Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy z Żor i Rybnika podsumowali rok. Była prezentacja, nagrody dla wolontariuszy. Jak przygotowują się do Bożego Narodzenia? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
W Żorach żyje ponad sześć tysięcy Ukraińców. Oznacza to, że co dziesiąty mieszkaniec jest Ukraińcem. Integrująca migrantów zza wschodniej granicy fundacja Nieobcy, którą prowadzi Alla Brożyna, organizuje spotkania m.in. w sali zrewitalizowanego dworca kolejowego. W czwartek 14 grudnia, Ukrainki z Żor i Rybnika podsumowały cały rok swojej działalności.

Wyplatają siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy, szyją bieliznę dla rannych

Mieszkające w Żorach i Rybniku Ukrainki wyplatają siatki maskujące dla wojskowych walczących z rosyjską agresją. Szyją bieliznę dla rannych żołnierzy w szpitalach. Fundacja Nieobcy prowadzi zajęcia z języka polskiego, warsztaty dla dzieci, organizuje wydarzenia integracyjne. Pod jej szyldem działa zespół pieśni ukraińskich Czornobrywc’i.

Obecnie trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, zostaną wystawione jasełka i w teren ruszą kolędnicy.

W czwartek 14 grudnia wieczorem kilkudziesięciu Ukraińców podsumowało działalność Fundacji w 2023 roku.

Spotkanie w Centrum Aktywności Lokalnej (w budynku rewitalizowanego dworca kolejowego) prowadziła Alla Brożyna, Ukrainka z Żor, założycielka i prezeska Fundacji Nieobcy.

Sercem Fundacji Nieobcy są wolontariusze!

- Dzisiaj organizujemy dla wolontariuszy i przyjaciół Fundacji spotkanie okołoświąteczne. Spróbujemy podsumować wszystko, co działo się w ciągu roku. Porozmawiamy o efektach naszej pracy i osiągnięciach. Przede wszystkim jednak o ludziach, którzy tworzą fundację, są jej sercem. Wielu z nich pracuje na rzecz naszych żołnierzy, walczących na froncie. Wręczymy również podziękowania naszym wolontariuszom – powiedziała nam Alla Brożyna.

Była prezentacja multimedialna działań Fundacji. Wystąpiły dzieci ukraińskich uchodźców ze szkoły wokalnej Gwiazdeczka.

Z kolei Ludmiła Smolinska, opowiedziała nam, jak społeczność ukraińska przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia.
Wigilię i święta Bożego Narodzenia będą obchodzili tak jak Polacy – 24 oraz 25-26 grudnia

- Obchodzimy je prawie tak jak w Polsce, a tam skąd pochodzę, tak samo jak w Polsce. Mamy tylko inne potrawy, np. kutię. W Wigilię jest ich również dwanaście. Wszyscy przychodzą na wieczerzę zwykle do najstarszych osób w rodzinie; dziadków czy rodziców. Ponadto kolędujemy, dzieci chodzą od domu do domu i życzą gospodarzom wszystkiego dobrego w przyszłym roku – opowiada pani Ludmiła.

Jak zaznacza, w tym roku Ukraińcy będą obchodzili Wigilię i samo Boże Narodzenie nie 6 stycznia, ale tak jak zachodni chrześcijanie 24 i 25-26 grudnia.

Dodajmy, że misją Fundacji jest budowanie dialogu międzykulturowego przy jednoczesnym poszanowaniu i kultywowaniu swoich narodowych tradycji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera