Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina bez Dniepropietrowska i Dnieprodzierżyńska. To dekomunizacja

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Kilka lat temu Lech Poznań grał z Dnipro Dnipropietrowsk. Jak teraz będzie się nazywała ukraińska drużyna?
Kilka lat temu Lech Poznań grał z Dnipro Dnipropietrowsk. Jak teraz będzie się nazywała ukraińska drużyna? Marek Zakrzewski/Głos Wielkopolski
Na Ukrainie trwają procesy dekomunizacyjne. W czwartek Rada Najwyższa zdecydowała o przemianowaniu kilku miast, których dotychczasowe nazwy związane były z komunizmem bądź działaczami komunistycznymi. Największe z nich to Dniepropietrowsk i Dnieprodzierżyńsk.

- Na mapie Ukrainy nie będzie żadnego miasta z nazwą dawnych katów i tych, kto zabijał naszych dziadów i pradziadów. Przeprowadzenie dekomunizacji to nasz obowiązek - powiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. Tego dnia deputowani zgodnie z zapowiadaną od dawna dekomunizacją zdecydowały o zmianie nazwy ukraińskich miast i miejscowości związanych z komunizmem, również na Krymie i w okupowanym przez Rosjan Donbasie.

Najbardziej znane miasta, którym zmieniono nazwy to Dniepropietrowsk i Dnieprodzierżyńsk. To pierwsze, które do 1926 roku nazywało się Jekaterynosław, teraz nosić będzie nazwę Dnipro (to ukraińska nazwa rzeki Dniepr). Do tej pory nazwa upamiętniała długoletniego przewodniczącego Wszechukraińskiego Komitetu Wykonawczego Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Hryhorija Pietrowskiego. Do swojej pierwotnej nazwy wraca za to Dnieprodzierżyńsk. Będzie się nazywał tak, jak do 1936 roku - Kamienne.

- Decyzję wykonamy. Dniepropietrowsk będzie Dniprom, jak zawsze nazywano go w codziennej mowie moich krajanów. Maksymalnie zmniejszymy koszty związane z przemianowaniem. W żadnych wypadku nie będzie to ciężarem dla ludzie. Chodzi o setki tysięcy hrywien - powiedział w jednej z telewizji mer Dnipra Borys Filatow.

Pierwsze zmiany nadanych w czasach radzieckich nazw nastąpiły już w latach 90. Miasto Nesterow (na cześć zestrzelonego rosyjskiego lotnika) w obwodzie lwowskim powróciło wtedy do nazwy Żółkiew, a położony w obwodzie iwano-frankowskim Jezupol przestał nosić nazwę Żowteń (to po ukraińsku październik). W centralnej części i na wschodzie Ukrainy wciąż pozostało jednak wiele nazw związanych z komunizmem.

Do tej pory na Ukrainie zmieniono nazwy około siedmiuset miast, rejonów i wsi. Komsomolsk w obwodzie połtawskim nosi teraz nazwę Horiszni Pławni, Kuzniecowsk w obwodzie rówieńskim to teraz Warasz, z kolei Curypińsk w obwodzie chersońkim to Oleszki. W Donbasie Krasnoarmijsk został Pokrowskiem a Stachanow Kadijewką. W całym kraju zmieniono też wiele nazw wsi typu Radjańskie (pol. Radzieckie), Lenińskie, Komsomolskie, Czerwonoarmijske, Proletarske czy Perszotrawnewe (pol. Pierwszomajskie). Jednym z największym miast z jeszcze niezmienioną tego typu nazw pozostaje Kirowohrad, stolica jednego z obwodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!