Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadły anioł w katowickim Rondzie Sztuki

Redakcja
Do 5 stycznia 2012 w katowickim Rondzie Sztuki gości wystawa Angelology Ilji i Emilii Kabakov zorganizowana w ramach listopadowego Festiwalu Ars Cameralis

Angelology obejmuje różnorakie obrazy, ilustracje, modele oraz rzeźby obracające się wokół figury trzymetrowego Anioła, który upadł na ziemię.

Zobrazowanie tego upadłego anioła, który jest niczym ptak strącony z niebios na skutek zanieczyszczenia atmosfery, w jednym ze swych znaczeń może odnosić się do jakiegoś rodzaju zanieczyszczenia ludzkości. Może się też wydawać, że obraz upadłego anioła pełni funkcję metafory, że zbiorowy rozum ludzkości zasnął, a upadek przejawia się w niesprawiedliwości politycznej, cierpieniu oraz wojnie globalnej.

Sięgając poza religijne ideologie, unikając zwyczajnego wikłania się w sentymentalne, książkowe opowieści, Kabakovowie wykorzystują muzea bądź galerie jako place budowy humanistycznego uniwersalizmu, konstruowanego bądź z zapomnianych kawałków historii, bądź poprzez ponowne kodowanie znajomych przenośni, na przykład takich jak anioł. Ilya Kabakov pisze o "aurze, która pochodzi z naszej przeszłości" jako o tym, "co zapobiega naszemu popadaniu w zapomnienie i jako o tym, co nazywamy naszą kulturą, naszym światem wewnętrznym". Podczas gdy filozoficzny nihilizm i pesymizm są często popularnymi formami przedstawiania świata, a w rzeczywistości jedynie przydają charakteru wieczności problemom, z którymi boryka się świat, Kabakovowie delikatnie przypominają nam o społecznych utopiach, dziecięcych fantazjach, wierze w ludzkość. Wszystko to bez prozelityzmu i moralizatorstwa, gdyż gama gestów artystów obejmuje również czułe otwarcie na nadzieję na poprawę ludzkości, jak i manifestuje wiarę w jej, ludzkości, potencjał. Otwarta i przystępna

Angelology formułuje prośbę, byśmy ponownie zastanowili się nad tym, co naprawdę chcemy pozostawić i stworzyć dla przyszłych pokoleń.

Kabakovowie zaliczają się do najważniejszych twórców wśród żyjących artystów. W roku 2008 otworzyli Garage Centre for Contemporary Art w Moskwie. Ich prace oglądać można w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku, w Tate Modern w Londynie oraz w Centrum Pompidou w Paryżu, a wystawiane były, między innymi, w Państwowym Muzeum "Ermitaż" w Petersburgu, w Hirshhorn Museum w Waszyngtonie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Documenta IX i w trakcie Whitney Biennale. W roku 1993 reprezentowali Rosję na 45 Biennale w Wenecji. Kabakovowie są również twórcami ważnych realizacji w przestrzeni publicznej oraz laureatami licznych wyróżnień i nagród, wśród nich rosyjskiego Medalu Przyjaźni, Praemium Imperiale, Nagrody Oscara Kokoschki oraz nagrodyChevalier des Arts et des Lettres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!