Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, dziś burze z gradem! Mogą wezbrać rzeki, możliwe podtopienia. 29.06.2021 IMGW wydał ostrzeżenie dla woj. śląskiego. Zobacz radar burz

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Uwaga! Upalnie, ale z południa nadciągają burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie dla części woj. śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uwaga! Upalnie, ale z południa nadciągają burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie dla części woj. śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek 29 czerwca ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla części woj. śląskiego. Zapowiada się bardzo dynamiczne popołudnie. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu lokalnie do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Moga wezbrać rzeki i możliwe są podtopienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek, 29 czerwca, ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla części woj. śląskiego.

Zagrożone są powiaty:

  • bielski
  • Bielsko-Biała
  • cieszyński
  • Jastrzębie-Zdrój
  • pszczyński
  • raciborski
  • wodzisławski
  • żywiecki

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie poinformowało, że we wtorek 29 czerwca prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami może wystąpić grad, dlatego należy zachować czujność.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska według synoptyków to 90 procent. Ostrzeżenie obowiązuje przez cały wtorek 29 czerwca do godziny 21.00. Według synoptyków burze mogą pojawić się we wtorkowe popołudnie.

Gdzie jest burza w Polsce? Interaktywna mapa burzowa dla Polski

IMGW ostrzega

Możliwe sa gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia
Grozi to od godz. 13:00 dnia 29.06.2021 do godz. 22:00 dnia 29.06.2021 w zlewni dopływów górnej Odry (Czadeczka, Bierawka, Ruda, Psina, Olza). W obszarach występowania opadów o charakterze burzowym mogą wystąpić lokalne, gwałtowne i na ogół krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Niewykluczone przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska ocenia się na 50%.

Podobne agrożenie istnieje w dorzeczu Wisły. Chodzi tu o obszar: zlewnie: Małej Wisły, Soły, Skawy, Skawinki, Raby, Czarnej Orawy, Dunajca po zb. Czchów, Białej, Wisłoki po Krajowice, Sanu po Wiar, Wisłoka po Rzeszów, Strwiąża (śląskie, małopolskie, podkarpackie). Także i tu, w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić nagłe wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 45%.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydano w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera