Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie AC dla zabytkowego auta w Polsce i Anglii

materiał partnera

Wykupienie indywidualnej polisy AC dla samochodu zabytkowego w Polsce może być dość kłopotliwe. Firmy ubezpieczeniowe w naszym kraju niechętnie oferują ubezpieczenia tego rodzaju. W znacznie lepszej sytuacji są obywatele Anglii. Jak wygląda oferta dla właścicieli oldtimerów tam i w Polsce?

Każde auto, które porusza się po polskich drogach, powinno mieć wykupioną polisę OC – dotyczy to także samochodów zabytkowych. Wielu kierowców decyduje się również na dodatkowe ubezpieczenie AC. W przypadku aut zabytkowych jest to szczególnie przydatne, gdy wybieramy się w długą podróż i nasz oldtimer ma być podstawowym środkiem transportu.

Ubezpieczenie AC dla samochodu zabytkowego w Polsce

Aby otrzymać polisę ubezpieczeniową Auto Casco dla samochodu zabytkowego w Polsce, możemy skontaktować się towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jednak szansa na to, że otrzymamy atrakcyjną ofertę jest niestety niewielka. AC dla aut zabytkowych oferują głównie PZU oraz Warta. W wielu przypadkach ubezpieczyciel prawdopodobnie w ogóle nie zaproponuje polisy, a jeśli jednak zaistnieje szansa na wykupienie ubezpieczenia, to trzeba się będzie liczyć z wysoką opłatą. Niezbędne mogą okazać się także oględziny rzeczoznawcy na koszt właściciela pojazdu.

Pod uwagę trzeba wziąć także polskie przepisy, które dość dokładnie określają, jakie auto można uznać za zabytkowe. Według art. 2. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku, samochód zabytkowy to „pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami”. Z kolei rejestracji podlegają auta w wieku minimum 25 lat oraz składające się co najmniej w 75% z oryginalnych części. Co więcej, dany model powinien być wycofany z produkcji przynajmniej od 15 lat. Spełnienie tych warunków sprawi, że rejestracja pojazdu jako zabytku będzie łatwiejsza. Możliwe jest jednak również ubieganie się o status zabytku dla auta, które np. ma dużą wartość historyczną lub zawiera unikalne rozwiązania konstrukcyjne.

Jak to wygląda w Anglii?

Warto dla porównania sprawdzić, jak kwestia ubezpieczenia AC dla oldtimerów wygląda w Anglii. Wyspiarze mają znacznie łatwiejszy dostęp do polis tego rodzaju, gdyż w Zjednoczonym Królestwie działają firmy wyspecjalizowane w ubezpieczaniu zabytkowych aut, takie jak np. Sureterm Direct. Aby wykupić polisę u tego ubezpieczyciela, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/. Potem pozostaje czekać na wstępną wycenę – dodatkowa opinia rzeczoznawcy nie jest wymagana. Właściciel auta może też liczyć na zniżki, gdy jest stałym klientem lub zadeklaruje, że auto nie przekroczy rocznego limitu przejechanych kilometrów. Co więcej, można skorzystać ze specjalnej oferty dla samochodów wysokiego ryzyka.

Jak widać, angielski posiadasz auta klasycznego jest w znacznie lepszej sytuacji. W Polsce problemem są zarówno skomplikowane przepisy, jak i trudny dostęp do korzystnych ofert. Szacuje się, że po polskich drogach jeździ ponad 50 000 samochodów zabytkowych, więc być może niebawem również w naszym kraju doczekamy się ciekawych propozycji towarzystw ubezpieczeniowych i przyjaźniejszej legislacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!