MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urlop tacierzyński: zasady, komu przysługuje, ile trwa i jak złożyć wniosek?

PAS
pixabay
Urlop tacierzyński jest coraz bardziej popularny w Polsce i coraz częściej decydują się na skorzystanie z niego mężczyźni. Kto może zatem skorzystać z urlopu tacierzyńskiego? Czym różni się od urlopu ojcowskiego? Tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Podpowiadamy także jak złożyć wniosek o urlop tacierzyński oraz ile trwa. Załatwienie wszystkich formalności nie jest trudne, choć trzeba wiedzieć na początek, że nie zawsze przysługuje ojcu taka forma urlopu. Dlaczego? Jest on bowiem częścią urlopu macierzyńskiego, który w całości może wykorzystać matka.

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński przysługuje wyłącznie tym ojcom, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę. Nie mogą być zatrudnieni na umowę o dzieło lub na czas określony. To warunek konieczny, by mogli skorzystać z części urlopu macierzyńskiego matki dziecka, bo tylko w takim przypadku mogą pójść na urlop tacierzyński. Jest to bowiem tak naprawdę cześć urlopu macierzyńskiego, z wykorzystania którego musi zrezygnować matka dziecka. Jeżeli się na to nie zdecyduje, wówczas urlop tacierzyński nie przysługuje ojcu dziecka.

Jak długo trwa urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, więc jego wymiar zależy od decyzji matki. Musi ona skorzystać z pierwszych czternastu tygodni urlopu macierzyńskiego, by móc pozostałą część niejako przekazać ojcu dziecka. W takim razie długość urlopu tacierzyńskiego może wynieść dwa tygodnie albo nawet sześć tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka. Długość trwania urlopu tacierzyńskiego może się wydłużyć, jeśli ciąża jest mnoga, wówczas matce dziecka przysługuje bowiem dłuższy urlop macierzyński.

Długość urlopu macierzyńskiego:

  • jedno dziecko – 20 tygodni (dla ojca 6 tygodni)
  • dwoje dzieci – 31 tygodni (dla ojca 17 tygodni)
  • troje dzieci – 33 tygodnie (dla ojca 19 tygodni)
  • czworo dzieci – 35 tygodni ( dla ojca 21 tygodni)
  • pięcioro dzieci i więcej – 37 tygodni (dla ojca 23 tygodnie)

Jeśli matka dziecka wymaga po porodzie opieki szpitalnej, wówczas musi wykorzystać 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, by pozostałą część mógł wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka.

Kto płaci za urlop tacierzyński?

Ojciec, który przechodzi na urlop tacierzyński, nie może zostać w tym czasie zwolniony z pracy. Przysługuje mu w tym czasie zasiłek, wynoszący 100 procent podstawy zasiłku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku urlopu ojcowskiego. Jeśli matka dziecka umrze lub porzuci dziecko ubezpieczony ojciec dziecka lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie zasiłku macierzyńskiego do końca okresu, który przysługiwał matce.

Jak i gdzie złożyć wniosek o urlop tacierzyński?

Po upływie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego matka dziecka powinna złożyć u swojego pracodawcy wniosek, potwierdzający rezygnację z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Taki wniosek powinien trafić do pracodawcy 7 dni przed powrotem do pracy, nie może to stać się później. Wówczas ojciec dziecka może złożyć w swoim zakładzie pracy wniosek o przyznanie mu urlopu tacierzyńskiego, przedstawiając jednocześnie rezygnację matki z pozostałej części urlopu. Taka rezygnacja powinna zostać dostarczona w formie pisemnej i powinna zawierać długość pozostałego do wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Na urlop tacierzyński ojciec musi pójść bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przez matkę. Urlopu tacierzyńskiego nie wolni dzielić dowolnie na części.

Czym różni się urlop tacierzyński od ojcowskiego?

Urlop tacierzyński nie pokrywa się z urlopem ojcowskim. To dwie zupełnie odrębne formy opieki nad dzieckiem, związane z nieobecnością w pracy.

Pracownik – ojciec, wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!