Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o języku migowym: Urzędnicy z woj. śląskiego są gotowi?

Justyna Krzyśków
Osoby niesłyszące mogą już odetchnąć z ulgą. Urzędnicy przełamali bariery i nauczyli się migać. A wszystko za sprawą ustawy o języku migowym. Dzięki temu 100 tys. niesłyszących Polaków ma uzyskać lepszy dostęp do usług urzędów administracji publicznej i świadczeń zdrowotnych.

Sprawdziliśmy, jak sobie urzędnicy poradzili z nauką migania.

- Ukończyłam już dwa etapy z trzech kursu języka migowego. Zaczęłam od alfabetu oraz liczebników. Później uczyłam się już poszczególnych słów związanych z pierwszym kontaktem np. dzień dobry, proszę usiąść, kobieta i mężczyzna - mówi Irena Gawliczek, konsultant do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta w Gliwicach.

Rafał Zawartka, inspektor w biurze obsługi interesantów w Urzędzie Miasta w Sosnowcu, który również uczył się języka migowego, zwraca uwagę z kolei na pewne trudności, jakie tłumacz języka migowego napotyka w swojej pracy.

- Każdy miga po swojemu. Często bardzo szybko i niedokładnie, tak jak my zjadamy głoski podczas mówienia. Skończyłem dopiero dwa etapy kursu, więc nie znam jeszcze wszystkich słów. Staram się jednak to rozwiązać poprzez literowanie - objaśnia.

Niektóre urzędy rozwiązały problem komunikacji z osobami niesłyszącymi, wykorzystując do tego urządzenie zwane wideofonem. Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie, wyjaśnia, na czym to polega.

- Wideofon to aparat telefoniczny połączony z monitorem oraz kamerą. Za pomocą tego urządzenia dzwonimy do osoby biegle posługującej się językiem migowym, która staje się tłumaczem pomiędzy urzędnikiem a osobą niesłyszącą - przekonuje Włodzimierz Tutaj.

Nauka migania

Każdy z kursów kończy się egzaminem. Przygotowują one pracowników urzędów do komunikacji z osobami głuchoniemymi i niedosłyszącymi.

Kurs I stopnia
Teoria (podstawowe wiadomości o przyczynach głuchoty, porozumiewaniu się osób niesłyszących, kształcenie i praca zawodowa niesłyszących, kultura niesłyszących)
Kurs II stopnia
Daktylografia (znaki polskiego alfabetu palcowego, znaki liczebników głównych i porządkowych)
Kurs III stopnia
Ideografia (ok. 300 znaków związanych tematycznie z danymi osobami, rodziną, pracą, nauką, zdrowiem, kulturą, oraz administracją). JK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!