Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy. Sinice na Paprocanach zatruły jezioro. Kąpielisko zostało zamknięte do odwołania

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sinice znów na Paprocanach. Kąpielisko zostało zamknięte do odwołania
Sinice znów na Paprocanach. Kąpielisko zostało zamknięte do odwołania arc MOSiR/NM
Sinice na Paprocanach zaatakowały z wielką siłą. Jest ich coraz więcej. Jak co roku w zbiorniku wodnym na tyskich Paprocanach zakwitły sinice. Natychmiast wprowadzono zakaz kąpieli. Taka decyzja zapadła po sanepidowskiej kontroli tutejszej wody.

Niestety tyszanie niezbyt długo cieszyli się możliwością schłodzenia się w wodach Jeziora Paprocańskiego. Z powodu zakwitu sinic, kąpielisko na terenie OW Paprocany zostało zamknięte do odwołania.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach zachęca jednak do korzystania z wodnego placu zabaw oraz kurtyn wodnych.

Problem sinic w tyskim jeziorze powtarza się co roku. Władze miasta próbują temu jakoś zaradzić m.in. poprzez współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego, którzy doradzili skupienie się na poprawie bilansu wodnego Jeziora Paprocańskiego poprzez zwiększenie ilości wody dopływającej do zbiornika oraz poprawie jakości wód dopływających do zbiornika przez odtworzenie historycznych rozwiązań hydrotechnicznych.

Czy sinice są groźne?

Sinice, inaczej cyjanobakterie, choć to latem są najbardziej uciążliwe, są obecne w Morzu Bałtyckim cały rok, także zimą.

Nie wszystkie sinice są toksyczne. Większość wręcz przeciwnie, ma pozytywny wpływ na środowisko, produkują wiele cennych związków, które mogą być wykorzystane w farmacji, medycynie, biotechnologii, niektóre spożywane są jako suplement diety. Większość gatunków sinic występuje w wodach słodkich.

Nie przeocz

Sinice są jedną z najstarszych form życia na naszej planecie, świetnie się przystosowały, potrafią niszczyć konkurencję - inny plankton i przy okazji szkodzą ludziom. Toksyna, która jest groźna dla naszego układu pokarmowego, to nodularyna, metabolit wtórny produkowany przez gatunek Nodularia spumigena. Co ciekawe, ta toksyna, jak i inne hepatoksyny produkowane przez sinice (np. mikrocystyny produkowane przez słodkowodne gatunki z rodzaju m.in. Microcystis, Dolichospermum czy Planktothrix), gromadzone są w komórce sinic. Do wody zostają uwolnione dopiero, gdy komórki pękają i obumierają.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera