Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNICEF podaje 5 wskazówek jak dbać o zdrowie psychiczne w wirtualnym świecie. W Polsce specjalistycznej pomocy potrzebuje aż 630 tys. dzieci

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
UNICEF
UNICEF podaje 5 wskazówek jak dbać o zdrowie psychiczne w wirtualnym świecie. W Polsce specjalistycznej pomocy potrzebuje aż 630 tys. dzieci. Nieprzemyślane i bezcelowe sięganie po materiały w Internecie może doprowadzić do frustracji, irytacji, negatywnego postrzegania rzeczywistości. Słowa mają moc.

Organizacja UNICEF, która od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw oraz pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają, proponuje pięć sposobów, dzięki którym można lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne i być życzliwym w sieci. Wirtualny świat to przestrzeń wielu możliwości komunikowania się, zdobywania wiedzy, a także dzielenia się tym, co ważne oraz ciekawe. Nie można jednak zapominać, że Internet niesie również wiele zagrożeń i niejednokrotnie może wywoływać stres, doświadczenie samotności, zazdrości, lęku czy obniżonej samooceny.

Ważny jest cel i limit czasowy

UNICEF radzi, by przede wszystkim zacząć od zwracania uwagi na treści, po które użytkownicy sieci sięgają w świecie wirtualnym. Mają one ogromne znaczenie, bowiem oddziałują silnie na ludzkie emocje, nastroje, samopoczucie. Internauta powinien mieć konkretny cel, dla którego korzysta z sieci – zdobywanie wiedzy, rozrywka, zakupy, zebranie ważnych informacji, komunikacja, realizacja ważnych spraw w formie online. Nieprzemyślane i bezcelowe sięganie po materiały w Internecie może nie tylko zabrać użytkownikowi sporo cennego czasu, ale też doprowadzić do frustracji, irytacji, negatywnego postrzegania rzeczywistości.

Ważne więc staje się ustalenie limitu czasowego podczas korzystania z sieci. Wyznaczenie konkretnego czasu, przeznaczonego na przykład na media społecznościowe pozwoli użytkownikowi skoncentrować się jedynie na treściach, które naprawdę go interesują. Pomoże to z kolei uniknąć niepotrzebnego przeglądania wpisów i komentarzy, które nie wnoszą nic dobrego ani owocnego do świata rzeczywistego.

Warto też zwracać uwagę na to, skąd pochodzą treści, z jakich korzystają internauci. Nie zawsze można zidentyfikować każdego, kto w sposób zamierzony lub niezamierzony negatywnie wpływa na emocje. Należy jednak spróbować eliminować lub ograniczać treści ze źródeł, które sprawiają, że można poczuć się niekomfortowo.

Sięgać po treści, które motywują

Bardzo ważne jest, by Internet stał się dla użytkownika przestrzenią inspiracji i możliwości do rozwoju. Warto więc wyszukiwać treści, które dostarczą pozytywnych bodźców do nauki, pracy, rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań. Wśród autorów zamieszczonych w sieci materiałów, dobrze wybierać ludzi z ciekawym i inspirującym spojrzeniem na świat, będących autorytetami w dziedzinach, jakie mogą interesować internautę. Warto wyszukiwać w sieci pozytywne oraz motywujące treści oraz twórców do naśladowania – sportowców, artystów, naukowców, kucharzy, pisarzy lub inne osoby, mówiące o sprawach, które traktują z pasją.

Treści, publikowane przez specjalistów, profesjonalistów z doświadczeniem pomogą użytkownikowi Internetu w rozwoju zawodowym, niejednokrotnie wprowadzą w tajniki wielu branż. Dostępne w sieci webinaria pozwalają na udział w szkoleniach oraz kursach, które otwierają nowe możliwości. Warto też skorzystać z istniejących platform, jakie pozwalają utrzymywać kontakty ze znajomymi oraz wspierać się wzajemnie. Oprócz wielu wirtualnych narzędzi do nauki, można też spróbować czegoś praktycznego, jak warsztaty kulinarne, gry na instrumencie, a nawet zajęcia z aktywności fizycznej. Dzięki tym narzędziom jest okazja do zdobycia nowych umiejętności poznawczych, rozwinięcia kreatywności, a przy pomocy ćwiczeń online – zachowania zdrowia.

Minimalizm i prywatność

W wirtualnym świecie niezwykle ważne jest minimalizowanie informacji, które dotyczą sfery prywatnej, jaka może zostać nieodpowiednio wykorzystana przez niepożądane działania innych użytkowników. Warto jest zadbać o ustawienia ochrony prywatności na wszystkich kontach w mediach społecznościowych, a także zachować ostrożność podczas pobierania aplikacji i korzystania z usług online – zwłaszcza, jeśli podaje się swoje imię i nazwisko, adres lub udostępnia zdjęcie.

Czujność oraz minimalizm w zakresie informowania o sobie to krok do zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci. Jednak warto zwracać też uwagę na sygnały innych internautów, którzy mogą poczuć się ofiarami wirtualnego świata. Gotowość do odpowiedniej reakcji oraz pomocy powinny towarzyszyć obecności w Internecie każdemu użytkownikowi.

Pod prąd hejtom i negatywnym treściom

Każdy z użytkowników sieci ma wpływ na treści, jakie pojawiają się w wirtualnym świecie. Słowa mają ogromną moc – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. Wśród wielu nieodpowiednich materiałów i wszechobecnego hejtu, warto zadbać o dobry przekaz. Mogą temu służyć chociażby media społecznościowe, na których użytkownik ma okazję nie tylko do dzielenia się ciekawymi i podnoszącymi na duchu informacjami, ale także do zamieszczania miłych oraz budujących komentarzy.

Bardzo ważna jest także reakcja na nienawiść, wulgaryzm i treści, w których padają obraźliwe określenia, a nawet groźby. Należy w takich sytuacjach stosować opcje blokowania oaz zgłaszać konkretne sprawy administratorom platform, a w razie potrzeby – odpowiednim służbom.

Postawić granice między światem rzeczywistym a wirtualnym

Bardzo łatwo jest w obecnym świecie, w którym media społecznościowe wnikają głęboko w życie prywatne wielu ludzi, stracić podział rzeczywistości na te dwie różne przestrzenie. Powszechność relacjonowania niemal każdej wykonywanej czynności to dzisiaj codzienność. Niestety, utrata kontroli nad dzieleniem się w Internecie w zasadzie wszystkim, może mieć przykre konsekwencje.

Czas prywatny lepiej przeznaczyć na chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi w rzeczywistości świata realnego oraz zachować je przed niepożądanymi obserwatorami. Nie warto przerywać piękne oraz ważne dla człowieka momenty tylko po to, by pochwalić się nimi przed znajomymi w sieci. W tym celu, należy postawić jasne raz wyraźne granice pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Służy temu kontrolowanie czasu, jaki użytkownik spędza w Internecie, dzięki czemu oszczędzi on wiele energii i uniknie nadmiernego napływu informacji. W wolnym czasie, nawet w chwilach samotności, lepszą opcją od serwowania w sieci zdaje się być spacer czy inna aktywność fizyczna, rozmowa telefoniczna z bliską osobą bądź czytanie książki. Taki wybór sprawia, że można poczuć się bardziej skoncentrowanym i wypoczętym.

UNICEF Polska apeluje

W czasie pandemii COVID-19 ilość czasu spędzonego w wirtualnym świecie zwiększyła się, co rodzi większe ryzyko zetknięcia się ze szkodliwymi treściami czy bycia ofiarą wykorzystania online, zwłaszcza wśród najmłodszych. W związku z tym, UNICEF Polska apeluje o czujność i gotowość do niesienia pomocy zwłaszcza najmłodszym użytkownikom sieci, u których kondycja zdrowia psychicznego może jeszcze pogorszyć się w obecnej sytuacji na świecie.

Organizacja podaje, że w Polsce już teraz specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci, a większość z nich niestety latami pozostaje bez odpowiedniego wsparcia. UNICEF Polska apeluje o poprawę dostępności do usług w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera