Uniwersytety Trzeciego Wieku jesień życia zmieniają w lato....

  Uniwersytety Trzeciego Wieku jesień życia zmieniają w lato. Plebiscyt DZ

  Jacek Drost, Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku stworzyli Teatr Na Pięterku

  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku stworzyli Teatr Na Pięterku ©Barbara Kubica

  Od wczoraj można zgłaszać kandydatów do plebiscytu, w którym wybieramy najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku na Śląsku. - Życie zaczyna się codziennie. Kiedy tylko rano wstajemy i czujemy, że nic nas nie boli. To właśnie zaczyna się życie - uważa tymczasem Józef Cegielski, dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, jednego z ponad stu UTW działających w Polsce, zrzeszających w sumie 25 tysięcy słuchaczy - osób chcących aktywnie spędzić jesień życia, cały czas ciekawych świata i innych ludzi - dodaje. To właśnie dla takich seniorów przygotowaliśmy nasz plebiscyt.
  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku stworzyli Teatr Na Pięterku

  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku stworzyli Teatr Na Pięterku ©Barbara Kubica

  Ludzie z różnych powodów trafiają do Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jedni, bo chcą czegoś ciekawego się dowiedzieć o świecie, a do tej pory nie mieli na to czasu, bo zajęci byli wychowywaniem dzieci lub wnuków, bo zbyt wiele czasu pochłaniała im praca zawodowa. Drudzy, bo po stracie współmałżonka czują się samotni, chcą wyrwać się z czterech ścian, poznać innych ludzi. Jeszcze inni, bo chcą coś dobrego zrobić dla innych lub dlatego, że po prostu aktywność mają we krwi.

  Nic więc dziwnego, że seniorzy zrzeszeni w UTW często inspirują nie tylko siebie samych, ale też ludzi ze swojego otoczenia do wszelkiego rodzaju aktywności. Dlatego razem z Państwem chcemy uhonorować UTW działające w województwie śląskim.

  Nie trzeba być specjalnym badaczem, żeby zauważyć, że w krajach rozwijających się rośnie długość życia ludzi, przybywa osób w wieku poprodukcyjnym, maleje przyrost naturalny, w tym również w Polsce. Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13 procent polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17 procent ogółu ludności w Polsce.

  Głosujcie tutaj:

  - Badania wskazują, że starzenie się jest w większym stopniu procesem zachodzącym w psychice tych ludzi, a nie jest warunkiem biologicznym. Duże znaczenie ma fakt, by włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego, by ludzie ci mogli aktualizować swoją wiedzę, mogli aktywnie uczestniczyć w każdych procesach zachodzących wokół nich, w środowiskach, w których żyją, by zachować i zwiększyć ich sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną - możemy przeczytać na portalu utw.pl poświęconym Uniwersytetom Trzeciego Wieku w Polsce.

  Właśnie w wyniku starań o włączenie ludzi starszych do systemu kształcenia rozpoczęto powoływanie tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku - w sumie najpopularniejszej w ostatnich latach formy edukacji ludzi starszych, ważnej i potrzebnej z uwagi na zachodzące w świecie zmiany demograficzne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama