Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turysto! Chcesz bezpiecznie spędzić urlop w kraju islamskim? Przeczytaj! [PORADNIK]

Aldona Minorczyk-Cichy
Idąc na bazar, należy pamiętać o stosownym ubiorze
Idąc na bazar, należy pamiętać o stosownym ubiorze Mikołaj Suchan
Egipt, Tunezja, Maroko to wakacyjne hity mieszkańców Śląskiego. To właśnie tam wybierze się co dziesiąty ze 150 tys. Ślązaków planujących zagraniczny urlop. Tydzień w tych krajach to wydatek 2000 zł na osobę. Taniej niż w Grecji czy Hiszpanii. Ale coś za coś. Wstrząsająca historia Norweżki zgwałconej w Dubaju, a następnie aresztowanej za pozamałżeńskie stosunki seksualne sprawiła, że pytamy, czy w krajach islamskich jest bezpiecznie. Czy mogą tam bez obaw podróżować kobiety? MSZ wydał specjalny poradnik dla podróżujących po świecie, a specjaliści branży turystycznej uspokajają: - Wystarczy szanować lokalne zwyczaje.

W kurortach można sobie na wiele pozwolić

Grzegorz Chmielewski, szef śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystycznej, kraje islamskie zna, bo od lat po nich podróżuje.
- Nie spotkałem się nigdy z agresją wobec kobiet. Za to często widywałem zachowania prowokacyjne w drugą stronę. W egipskich, tureckich czy tunezyjskich kurortach można sobie na wiele pozwolić i czuć się swobodnie. Jednak kiedy wychodzi się na ulicę, idzie na bazar czy do meczetu - trzeba przestrzegać miejscowego prawa i zwyczajów. Szanować ludzi, do których przyjechało się w gości - podkreśla Chmielewski.

I chociaż Egipt, Tunezja i Turcja to najchętniej wybierane kierunki naszych zagranicznych wakacyjnych wojaży, to coraz chętniej zapuszczamy się do innych muzułmańskich krajów. Pani Jadwiga z Siemianowic Śląskich była kilka lat temu w Libii, gdzie miała nieprzyjemną przygodę w Trypolisie.

- Mimo że naprawdę bardzo starałam się pamiętać o tamtejszych zwyczajach i je skrupulatnie przestrzegać, to nie ustrzegłam się błędów. W Trypolisie odwiedziliśmy księgarnię. Tam, nieświadoma tego co robię, wyciągnęłam rękę po Koran. Wściekły sprzedawca niemal zabił mnie wzrokiem. Dobrze, że kolega w porę mnie powstrzymał przed dotknięciem tej świętej dla islamu księgi - opowiada pani Jadwiga.

Egipt to nie jest Pakistan, a Maroko to nie Syria

Kraje muzułmańskie, podobnie jak europejskie nie są jednorodne kulturowo. Mają też różne tradycje religijne. W większych miastach i ośrodkach turystycznych Egiptu, Tunezji, Maroka gościom na wiele się pozwala. W Turcji, jedynym państwie świeckim w krajach muzułmańskich, jest podobnie, ale pod warunkiem że przebywamy w Stambule, Ankarze, Antalyi, czy w jednym z kurortów nad Morzem Śródziemnym czy Egejskim. Tam kobieta w szortach czy mini, z odkrytymi ramionami nie szokuje. Kiedy jednak jedzie się na turecką wieś, taki strój nie wchodzi w rachubę.

ZOBACZ TAKŻE:
NIESPOKOJNA TURCJA OCZYMA ŚLĄZAKA. TAKIE ŚMIESZNE PINGWINY

Z kolei Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie - kojarzą się nam z wojującym, rygorystycznym islamem. To prawda. Jednak w turystycznych enklawach można zachowywać się nieco swobodniej, ale w pewnych ściśle określonych granicach.

- Świetnie pokazane to było w filmie "Seks w wielkim mieście". Jego bohaterka została surowo ukarana za zbyt frywolne zachowanie - podkreśla Chmielewski.

Pamiętaj o zasadach, będziesz bezpieczny

Nie ma jednak wątpliwości, że aby nie prowokować losu, trzeba pamiętać o kilku zasadach. I tak np. mężczyzna nie może uporczywie wpatrywać się w kobietę, zagadywać jej, robić zdjęcia. To grozi kłopotami. Z kolei samotnie podróżujące kobiety-turystki budzą zainteresowanie. Bez-względnie powinny więc mieć na palcu obrączkę, nawet jeśli nie są zamężne. Turystka, wychodząca na ulicę w krótkiej spódnicy czy z odkrytymi ramionami, naraża się na zaczepki. Najlepiej więc założyć luźne ubranie, zakrywające jak najwięcej ciała. - Strój ma też szczególne znaczenie, gdy turysta chce wejść do meczetu. Wykluczone są nawet krótkie spodnie u mężczyzn. Z drugiej strony nie widziałem, żeby niestosowny strój był przyczyną awantury - podkreśla Grzegorz Chmielewski.

W meczecie należy mieć zakryte ramiona i nogi, a kobiety muszą zasłonić także włosy. Są one dla Arabów symbolem seksualności. Wchodząc do świętego miejsca należy zdjąć buty.

ZOBACZ TAKŻE:
RAMADAN SIE ZACZĄŁ. CO TO OZNACZA DLA TURYSTÓW

W krajach muzułmańskich należy jeść zawsze prawą ręką. Lewa ręka uważana jest w tamtejszej tradycji za nieczystą, bo służy do obmywania się. Również nie wolno lewą ręką nic podawać ani brać. Podczas rozmowy nie należy wskazywać na kogoś palcem lub długopisem. To jest odbierane jako wyzwanie i zagrożenie. W taki sposób można traktować jedynie zwierzęta.

Nasza rada: przed podróżą poczytaj o kraju, do którego się udajesz i przestrzegaj obowiązujących w nim zasad. Wtedy urlop będzie na pewno udany.

Wypoczywałeś za granicą? Jak wspominasz spędzony tam urlop? Podyskutuj z autorką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!