Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Bezpiecznego Seniora. Około 60 mieszkańców regionu oficjalnie rozpoczęło edukację i odebrało indeksy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Edukację z szeroko pojętego bezpieczeństwa oficjalnie rozpoczęła grupa około 60 starszych mieszkańców gmin Knyszyn i Dobrzyniewo Duże
Edukację z szeroko pojętego bezpieczeństwa oficjalnie rozpoczęła grupa około 60 starszych mieszkańców gmin Knyszyn i Dobrzyniewo Duże Podlaska policja
Jak nie dać się oszukać, wykłady na temat profilaktyki zaginięć, zdrowego trybu życia, udzielania pierwszej pomocy oraz promocja form aktywnego spędzania wolnego czasu. To tylko część programu zajęć uczestników II edycji "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora" realizowanego przez podlaską komendę policji. We wtorek (23.04) odbyła się oficjalna inauguracja roku akademickiego.

Uniwersytet Bezpiecznego Seniora. O bezpieczeństwie, zdrowiu i rozrywce

Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości osób starszych dotyczącej bezpieczeństwa związanego z zagrożeniami finansowymi, oszustwami, ale też wspieranie aktywności społecznej i kulturalnej seniorów.

To II edycja projektu. Pilotażowa odbyła się rok temu. Wzięło w niej udział około 60 mieszkańców Białegostoku. Tym razem to 65 seniorów z dwóch podlaskich gmin Dobrzyniewo Duże i Knyszyn.

Czytaj też:

- Konwencja poprzedniej edycji sprawdziła się, dlatego postanowiliśmy ją kontynuować, tym razem zapraszając seniorów z mniejszych miejscowości - tłumaczy I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Krzysztof Woźniewski.

Seniorzy to docenili.

- Wszędzie czyha niebezpieczeństwo, nie tylko w miastach. Na wieś także przyjeżdżają naciągacze - zaznacza uczestniczka tegorocznej edycji Joanna Skibicka z gm. Knyszyn. - Takie szkolenia są potrzebne, bo starsi ludzie są podatni na różne manipulacje: podpisywanie umów na pokazach garnków, w bankach, podawanie swoich danych osobowych przez telefon.

- Zostaniemy przeszkoleni z udzielania pomocy przedmedycznej. Dzięki temu możemy komuś pomóc lub zareagować na to, co nas samych z racji wieku dotyka - dodaje wiceprezes Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego Jadwiga Konopko. - Uniwersytet Bezpiecznego Seniora to też piękna inicjatywa wyjścia z domu i spotkania się z drugim człowiekiem, nawiązania przyjaźni, integracji.

Uniwersytet Bezpiecznego Seniora. Rozdanie dyplomów do wakacji

We wtorek (23.04) w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Indeksy wręczył insp. Woźniewski oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Wojewoda podkreślał, że ważne, aby docierać z edukacją do jak najszerszego grona mieszkańców. Chodzi również o kwestie cyberbezpieczeństwa.

- Seniorzy korzystają z telefonów i internetu. Są narażeni na utratę pieniędzy, ale też tożsamości - zaznacza. - Używanie sztucznej inteligencji może spowodować, że zadzwoni do nas ktoś, kto głosem będzie w 100 procentach naśladował członka naszej najbliższej rodziny. O tym będziemy mówili tu, w ramach projektu, i w ramach "Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa" powołanej do życia w ubiegłym tygodniu - mówił wojewoda.

Zobacz także:

Tegoroczni studenci rok akademicki skończą w czerwcu. W ramach projektu odbędzie się 9 prelekcji. Poprowadzą je policjanci, a także przedstawiciele partnerów projektu, w tym m.in. banku NBP, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru 112, NFZ, a także Książnicy Podlaskiej. Zajęcia odbywać się będą w gminach "studentów", a także jednostkach policji oraz różnych instytucjach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny