Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Skarbów w Mieście Nauki – Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na wydarzenie poświęcone minerałom

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Tydzień Skarbów w Katowicach.
Tydzień Skarbów w Katowicach. Uniwersytet Śląski w Katowicach
W Katowicach trwają obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. - Drugim spośród 50 tygodni w Mieście Nauki w 2024 roku jest Tydzień Skarbów – przekazuje Uniwersytet Śląski. Tematem przewodnim będą skarby Ziemi – skały i minerały, również te najcenniejsze, jak złoto i diamenty. Tydzień Skarbów odbywa się w terminie 8-14 stycznia.

Tydzień Skarbów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Tematem przewodnim drugiego tygodnia w ramach Europejskiego Miasta Nauki są skarby Ziemi.

- Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez surowców mineralnych nie byłoby większości przedmiotów codziennego użytku. Podczas Tygodnia skarbów zapoznamy się z powszechnymi skałami i minerałami, jak również poznamy te najcenniejsze, wyjątkowe skarby Ziemi, takie jak złoto, diamenty, szmaragdy, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty – zachęca Uniwersytet Śląski.

W ramach Tygodnia Skarbów na katowickiej uczelni można będzie również poznać te naturalne skarby naszego globu, bez których nie mogłyby istnieć nowoczesne technologie. W trakcie wydarzenia można również będzie poznać roboty, które nie od dziś rewolucjonizują wiele gałęzi nasz przemysł i wkraczają do naszego życia codziennego.

- Pokażemy, jak bogate i różnorodne są skarby Ziemi, a także nauczymy się je rozpoznawać. Będziemy mieli możliwość poznania cech fizycznych minerałów, w tym fascynującej fluorescencji – dodaje UŚ.

Jak podkreśla mgr inż. Ewa Głuszek, jedna z kuratorek Tygodnia skarbów, kierowniczka Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, bez surowców mineralnych większość przedmiotów codziennego użytku by nie istniała. Nie byłoby również nowoczesnych technologii.

- Podczas Tygodnia skarbów chcemy pokazać, że zamożność społeczeństwa i jego spokojny byt jest w dużym stopniu zależny od złóż surowców mineralnych i od postępu badań naukowych prowadzonych w tej dziedzinie – mówi Ewa Głuszek.

Jak przekazuje katowicka uczelnia, Skarby Ziemi to nie tylko skały i minerały, ale również niezwykły świat skamieniałych zwierząt i roślin, dzięki którym poznajemy historię naszej planety. Podczas wydarzenia można będzie posłuchać o wykopaliskach i niezwykłych poszukiwaniach oraz zobaczyć maszyny i urządzenia służące do eksploatowania surowców.

- Naukowcy z Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki pochylają się również nad dziedzictwem geologicznym i pogórniczym. Trzydzieści takich obiektów znajdujących się przy granicy Polski i Czech zebrano w publikacji i aplikacji „Śląska wyprawa”, która powstała z udziałem drugiej z kuratorek Tygodnia skarbów – prof. dr hab. inż. Małgorzaty Labus z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej – przekazuje Uniwersytet Śląski.

Wydarzenie zakończy się Giełdą Minerałów i Skamieniałości. Na giełdzie można będzie zobaczyć kolekcjonerskie wystawy, a także kupić własny „skarb Ziemi”. Obszerny program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej us.edu.pl.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera