Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski od 30 lat współpracuje z CERN-em. Fizycy UŚ biorą czynny udział w eksperymentach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Naukowcy UŚ z wizytą w CERN
Naukowcy UŚ z wizytą w CERN fot. archiwum prywatne dr Bartosza Dziewita
Uniwersytet Śląski już od 30 lat współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych z siedzibą w Genewie, bardziej znaną jako CERN. Naukowcy związani z Instytutem Fizyki im. A. Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego od wielu lat aktywnie angażują się w eksperymenty realizowane w CERN-ie

30-lecie współpracy z CERN. Fizycy UŚ i Wielki Zderzacz Hadronów

30 lat temu Polska dołączyła do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN. Od samego początku z CERN-em współpracują naukowcy związani z Instytutem Fizyki im. A. Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Fizycy UŚ od lat aktywnie angażują się w eksperymenty realizowane w CERN-ie.

- W prace europejskiej organizacji zaangażowane są obecnie 23 państwa, w tym Polska. Badania obejmują przede wszystkim projekty dotyczące cząstek elementarnych oraz fizycznych oddziaływań podstawowych. Warto dodać, że to właśnie w CERN-ie 4 lipca 2012 roku potwierdzono istnienie bozonu Higgsa, zwanego „Świętym Graalem” fizyków. Zarejestrowanie przez akcelerator LHC tzw. boskiej cząstki jest uznawane za ostatni wielki przełom w badaniach nad Modelem Standardowym - informuje Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Zobacz zdjęcia

Fizycy związani z Uniwersytetem Śląskim biorą udział w wielu eksperymentach realizowanych w CERN-ie oraz przygotowują nowe projekty, takie jak WCTE for Hyper-Kamiokande and Future Large-scale Water-based Detectors. Eksperyment NA61/SHINE przechodzi gruntowną modernizację, trwają zaawansowane badania dotyczące cząstek elementarnych. Teoretycy z UŚ będą kontynuować wyjazdy naukowe do CERN-u, aby uczestniczyć m.in. w pracach nad projektem Future Circular Collider. FCC to następca Wielkiego Zderzacza Hadronów

CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) z siedzibą w Genewie to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych na świecie.

W Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego dwa zespoły realizują badania naukowe w ramach współpracy z CERN. Zespół „Teoria i fenomenologia fizyki cząstek”, którego liderem jest prof. dr hab. Jerzy Gluza oraz zespół „Fizyka jądrowa w badaniach oddziaływań i jej zastosowania”, którego liderem jest prof. dr hab. Jan Kisiel. W ramach tego zespołu funkcjonuje również grupa badawcza „Zderzenia ciężkich jonów przy pośrednich i wysokich energiach” koordynowana przez dr hab. Seweryna Kowalskiego, prof. UŚ, prodziekana ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Katowicach.

Nie przeocz

Od początku współpracy z CERN-em bierzemy aktywny udział w eksperymentach zgłębiających naturę Wszechświata, przyczyniając się do rozwoju fizyki wysokich energii. Stworzyliśmy zespoły, w których pracują dociekliwi, pełni pasji ludzie. Przed nami wiele lat intensywnej, ale i ekscytującej pracy naukowej. Liczymy na nowe teorie oraz przełomowe odkrycia, jesteśmy gotowi na kolejne, jedyne w swoim rodzaju wyzwania - tak o współpracy z CERN-em piszą fizycy z Uniwersytetu Śląskiego na specjalnej stronie UŚ&CERN.

Świętujemy trzydziestą rocznicę współpracy polskiej nauki z Europejską Organizacją Badań Jądrowych - CERN. Polska uzyskała członkostwo w CERN-ie 1 lipca 1991 roku. Z tego względu w 2021 rozpoczynają się obchody 30-lecia współpracy polskiej nauki z Europejską Organizacją Badań Jądrowych. W przygotowanie ogólnokrajowych obchodów jubileuszu włączyły się, oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, takie ośrodki naukowe, jak: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uniwersytet Śląski przygotował stronę internetową w całości poświęconą współpracy UŚ z Europejską Organizacją Badań Jądrowych - CERN. Na stronie przeczytamy wspomnienia pracowników, studentów i doktorantów UŚ z pobytu w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Ich relacje zostały opublikowane w ramach cyklu „CERN | Moja historia”. Strona - UŚ&CERN.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera