Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UDAR MÓZGU - milczący zabójca, który może przyjść niespodziewanie. Co jest przyczyną udarów i na co zwrócić uwagę? Garść cennych informacji!

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Na przestrzeni lat odnotowuje się coraz więcej przypadków udarów mózgu. Jak się przez nimi przestrzec i na co zwrócić uwagę? Klikając w kolejne zdjęcie poznać masę przydatnych informacji!
Na przestrzeni lat odnotowuje się coraz więcej przypadków udarów mózgu. Jak się przez nimi przestrzec i na co zwrócić uwagę? Klikając w kolejne zdjęcie poznać masę przydatnych informacji! pixabay.com
Udar mózgu, nazywany również apopleksją, to nagła niewydolność krążenia krwi, która wpływa na konkretną część obszaru mózgu, prowadząc do śmierci komórek nerwowych. Udar może mieć drastyczne skutki, takie jak porażenie, utrata przytomności, a nawet śmierć. Co jest szczególnie niebezpieczne, u większości ludzi nie poprzedza go żaden sygnał ostrzegawczy. Jak się przed nim ustrzec i na co zwrócić szczególną uwagę? Kliknij w GALERIĘ, aby poznać masę cennych informacji.

Najważniejsza jest wczesna diagnoza. Udar mózgu może mieć różne konsekwencje w zależności od obszaru, który został dotknięty i i funkcji kontrolowanych przez ten obszar. Skutki mogą prowadzić do problemów z mówieniem, pamięcią, a także paraliż ciała.

Komórki nerwowe które zostaną pozbawione tlenu nawet przez kilka minut, nie regenerują się. Jednak mózg ma zdolność adaptacji, gdzie zdrowe komórki mogą przejąć funkcję martwych, jeśli zostaną odpowiednio stymulowane przez rehabilitację. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić i co robić by uniknąć udaru? Dowiesz się klikając TUTAJ.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje udaru:

  • udar niedokrwienny - najczęściej dochodzi do zamknięcia tętnicy, co ogranicza dopływ krwi do mózgu (ok. 80% przypadków);
  • udar krwotoczny - powstaje w wyniku pęknięcia naczyń krwionośnych wewnątrz mózgu (ok. 20% przypadków);
  • udar żylny - to skutek zakrzepicy zatok żylnych mózgu (1% przypadków).

Należy pamiętać, że możliwe jest wystąpienie tzw. mikroudaru, w którym niedrożność tętnicy mózgowej jest tylko tymczasowa i problem rozwiązuje się sam, nie pozostawiając żadnych trwałych skutków. Jest to sygnał alarmowy, ponieważ może to być zaczątek do pełnoobjawowego udaru w najbliższych 48 godzinach.

Najważniejsza jest szybka diagnoza

Dlatego, jeżeli podejrzewasz, że ktoś może mieć udar, nie czekaj! Natychmiast zadzwoń po pomoc medyczną. Im szybciej udar zostanie zdiagnozowany i leczony, tym mniejsze są szanse na trwałe uszkodzenia mózgu i niepełnosprawności.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera