Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu w Śląskiem rodzi się najmniej dzieci. Miasta w woj. śląskim z najmniejszym przyrostem naturalnym w 2022 roku. Zaskoczeni?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców: -7,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców: -7,6 Pixabay
Miasta w Śląskiem z najmniejszym przyrostem naturalnym uwzględniono w zestawieniu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Ranking przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku. Jak można tam zauważyć, znajdujące się na terenie naszego regionu ośrodki miejskie nadal wpisują się w ogólną tendencję, polegającą na tym, iż liczba urodzeń jest mniejsza niż zgonów. Świadczy o tym współczynnik przyrostu, jaki nie tylko w Śląskiem, ale też w innych województwach ma wartości ujemne. Na ogólnokrajowej liście pierwsze niechlubne miejsce zajmuje Trzcińsko-Zdrój, mieszczące się w województwie zachodniopomorskim. Dalej znajdują się Kleszczele, Chodecz oraz Piątek, położone kolejno w podlaskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. To w tych polskich miastach odnotowano najmniejszy przyrost naturalny w 2022 roku. W zestawieniu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się w czwartej rankingowej setce. Warto dodać, że wśród stu pierwszych miast, uwzględnionych w ogólnopolskim zestawieniu jako te z najmniejszym współczynnikiem znalazło się trzydzieści pięć śląskich ośrodków. Pozostałe to miasta, zlokalizowane między innymi w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim czy dolnośląskim. Sprawdź, gdzie w naszym regionie są najmniejsze współczynniki!

Przyrost naturalny w skali ogólnopolskiej

Ranking ogólnokrajowy, w jakim uwzględniono miasta z najmniejszym przyrostem naturalnym – odnotowanym na tysiąc mieszkańców – oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku. W zestawieniu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl, ośrodki z najniższymi wskaźnikami odnotowano wówczas w województwie zachodniopomorskim, a konkretnie w Trzcińsku-Zdroju, gdzie współczynnik przyrostu wynosi -23,2.

Warto tu wspomnieć, że biegunowa jego wartość to 19,2, jaką przypisano Morawicy w województwie świętokrzyskim. Na drugim miejscu na liście ogólnokrajowej widnieją Kleszczele z wynikiem -22,9. Trzecia i czwarta pozycja należą kolejno do miast Chodecz oraz Piątek, którym przypisano wskaźniki o wartości -17,1 i -17. Wśród stu pierwszych miast, uwzględnionych w ogólnopolskim zestawieniu jako te z najmniejszym współczynnikiem znalazły się ośrodki, mieszczące się między innymi w takich województwach jak śląskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie czy dolnośląskie.

Oto dane dla poszczególnych regionów:

  • Województwo małopolskie: -1,4 na 1000 mieszkańców
  • Województwo pomorskie: -1,9 na 1000 mieszkańców
  • Województwo wielkopolskie: -2,2 na 1000 mieszkańców
  • Województwo mazowieckie: -2,2 na 1000 mieszkańców
  • Województwo podkarpackie: -2,5 na 1000 mieszkańców
  • Województwo podlaskie: -3,8 na 1000 mieszkańców
  • Województwo kujawsko-pomorskie: -4,5 na 1000 mieszkańców
  • Województwo warmińsko-mazurskie: -4,5 na 1000 mieszkańców
  • Województwo dolnośląskie: -4,6 na 1000 mieszkańców
  • Województwo lubuskie: -4,7 na 1000 mieszkańców
  • Województwo lubelskie: -4,8 na 1000 mieszkańców
  • Województwo opolskie: -5,2 na 1000 mieszkańców
  • Województwo zachodniopomorskie: -5,3 na 1000 mieszkańców
  • Województwo śląskie: -5,8 na 1000 mieszkańców
  • Województwo łódzkie: -6,4 na 1000 mieszkańców
  • Województwo świętokrzyskie: -6,5 na 1000 mieszkańców

Nie przeocz

Ogrodzieniec miastem z najmniejszym przyrostem naturalnym w Śląskiem

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny, w zestawieniu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się w czwartej rankingowej setce. Warto dodać, że wśród stu pierwszych miast, widniejących na ogólnokrajowej liście jako te z najmniejszym współczynnikiem znalazło się trzydzieści pięć śląskich ośrodków. Jak można tam zauważyć, najwyższą pozycję wśród miast w naszym regionie i dwudziestą drugą w ogólnopolskim rankingu zajmuje Ogrodzieniec.

Współczynnik przyrostu wynosi tam -12,8, a więc jest o 10,4 wyższy niż w przypadku zachodniopomorskiego miasta Trzcińsko-Zdrój, znajdującego się na pierwszej pozycji w ogólnokrajowym zestawieniu. Warto tu wspomnieć, że biegunowa wartość współczynnika przyrostu na terenie naszego regionu to -0,7, jaką przypisano miastu Lędziny w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Wśród innych śląskich miast, które znalazły się na tej niechlubnej liście są między innymi Blachownia, Czeladź czy Będzin.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia śląskich miast, w których stwierdzono najmniejszy przyrost naturalny w 2022 roku. Sprawdź, gdzie w naszym regionie odnotowano najniższe współczynniki!

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera