Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNESCO: milion turystów może przyjechać na Śląsk

Tomasz Klyta
Na przełomie sierpnia i września na Śląsk przyjadą eksperci. Od ich rekomendacji zależy wpis Tarnowskich Gór na UNESCO
Na przełomie sierpnia i września na Śląsk przyjadą eksperci. Od ich rekomendacji zależy wpis Tarnowskich Gór na UNESCO Fot. arc. smzt
Przy obecnej infrastrukturze 400 tys., a w przyszłości nawet milion turystów rocznie. Takim magnesem może się okazać wpis do UNESCO.

Przyszłoroczna sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się w Krakowie. To najważniejsza z naszego punktu widzenia decyzja, jaką podjął komitet UNESCO podczas ostatnich obrad w Stambule. Dzięki temu wzrosły szanse na to, że na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa zostanie wpisany pierwszy śląski kandydat, czyli tarnogórskie podziemia. Poza Krakowem, komitet rozważał organizację sesji w Wietnamie.

- Z jednej strony sprawy polityczne oficjalnie zawsze były na drugim planie i teoretycznie miejsce sesji nie powinno mieć wpływu na decyzje o wpisie na listę. Z drugiej - trzeba pamiętać, że formalnie tarnogórskie podziemia na listę zgłosiło państwo. Zatem to, że sesja zostanie zorganizowana w Krakowie, należy uznać za sukces dyplomatyczny Narodowego Instytutu Dziedzictwa - mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogór-skiej, które przygotowało wniosek o wpis na listę. - Poza tym osoby, które zdecydują o naszej przyszłości w UNESCO, będą mogły zobaczyć tarnogórskie podziemia na własne oczy. Z Krakowa jest tu przeciż bardzo blisko - dodaje.

Podczas sesji w Stambule komitet podjął też decyzję o wpisaniu na listę UNESCO 21 nowych obiektów.

- Są wśród nich bardzo stare akwedukty leżące w Iranie. Pod pewnymi względami jest to podobny system podziemnego zarządzania wodą, jaki można spotkać w Tarnowskich Górach. Nie zaryzykowałbym jednak stwierdzenia, że dzięki temu nasze szanse wzrosły - komentuje Zbigniew Pawlak, wiceprezes SMZT.

Stowarzyszenie już liczy turystów, którzy dzięki wpisowi mogliby przyjechać na Śląsk. Według szacunków, Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, czyli dwa najbardziej sztandarowe tarnogórskie zabytki industrialne, mogą obecnie przyjąć do 400 tys. turystów rocznie. Teraz zwiedza je niespełna 130 tys. osób. SMZT ocenia jednak, że potencjał Tarnowskich Gór to nawet milion zwiedzających rocznie.

- Naszym zdaniem UNESCO stanie się magnesem dla turystów, o ile w mieście powstanie odpowiednia infrastruktura - począwszy od hotelowej, która teraz nie jest zadowalająca. Może warto zwrócić się z apelem do przedsiębiorców, aby otwierali w centrum popularne hostele. Ponadto miasto musi żyć, powinny być tu organizowane np. regularne imprezy tematyczne na rynku - mówi Rudnicki.

- Działamy w tym zakresie na wielu płaszczyznach. Chcemy, aby Tarnowskie Góry stały się atrakcyjne dla turystów niezależnie od wpisu na UNESCO. - zapewnia Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór. - Uważam jednak, że milion turystów rocznie to tylko marzenia - dodaje.

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!