18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujawniamy tajemnice zakrystii [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
Zakrystia bez tajemnic
Zakrystia bez tajemnic Jolanta Pierończyk
- A tu są korporały – mówi pani Małgorzata. – Są to obrusy, na których podczas mszy rozkładane są kielich, patera… Nad którym łamie się hostię. Korporałów nie oddaje się do prania jak innych rzeczy. Najpierw są starannie moczone, wypłukane z ewentualnych okruchów hostii i dopiero potem idą do pralki. Natomiast wodę, tak jak i wodę chrzcielną, wlewa się do specjalnej studzienki za ołtarzem, skąd płynie prosto do ziemi, a nie do innych ścieków.

Zakrystia wygląda jak zwykły pokój – z szafami, szafkami, szufladami, ale to, co w tych szafach i szufladach, mimo że wydaje się znajome, ma jednak swoje tajemnicze nazwy. O ile jeszcze powszechnie wiadomo, co to stuła, ornat czy komża, to już gorzej z takimi nazwami, jak np. nieszpornik czy puryfikaterz. A nieszpornik to szata liturgiczna do nakładania podczas nabożeństw, puryfikaterz – płócienny ręczniczek do czyszczenia kielichów podczas mszy.

Zakrystia w zabytkowym kościele św. Marii Magdaleny w Tychach jest duża, przestronna. W latach 90. została powiększona o jedną trzecią.

De facto, zakrystie są tu trzy. Druga – dla ministrantów – znajduje się w podziemiach. Powstała staraniem bł. Franciszka Blachnickiego, który był tu wikarym w latach 1950-52. Trzecią urządzono po lewej stronie ołtarza. Jest to miejsce dla rodziców z małymi dziećmi.

Zakrystia główna, tak jak wszystko w tym kościele, za czasów ks. proboszcza Teofila Grzesicy przeszła gruntowną modernizację. Ale zachował się jeden nieszpornik, który na pewno zakładał sam ks. infułat Jan Kapica, dla którego do Tychów sam Piłsudski przyjechał po przyłączeniu Śląska do Polski. Bogato haftowany z użyciem nici z prawdziwego złota.

Inne stare ornaty zużyły się, ocalono z nich jednak ornamenty, który zostały przyszyte do nowych szat.

I jest tu ciekawostka: ornaty greckie, które – jak mówi ks. proboszcz Janusz Lasok – dominowały w czasach przedpoborowych, gdy ksiądz odprawiał msze tyłem do wiernych. Dziś stosuje się ornaty rzymskie.



*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!