą o uchodźcach, powstanie kolejnych 400 miejsc noclegowych. Staramy się, by warunki które oferujemy, były godne i komfortowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Od kilku dni w obiektach pracują pracownicy wszystkich spółek i zakładów miejskich, wspomagani przez wolontariuszy. Ich zadaniem jest doprowadzenie nieużywanych od 3 lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.

– Z każdej z naszych administracji oddelegowaliśmy pracowników, którzy działają na terenie akademików. Musimy przede wszystkim zadbać o dostęp do wody i ogrzewania, ale również przeprowadzamy drobne prace remontowe, jak m.in. odmalowanie ścian – mówi Renata Fortuna z Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Nieużywane przez długi czas instalacje wodociągowe i kanalizacyjne wymagały dokładnego sprawdzenia i doprowadzenia do odpowiedniego stanu, czym zajęli się pracownicy Katowickich Wodociągów. Oprócz przepłukania i wykonania przeglądu sieci przy pomocy kamery, zbadano także jakość wody – zarówno w instalacjach doprowadzających, jak i tych znajdujących się wewnątrz budynku.

Trwa wnoszenie mebli i prace na zewnątrz budynków

Pomieszczenia w budynkach są wyposażane w niezbędne meble i urządzenia. To nie tylko przedmioty należące do akademików, ale również rzeczy przygotowane przez darczyńców.

– Pracownicy KZGM pomagają we wnoszeniu mebli i urządzeń do poszczególnych pokoi czy kuchni. Sprawdzamy też stan tych przedmiotów i reperujemy te, które wymagają naprawy – tłumaczy Renata Fortuna.

O doprowadzenie do odpowiedniego stanu otoczenia budynków dbają pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. Prowadzą oni prace naprawcze, związane z wyrównaniem przejść i chodników oraz uporządkowaniem dróg wewnętrznych. Terenem zajmuje się także Zakład Zieleni Miejskiej.

– Nasze zadania polegały przede wszystkim na skoszeniu trawy, przycięciu żywopłotów i drzew, usunięciu samosiejek, ale też wyremontowaniu ławek. Dziś skupiamy się już na pracach porządkowych, a w późniejszym etapie zajmiemy się odświeżeniem drobnych elementów zewnętrznych, jak m.in. balustrady. Ponadto oddelegowaliśmy ludzi do pomocy przy pracach odbywających się w środku akademików – tłumaczy Michał Szafraniec, rzecznik prasowy Zakładu Zieleni Miejskiej.

W byłych akademikach powstaną także salki do nauki dla dzieci oraz pomieszczenia sportowe. Pierwszy budynek do przyjęcia uchodźców będzie gotowy w ciągu najbliższych dni. W drugim zakres prac do wykonania jest trochę większy, więc potrwa to dłużej.

Do przyjęcia uchodźców zaadoptowane zostały już między innymi: Camping w Dolinie Trzech Stawów, hala sportowa przy ul. Józefowskiej, Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek" czy siedziby OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała. Trwają rozmowy dotyczące zaadaptowania na ten cel kolejnych obiektów

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera