Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Dzisiaj pierwsza część konsultacji telefonicznych z ekspertami ZUS

Monika Krężel
Na pytania odpowiadali eksperci z oddziału ZUS w Sosnowcu. Od lewej: Maria Skręt, Kazimiera Słaboń i Bożena Pardała
Na pytania odpowiadali eksperci z oddziału ZUS w Sosnowcu. Od lewej: Maria Skręt, Kazimiera Słaboń i Bożena Pardała Arkadiusz Gola
W ubiegłym tygodniu eksperci z oddziału ZUS w Sosnowcu odpowiadali na pytania Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy.

Od 2008 r. pobieram świadczenie przedemerytalne. Urodziłam się w 1952 r. W tym roku ukończę 60 lat. Nie przystąpiłam do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jak ZUS obliczy moją emeryturę?

Wysokość pani emerytury obliczona zostanie w części na starych zasadach i w części na nowych zasadach, tj. w sposób mieszany, a ponieważ powszechny wiek emerytalny osiągnie pani w 2012 r., będzie to 35 proc. według starych zasad i 65 proc. według nowych zasad. ZUS sprawdzi także, czy wysokość emerytury ustalona wyłącznie według nowych zasad nie będzie wyższa od kwoty emerytury tzw. mieszanej i wypłaci emeryturę w korzystniejszej wysokości.

Żona urodziła się w 1961 r. Czy po udowodnieniu 35 lat pracy otrzyma świadczenie przedemerytalne?

Tak, o ile zostanie zwolniona z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (np. z powodu likwidacji zakładu pracy lub stanowiska), u którego była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Świadczenie przedemerytalne bez względu na wiek przysługuje kobiecie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy osiągnęła 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Jest osobą bezrobotną i przez co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych, w trakcie którego nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zaproponowanego zatrudnienia.

Mam orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, pracuję ponad 18 lat, ale mój stan zdrowia ulega ciągłemu pogorszeniu. Czy na tej podstawie mogę ubiegać się o rentę w ZUS?

Orzeczenie o stopniu niepełno-sprawności, wydane przez zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności, działający przy ośrodku pomocy społecznej, nie stanowi podstawy do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz daty niezdolności do pracy, jak również przewidywanego okresu jej trwania dokonuje - w formie orzeczenia - lekarz orzecznik ZUS albo komisja lekarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!