Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tym oddychamy na Śląsku! SMOG nas zabija. ZOBACZCIE ZDJĘCIA mobilnych płuc ze śląskich miast

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Mobilne płuca w Czerwionce-Leszczynach
Mobilne płuca w Czerwionce-Leszczynach Polski Alarm Smogowy
Wystarczyło zaledwie kilkanaście dni, by mobilne płuca ustawiane w śląskich miejscowościach z białych zmieniały się w czarne. To pokazuje, jakim nadal złym powietrzem oddychamy. - Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości - wskazuje Polski Alarm Smogowy, który jest odpowiedzialny za kampanię. Zobaczcie jak zmieniał się wygląd mobilnych płuc w śląskich miejscowościach.

W śląskich miejscowościach mobilne płuca znów stały się czarne

Za nami już czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, przygotowanej przez Polski Alarm Smogowy. W zimie dwumetrowe modele ludzkich płuc w każdej z wytypowanych miejscowości stały przez dwa tygodnie. Białe instalacje pochłaniały powietrze i – w zależności od zanieczyszczeń osiadających na powierzchni – zmieniały kolor, często stawały się grafitowe, czarne.

– Obserwowanie jak zmienia się kolor płuc to bardzo pouczające doświadczenie – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach - dodawał.

Czarne płuca na Śląsku

Wśród 63 lokalizacji, gdzie stanęły mobilne płuca, znalazły się również śląskie miejscowości - m.in. Częstochowa, Rybnik, Sosnowiec czy Zabrze. W skali ogólnopolskiej, najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy. Czarne płuca były też m.in. w Chełmcu (Małopolskie), Zabrzu i w Czerwionce-Leszczynach.

Lider PAS Andrzej Guła ocenił, że działania polityków mogą osłabiać walkę o czyste powietrze, w tym programy dotacji do wymiany pieców.

- Dostrzegamy pewien nieznaczny postęp w likwidacji kopciuchów, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, a nawet odwrócony. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy osłabianie przepisów w obszarze ochrony powietrza: dopuszczanie do sprzedaży najgorszej jakości węgla czy luzowanie uchwał antysmogowych w niektórych województwach – powiedział.

Według danych aktywistów w Polsce jest ok. 3 mln przestarzałych kotłów na węgiel i drewno. Polski Alarm Smogowy namawia właścicieli domów jednorodzinnych do skorzystania z programu Czyste Powietrze, dzięki któremu można pozyskać dotacje.

Kampania „Zobacz czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego udzieliły też prywatne organizacje. Kampanię patronatem objął marszałek województwa śląskiego. (PAP)

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera