Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa antysmogowa nie rozwiąże problemu niskiej emisji

Redakcja
Ustawa antysmogowa nie rozwiąże problemu niskiej emisjiEuropejski Kongres Gospodarczy
Ustawa antysmogowa nie rozwiąże problemu niskiej emisjiEuropejski Kongres Gospodarczy Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Eksperci podczas debaty na EKG nie mieli wątpliwości że sama tzw. ustawa antysmogowa nie rozwiąże problemu niskiej emisji. Mamy w Polsce dramatyczny problem z jakością powietrza - podkreśla Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

- Wiemy to, patrząc na dane Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska i Europejskiego Monitoringu Środowiska. Tymczasem główne źródło zanieczyszczenia powietrza, czyli niska emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewnictwa, od wielu lat pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Nie boję się powiedzieć tego, że jakość powietrza jest najbardziej zaniedbanym obszarem polityki ekologicznej w kraju. Od lat brakuje podstawowych regulacji - mówił Andrzej Guła podczas panelu poświęconego likwidacji niskiej emisji w Polsce. 

Dodał, że nie chodzi w tym przypadku o ogólnopolskie zakazy palenia węglem, ale o podstawowe regulacje - wprowadzenie norm jakości węgla, który jest sprzedawany do gospodarstw domowych. Nie ma także standardów emisyjnych dla kotłów. Tzw. „kopciuchy” nie zostałyby dopuszczone do sprzedaży w Czechach, a każdego roku 150 tysięcy tego typu kotłów przybywa w polskich domach.

Antoni Kędzierski, dyrektor departamentu rynku Tauron Ciepło Sp. z o.o., podkreślał, że w Czechach poradzono sobie z tym problemem, wprowadzając kotły indywidualne klasy 5. Ekspert podkreślał, że są już gotowe rozwiązania na rynku, a jednym z nich jest rozwój ciepła sieciowego. - Najważniejsze w programie likwidacji niskiej emisji jest dofinansowanie i wsparcie zewnętrzne. Każdy jest chętny do tego, by poprawić sobie jakość życia, ale do tego potrzebne są pieniądze - mówił Antoni Kędzierski.

Eksperci, którzy spotkali się podczas piątkowego panelu dyskusyjnego, byli zgodni. Rząd musi zająć się tym problemem i nie wystarczy jedynie tzw. ustawa antysmogowa.

- Samorząd oczekuje systemowych rozwiązań. Najważniejsze kwestie to edukacja, dotacje oraz kary - podkreślał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Eksperci podkreślali, że istotna jest kwestia ograniczenia niskiej emisji związanej np. z transportem miejskim.

 

Karać czy edukować?

Uczestnicy dyskusji mówili, że jedno i drugie, ale należy także motywować mieszkańców do tego, by stosowali rozwiązania, które doprowadzą do ograniczenia niskiej emisji. Zdaniem ekspertów, walka z tym problemem nie jest równoznaczna walce z węglem. Poruszono także temat raportu Światowej Organizacji Zdrowia, z którego wynika, że aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, to polskie miejscowości. Według specjalistów WHO oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia i powoduje wiele niebezpiecznych chorób układu oddechowego i krążenia.

W dyskusji na temat niskiej emisji wzięli także udział: Martin Hančar, prezes i dyrektor generalny CEZ Skawina S.A., Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, Wojciech Rybak, prezes Millennium Leasing Sp. z o.o., Bartosz Sadowski, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A., Bogdan Świątek, wiceprezes i dyrektor ds. rozwoju Veolia Energia Poznań ZEC, Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza oraz Karolina Laszczak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 

Kamila Rożnowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty