Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twaróg: Lekarze ciał, lekarze dusz. Oto jacy są ci najlepsi

Marek Twaróg
Marek Twaróg
Marek Twaróg arc.
Niezwykle krzepiące uczucie. Stać tak w gronie tylu znakomitych lekarzy. Z pewnością ma to coś wspólnego z ulgą, którą odczuwa się po stresującym dniu, kiedy można odetchnąć w bezpiecznym domu z przyjaznymi ludźmi wokół. Lekarze, którzy dają poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie mogą nam dać gwarancji, że życiowe zmagania z chorobą zakończą się sukcesem, lecz dają nam pewność, że zrobią wszystko, co w ich mocy, wszystko, co potrafią i co oferuje medycyna. Wszystko, aż dosięgną granicy, poza którą karty rozdaje już tylko los.

Myślę, że różni się spojrzenie nas - pacjentów na pracę lekarzy oraz postrzeganie swojej pracy przez samych lekarzy. My chcemy od nich nadziei, że będzie dobrze, chcemy, by uleczyli nam ciało, lecz tak naprawdę pragniemy, by uleczyli nam duszę i pozbawili uczucia niepewności. Niech postawią nas na nogi i sprawią, że da się jakoś żyć, lecz równocześnie: niech nas na powrót ulokują w strefie komfortu, niech powiedzą „będzie dobrze”, „to już minęło”, „proszę się nie martwić”, „najgorsze za nami”. A lekarze - tak sobie wyobrażam - patrzą na swoje zajęcie i największą uwagę muszą koncentrować po prostu na najlepszym wykorzystaniu wiedzy, aparatury, umiejętności, na medycznych cudach, których dokonują. Bez hamletyzowania, z zimną krwią, dosłownie i pewnie, bez życiowych metafor - z mięśniem, żyłą, krwią i skalpelem zamiast duszy, impresji, wrażeń i uczuć. Leczą ciało, dzięki czemu będzie dopiero można uleczyć duszę.

Co decyduje o tym, że o kimś mówimy świetny lekarz? Gdy tak wczoraj patrzyłem na laureatów, których wybrała kapituła Hipokratesa 2015 - widziałem więc najlepszych z najlepszych - zdałem sobie sprawę w czym rzecz. Profesor Paweł Lampe, wybitny specjalista od ciała, cały świat zadziwia. Lecz przecież ten sam profesor Lampe to znawca naszej duszy, piękny człowiek, który z pasją mistrza toczy walkę nie tylko o fizyczne zdrowie pacjenta. Bo równocześnie dobrym słowem lub uśmiechem zawalczy o nasz możliwie największy komfort w trudnych momentach, zawalczy o psyche naszą i spokój ducha. Czy to przypadek, że wczoraj ucichła jedna, druga rozmowa, gdy wchodził do auli? Że cieszy się autorytetem jako wybitny lekarz, ale też po prostu jako mądry i ciepły człowiek? Dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, silna i zdecydowana w walce o zdrowie i życie małych pacjentów, równocześnie leczy przecież ich zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Dr. Byrczek, która ze swoimi pacjentami jest tam, gdzie nadzieja ulatuje... Profesor Maciejewski

Wreszcie Pani Profesor - zwyciężczyni, profesor Skrzypulec-Plinta - która w równowadze życiowej, empatii, zdrowym rozsądku z jednej strony oraz w nieprzewidywalności, spontaniczności, energii z drugiej strony upatruje największej wartości mądrego życia. Wychowawczyni młodych, siłaczka i Judym w jednym.

Ci najlepsi zatem - to widać także, gdy wczytać się w życiowe dokonania laureatów kategorii internetowych - przywracają nas do pionu w sensie dosłownym, ale i w sensie metaforycznym. Podadzą rękę, by wstać z łóżka, wyciągną ją też do nas, gdy trudno nam się godzić z ograniczeniami życia i śmierci.

Wspaniali ludzie, którzy dokonują cudów, jakich (to cudów) nie mają w umowie o pracę. Cudów, które nam dają w prezencie i których my niekiedy nie doceniamy. Niskie ukłony, szanowni państwo.

Twitter: @marek twaróg

Marek Twaróg,
redaktor naczelny DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!