Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie: Z pasją i chęcią do...

  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie: Z pasją i chęcią do działania. Tacy są seniorzy z Pszczyny

  Katarzyna Granda

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie
  1/30
  przejdź do galerii

  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie ©Katarzyna Granda

  Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zajął drugie miejsce w naszym plebiscycie na Najsympatyczniejszy UTW na Śląsku. Sprawdzamy w czym tkwi siła pszczyńskich seniorów
  Dobra energia, pasja i chęć do działania ludzi, którzy tworzą tę organizację, jest udzielająca. Nic więc dziwnego, że Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zajęło drugie miejsce w naszym plebiscycie na Najsympatyczniejszy UTW w województwie śląskim. Od zwycięstwa dzieliło ich naprawdę niewiele. - Bardzo cieszymy się z tego wyniku. Przyznając nam taką liczbę głosów, słuchacze wyrazili aprobatę dla nas i dla naszej pracy. To mobilizuje i zachęca do działania - mówi Ewa Kołodziejczyk, prezes stowarzyszenia. Dodaje, że początkowo władze UTW wcale nie były przekonane do udziału w plebiscycie.

  - Nie chcieliśmy brać udziału. Myślimy, że przecież są inne uniwersytety, które dłużej działają i mają większe osiągnięcia niż my. - mówi. Nic bardziej mylnego. Pszczyński UTW pozostawił w tyle 20 innych placówek ze Śląska. Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce gdzie można poszerzać wiedzę, rozwijać pasje, trenować umysł i ciało. Spotkania w ramach uniwersytetu to także okazja do przebywania wśród innych aktywnych, inspirujących ludzi. - Uczęszczam tu już cztery lata. Cieszę się że mogę przebywać wśród osób pogodnych i uczyć się tej pogody życia od innych. Czerpać siłę od innych i przekazywać im też własną - mówi studentka Olga Baksik.

  Zobacz galerię

  Za chwilę będą świętowali urodziny

  W lutym tego roku minie pięć lat od powstania pszczyńskiego UTW. - Pomysł aktywizacji ludzi starszych w naszym mieście zrodził się na spotkaniu ówczesnej wiceburmistrz Grażyny Goszcz z przewodniczącymi rad osiedli. Stwierdziliśmy że potrzebna jest inicjatywa dla kobiet, dla osób starszych - opowiada Ewa Kołodziejczyk.

  Inicjatywę podjęła grupa zapaleńców, którzy dostrzegli potrzebę powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pszczynie i postanowili wyjść naprzeciw problemom ludzi starszych. Zebranie założycielskie dobyło się w lutym 2012 roku. Wtedy ustalono statut i zarząd Stowarzyszenia, w którego skład weszli Ewa Kołodziejczyk, Sławomira Lewandowska, Ryszard Bobowski, Krystian Latko, Jan Lipniak. Po kilku miesiącach skład ten uległ zmianie. W zarządzie obecnie zasiadają Ewa Kołodziejczyk (prezes zarządu), Krystian Latko (wiceprezes zarządu), Irena Pala(sekretarz zarządu), Anna Tyc (skarbnik zarządu), Jadwiga Hołownia, Krystyna Jacek i Lucyna Piłot. Stowarzyszenie PUTW w Pszczynie swoją działalność statutową rozpoczęło 3 października 2012 r. uroczystą inauguracją I roku akademickiego 2012/2013. w Stajniach Książęcych. Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Marian Mitręga z Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Rady Programowej PUTW. Na pierwszym semestrze zapisanych było około 220 słuchaczy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo