Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U Cystersów upieczesz chleb i wykujesz miecz! [WIDEO]

Katarzyna Spyrka
W Rudach mają pomysł jak ściągać do wsi turystów. W tutejszym skansenie teraz zbudują kuźnię.

Podziwiają zabytkowy klasztor Cystersów, zwiedzają park i jeżdżą starą kolejką wąskotorową - turyści przyjeżdżający do Rud, jednej z najczęściej odwiedzanych na Śląsku miejscowości, na nudę nie narzekają, a teraz będą jeszcze lepiej się bawić! Wszystko za sprawą zabytkowego Skansenu Cysterskiego Górnictwa i Hutnictwa Rud Żelaza, który wkrótce zostanie rozbudowany.

- Chcemy wybudować tutaj m.in. piec chlebowy i kuźnię. To będzie wyjątkowa gratka dla turystów, którzy będą mogli sami upiec chleb, albo nawet tradycyjne cysterskie oblaty, czyli słodkie wafle. Z kolei w kuźni można będzie wytopić na przykład groty strzał albo miecz. Z realizacją planów ruszamy latem. Wszystko powinno być gotowe jesienią - mówi Grzegorz Osielski z siedziby Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

- Dotąd turyści odwiedzali nas m.in. w trakcie "Dymarek", podczas których mogli się przyjrzeć pracy kowala i dymarza. Chcemy, by teraz wszystkie te zajęcia mogli wykonywać sami - dodaje Osielski.

Już teraz goście odwiedzający skansen są zachwyceni. Dzieci uczą się tu m.in. rozpoznawać zioła. - To superprzygoda. Na koniec dostałem certyfikat ukończenia kursu ze sprawności cysterskiej - powiedział nam 7-letni Jakub, który znakomicie bawił się w Rudach.

W ramach prac zostanie też wybudowana wiata, która zakryje, a tym samym uchroni przed zniszczeniem, stanowisko hutnicze i warsztat dymarza, które działają na terenie obiektu.

Inwestycja, która będzie kosztowała w sumie 30 tysięcy złotych, zostanie zrealizowana z funduszy gmin i miast położonych na terenie parku, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Turystów przyciąga pałac i kolejka

Największą atrakcją turystyczną w Rudach jest Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, który położony jest obok parku krajobrazowego. Dawny blask przywrócono zabytkowi dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Kawałek dalej turyści mogą przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!