Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie katowickiej szkoły na wielkiej scenie ze spektaklem o noblistce Mani. To efekt innowacji pedagogicznej wprowadzonej w SP 37

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O tym jak uczyć, by nauczyć doskonale wiedzą nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 37, która jest częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach. Od początku roku realizują niecodzienny projekt - innowację pedagogiczną "Jak Mania została noblistką – odkryj w sobie naukowy pierwiastek". W środę, 13 marca nastąpił jej punkt kulminacyjny. Uczniowie wystawili spektakl na deskach dużej sceny Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów. [FOTO]

Cztery nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 37 im. ks. Jana Twardowskiego z oddziałami dwujęzycznymi oraz Miejskiego Przedszkola nr 35 stworzyły innowację pedagogiczną wychowawczo-metodyczną "Jak Mania została noblistką – odkryj w sobie naukowy pierwiastek". Bożena Buczkowska, Sabina Burzyk, Ewa Mazur, Katarzyna Przybylska przygotowały szereg działań skierowanych do uczniów klas trzecich i najstarszej grupy przedszkolnej.

- Pragnąc wpisać się w działania miasta Katowice, jako Europejskiego Miasta Nauki, chcieliśmy aby włączyły się w ten projekt także najmłodsi mieszkańcy miasta. Stąd też nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 37 wraz z nauczycielami Przedszkola Miejskiego nr 35 postanowili stworzyć innowację pedagogiczną "Jak Mania została noblistką – odkryj w sobie naukowy pierwiastek". To przedsięwzięcie, które jest realizowane właściwie od początku roku szkolnego, gdzie uczniowie są wprowadzani w świat nauki także przez nauczycieli uczących w klasach starszych, chociażby przez panie z fizyki, chemii, plastyki czy muzyki - mówi wicedyrektorka szkoły, Grażyna Kasza.

Innowacja pedagogiczna w katowickiej szkole i przedszkolu

Jak twierdzą autorki innowacji pedagogicznej, najmłodsi uczniowie i przedszkolaki mają ogromny potencjał ekspresji artystycznej i coraz lepiej wychodzi im współpraca w grupie.

- Dziecięca ciekawość jest punktem wyjścia wielu światowych sukcesów, choć zwykliśmy myśleć, że wynalazcy i ludzie nauki to wyjątki, które bardzo trudno naśladować. Opowieść o Mani, a potem dorosłej Marii Skłodowskiej - Curie może być opowieścią o każdym z nas - o pasji, radości życia, wielkiej fantazji i wytrwałości. Zainspirowane miejskim projektem "Katowice 2024. Europejskie Miasto Nauki", już wiedziałyśmy, że chcemy pokazać dzieciakom, że warto się uczyć, poszukiwać odpowiedzi, odkrywać, marzyć. Szukałyśmy tylko odpowiedniej postaci, która byłaby osią projektu. Wtedy wpadła nam w ręce świetna książka dla dzieci pani Julity Grodek „Mania dziewczyna inna niż wszystkie” i już wiedziałyśmy, że to dziecko, które w przyszłości zdobędzie Nagrodę Nobla jest idealną postacią na innowację edukacyjną - mówią autorki projektu.

Oprócz chęci włączenia się w działania miasta, innowacja miała kilka innych celów, wśród których warto wymienić m.in. tutoring rówieśniczy, rozbudzanie naturalnej chęci dzieci do eksplorowania świata czy uwrażliwiania na potrzeby innych.

- Innowacja edukacyjna obejmowała cykl zajęć warsztatowych dla dzieci szkolnych i przedszkolnych naszego zespołu placówek - rozmawialiśmy o odwadze, samodzielności, wytrwałości, nauczycielka chemii poprowadziła zajęcia o samej noblistce i promieniotwórczości. Były prace plastyczne, warsztaty taneczne, śpiewanie – wykorzystano zatem wiele płaszczyzn, na których dzieci mogą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, a także mogą zaprezentować swoje talenty i sprawdzić się w nowych dla siebie okolicznościach - tłumaczą autorki innowacji.

Życie Marii Skłodowskiej - Curii jako źródło niewyczerpanej inspiracji

Zadowolenia z pracy pedagogów i uczniów nie kryje wicedyrektorka szkoły. W jej ocenie, historia Marii Skłodowskiej-Curii pokazuje jak ważna jest determinacja w dążeniu do określonych celów.

- Cieszy mnie fakt, że panie zdobyły się na taki temat, angażując do tego przedsięwzięcia najmłodszych, zachęcając i pokazując jak ważna jest nauka w życiu człowieka. Wiemy, czytając biografię Marii Skłodowskiej-Curie, w jakich czasach żyła i jak wiele musiała pokonać przeszkód, po to ta nauka którą krzewiła, jej osiągnięcia przyczyniły się do rozwoju całej ludzkości. Stąd też taki pomysł, aby pokazać dzieciom, jak ważna jest nauka w życiu człowieka i że czasami pojawiają się na naszej drodze przeszkody. Uczymy dzieci żeby umiały te przeszkody pokonywać, żeby mimo wszystko starały się realizować swoje pasje, żeby nauka stała się dla nich przyjemnością - mówi Grażyna Kasza.

Spektakl teatralny punktem kulminacyjnym projektu

Zwieńczeniem całego projektu był spektakl przygotowany przez dzieci wraz z nauczycielami i wystawiony na dużej scenie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów w środę, 13 marca. W godzinach porannych młodzi aktorzy prezentowali efekty swojej pracy przed społecznością szkolną, a po południu zaproszono rodziców, bliskich i przedstawicieli władz miejskich.

- Spektakl jest okazją do pokazania efektów wysiłku uczniów szerszemu gronu osób. Praca nad występem jest zawsze dla dzieci dużym wyzwaniem, ale wspaniale jest obserwować ich zmagania w grupie, podejmowanie odpowiedzialności za swoją część przedstawienia i wielkie starania o to, żeby pomóc innym dobrze wypaść. Dzieci z przedszkola i klas 1-3, z którymi mamy okazję pracować, jeśli tylko stworzyć im odpowiednie warunki, potrafią zaprezentować się na scenie niesamowicie profesjonalnie, z dużym przejęciem i zaangażowaniem podejmować wyzwania. Praca z takimi aktorami, tancerzami i wokalistami to wielka frajda.
Zatem chcemy tym spektaklem przypomnieć Wam o wielkiej wartości nauki, która wydaje się być dzisiaj mało popularnym zajęciem. A przecież od niej zaczyna się każda przygoda intelektualna, prowadząca do tych mniejszych i większych sukcesów. Mamy nadzieję, że przemówimy i do młodszych i tych trochę starszych – nauka jest dla Ciebie, każdy może zostać noblistą - kończą inicjatorki wydarzenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera