Odszkodowanie dla pasażera z OC – kiedy poszkodowany ma...

  Odszkodowanie dla pasażera z OC – kiedy poszkodowany ma szansę na wypłatę świadczeń?

  materiał partnera

  Aktualizacja:

  Odszkodowanie dla pasażera z OC – kiedy poszkodowany ma szansę na wypłatę świadczeń?
  Świadomość odszkodowawcza społeczeństwa ciągle rośnie, na rynku zaroiło się od kancelarii, a w internecie nie brakuje poradników o tej tematyce. Niestety o ile kwestia odszkodowania dla kierowców jest szeroko poruszana, o tyle pasażerowie są traktowani odrobinę po macoszemu. Kiedy poszkodowany pasażer ma szansę na odszkodowanie? W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty roszczeń? O tym wszystkim powiemy w dalszej części artykułu.
  Odszkodowanie dla pasażera z OC – kiedy poszkodowany ma szansę na wypłatę świadczeń?

  Odszkodowanie dla każdego pasażera?


  Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do licznych wypadków komunikacyjnych z udziałem samochodów i motocyklów. Pasażerowie poruszający sie wymienionymi pojazdami mają prawo do dochodzenia licznych roszczeń. Odszkodowanie dla pasażera z OC sprawcy wypadku to szansa na uzyskanie godnej rekompensaty pieniężnej. Kodeks Cywilny określa zasady na jakich poszkodowany pasażer nabywa prawa do odszkodowania i na jakich warunkach może dochodzić stosownych świadczeń. Warto jednak powiedzieć, że niezależenie, czy pasażer poruszał się samochodem sprawcy wypadku, czy pojazdem poszkodowanym ma prawo wystąpić o wypłatę świadczeń odszkodowawczych. Katalog roszczeń jest niezwykle szeroki i obejmuje m. in. :


  • zadośćuczynienie za ból i cierpienie fizyczne, psychiczne

  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

  • zwrot kosztów przedmiotów uszkodzonych na skutek zdarzenia

  • wyrównanie z tytułu utraconego dochodu

  • zwrot kosztów poniesionych na leczenie, rehabilitację, konsultacje medyczne

  • zwrot kosztów przekwalifikowania zawodowego

  • rentę wyrównawczą

  Ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie dla pasażera


  Istnieją pewne przesłanki, które umożliwiają Towarzystwu Ubezpieczeniowemu obniżenie należnych roszczeń poszkodowanemu pasażerowi. Mowa tutaj o przyczynieniu się do wypadku, są to działania, zachowanie pasażera, które miały wpływ na powstanie lub rozmiar wypadku. Sztampowym przykładem jest jazda z pijanym kierowcą lub brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. W takich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo oszacować procentowo wpływ działań na rozmiar doznanych obrażeń przez pasażera. Jeśli jednak zachowanie poszkodowanego było główną przyczyną zdarzenia drogowego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Tylko wyłączna wina pasażera odbiera mu możliwość uzyskania jakiegokolwiek świadczenia odszkodowawczego.


  Jak uzyskać odszkodowanie dla pasażera z OC?


  Poszkodowany pasażer w celu uzyskania odszkodowania musi zgłosić swoją szkodę do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego oprócz wniosku opatrzonego w rzetelne uzasadnienie wpływu wypadku, niezbędne jest też dołączenie zgromadzonej dokumentacji w sprawie (diagnozy lekarskie, wyniki badań, rachunki, notatka policyjna). Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie szkody i wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie odszkodowania.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama