Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, konkurs dla przedsiębiorców!

Monika Krężel
W naszym regionie dla przedsiębiorców przygotowano naprawdę atrakcyjne konkursy. Warto w nich wziąć udział
W naszym regionie dla przedsiębiorców przygotowano naprawdę atrakcyjne konkursy. Warto w nich wziąć udział Fot. 123RF
Jeśli jesteś przedsiębiorcą z województwa śląskiego, masz plany, by rozwijać firmę, inwestując w badania, najnowszy konkurs Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości jest właśnie dla ciebie. „Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach” to nabór w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego skierowany do mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które poprzez prace badawcze, chcą wprowadzić innowacje służące naszemu regionowi w takich branżach, jak energetyka, medycyna oraz technologiach informacyjno-komunikacyjnych. To tzw. inteligentne specjalizacje, istotne w niemal każdym przedsięwzięciu finansowanym z regionalnych funduszy, a w tym działaniu liczą się szczególnie. wysokość dofinansowania w tym konkursie może wynieść 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Istnieje kilka sposobów na implementację nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań. Wielu przedsiębiorców obserwuje rynek i konkurencję, m.in. uczestnicząc w branżowych targach, podpatrując zastosowane technologie. W naszym województwie jest coraz więcej takich firm, które same kreują trendy, są liderami zmian. Z powodzeniem prowadzą badania nad prototypami, testują to, co nowe i wdrażają do masowej produkcji. Sprzyja tym postępom właśnie ŚCP, oferując dofinansowanie na działalność naukowo-badawczą, inwestycje w nowoczesną aparaturę, tworzenie zaplecza B+R (pierwszy typ projektów działanie 1.2).

Firmy mają również możliwość aplikowania o fundusze na przeprowadzenie samych prac B+R, poprzez wykorzystanie potencjału naukowców, zlecając prace nad nowym rozwiązaniem na zewnątrz. Wówczas w projekcie ujmuje się wydatki związane z kosztami personelu zatrudnionego do realizacji badań, wynajmu zaplecza laboratoryjnego, koniecznego do przeprowadzenia prac B+R. Właśnie takie przedsięwzięcia stymulują rozwój, pomagają zrobić krok do przodu i budować silną, konkurencyjną gospodarkę.

Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i szuka środków na ich zrealizowanie, warto, by udał się do Punktu Kontaktowego, prowadzonego przez ŚCP, bądź na najbliższe spotkania informacyjne, towarzyszące konkursowi.

Czym zajmuje się ŚCP?
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie to instytucja powołana 10 lat temu przez Zarząd Województwa Śląskiego, której zadaniem jest wspieranie przedsiębiorstw ze środków funduszy europejskich. Można śmiało powiedzieć, że z powodzeniem wdraża już kolejny program, mając za sobą ponad 11 tys. rozpatrzonych wniosków o dofinansowanie oraz ponad 3700 zrealizowanych przedsięwzięć na kwotę ponad 1,3 mld złotych.Na pomoc mogą tutaj liczyć głównie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, ale część oferty kierowana jest także do dużych firm.

Przedsiębiorcy z naszego regionu w ŚCP mogą otrzymać środki na rozwój nie tylko poprzez prowadzenie prac B+R, ale również innowacje czy zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w działalności gospodarczej.

Co ciekawe, zainteresowanie ofertą jest duże, choć warunki udziału w konkursach tym razem bardziej wyśrubowane.

Należy podkreślić, że fundusze unijne są ograniczone katalogiem wydatków i z całą pewnością, nie każdy pomysł będzie się wpisywał w regulamin konkursu, jednak warto zadać sobie odrobinę trudu, być na bieżąco z informacjami ŚCP, by ostatecznie dobrać odpowiednie działanie i konkurs, z którego możemy skorzystać. Pracownicy merytoryczni ŚCP zachęcają, by przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku, skonsultować pomysł na warsztatach, omówić nurtujące zagadnienia podczas bezpłatnych spotkań informacyjnych, co ostatecznie ułatwi drogę do funduszy. Instytucja ogłasza konkursy kilka razy w roku, a nowa perspektywa właśnie nabiera tempa. Obecny, trzydziesty nabór jest już trzecim w ramach działania 1.2 „Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach”.

Najpopularniejsza medycyna
Warto dołączyć więc do grona liderów przyspieszających gospodarkę naszego regionu. Szansę na uzyskanie finansowego wsparcia mają firmy prowadzące działalność innowacyjną oraz badawczą, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowoczesnych produktów, procesów technologicznych czy usług.

Do tej pory odbyły się już dwa konkursy dotyczące tego działania.

- W pierwszym z 2016 roku, wpłynęły 102 wnioski, a dofinansowanie uzyskało 56 projektów na łączną kwotę ponad 72 mln zł. Drugi nabór, ogłoszony w kwietniu tego roku, także cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Zgłoszono ponad 100 wniosków, które obecnie oceniamy merytorycznie - wyjaśnia Bartosz Rozpondek, p.o. dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. - Najwięcej z dotychczas zgłoszonych przedsięwzięć dotyczy branż związanych z medycyną, jak produkcja urządzeń czy aparatury medycznej, kolejne projekty dotyczą ICT, w szczególności działalności związanej z oprogramowaniem oraz energetyki - w tym pomysły, których tematem jest przetwarzanie odpadów. Warto zaznaczyć, że konkursy w ramach działania 1.2 są ściśle powiązane z realizacją założeń Regionalnej Strategii Innowacji - dodaje.

Biznes plus nauka. To się opłaca
W trwającym od 19 października naborze, wnioski można składać aż do 29 listopada. Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów wynoszą ponad 195 mln zł.

- Firmy, ubiegające się o fundusze na realizację swoich pomysłów, powinny wykazać się doświadczeniem i potencjałem, bo to nie są projekty łatwe w realizacji. Każdy, o czym zawsze wspominamy, ma możliwość skonsultowania z naszymi pracownikami swoich zamierzeń, wówczas zyskuje także wiedzę, dotyczącą obowiązków, jakie wiążą się z prowadzeniem takiej inwestycji. Trzeba mieć świadomość, że projekt to współpraca z naszą instytucją, warto zacząć ją przed złożeniem wniosku, dokładnie prześledzić wymogi konkursów, a w razie wątpliwości zapytać, dzięki czemu unikniemy błędów czy rozczarowań. W obecnej perspektywie innowacje stanowią jeden z priorytetów, ale jak pokazuje nasze doświadczenie, jest to bardzo obszerne pojęcie - zgłaszane w projektach pomysły są naprawdę różnorodne i często zaskakujące - tłumaczy Paulina Cius-Górska, kierownik zespołu ds. kontaktów z mediami ŚCP w Chorzowie. - Warto wiedzieć, że kładziemy nacisk na to, by efektem realizacji projektu było wprowadzenie innowacji, czyli w przypadku obecnie trwającego naboru, badania mają na celu wyprodukowanie w dalszym etapie innowacyjnego produktu, procesu bądź usługi. Czasem bywa to np. stop metalu, zupełnie nowy materiał o szczególnych właściwościach, który może być wprowadzony do szerokiej produkcji np. w branży medycznej.

W projektach B+R ważne jest skojarzenie świata biznesu ze światem nauki - może się to odbyć poprzez organizację spotkań tych dwóch stron i prezentacje ofert śląskich uczelni, skierowanych do przemysłu. W ramach konkursu mamy dwie możliwości.

Pierwsza dotyczy przedsiębiorcy posiadającego np. zaplecze badawcze, laboratorium czy maszyny do testowania produktów, który chciałby rozwijać działalność badawczą bądź takich firm, gdzie brakuje takiej infrastruktury, a występuje konieczność wykonywania badań. Nowoczesne laboratorium, zakup maszyn i urządzeń, niezbędnych do przeprowadzenia prac, służących innowacjom, aparatury czy oprogramowania - wszystko to można sfinansować w ramach pierwszego typu projektów.

Druga możliwość dotyczy przedsiębiorcy, który nie potrzebuje inwestować w zaplecze, jego działalność jest zupełnie inna, jednak chciałby wprowadzić do oferty innowacyjne produkty czy rozwiązania. Wówczas sięga po potencjał z zewnątrz - zlecając naukowcom przeprowadzenie koniecznych prac.

Zainteresowany otrzymuje środki na badania, ale może zaprosić do współpracy naukowców. W tym przypadku zostaną pokryte koszty badań - od wynajęcia zaplecza z laboratorium, pokrycia kosztów zatrudnienia personelu, itd.

- Zależy nam na tym, żeby naukowcy i przedsiębiorcy jeszcze mocniej ze sobą współpracowali. Nie brakuje takich przykładów w naszym regionie - są firmy chętnie i regularnie prowadzące prace z uczelniami technicznymi w naszym regionie - podkreśla Paulina Cius-Górska.

Jest zainteresowanie
Pamiętajmy, że celem programu jest wspieranie pomysłów, które będą realizowane na terenie woj. śląskiego. Wymaga się także, by przedsiębiorstwo, realizujące projekt, miało siedzibę w naszym regionie.
Cały program obejmuje perspektywę unijną 2014 - 2020.

Środki, na które mogą liczyć przedsiębiorcy w konkursach organizowanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, są ogromne, ale i niezwykle potrzebne.

- Ponad 176 mln euro to duży potencjał finansowy, który pozwoli zbliżyć dwa światy - biznesu i nauki. Dążymy do tego nie tylko poprzez organizację konkursów, ale także realizując szeroko zakrojone działania informacyjne i promocyjne na terenie całego województwa - mówi Bartosz Rozpondek, p.o. dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. - Bardzo istotne we wdrażaniu działania 1.2 jest dotarcie do tych firm, które są zainteresowane tworzeniem nowych technologii, myślą o dywersyfikacji działalności, o nowych kierunkach rozwoju, ale także do świata nauki, który w tym tandemie ma odgrywać bardzo istotną rolę. Te konkursy są właśnie dla nich. Przeprowadzone już dwa nabory pokazują, że przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani finansowaniem planowanych prac badawczo-rozwojowych. Dla przedsiębiorców liczy się szybki i łatwo mierzalny efekt, co potwierdza wybór właśnie takiego rozwiązania. Niemniej jednak tworzenie zaplecza do badań i rozwoju również cieszy zainteresowaniem - dodaje.

Przedsiębiorca nie jest sam
Każdemu konkursowi towarzyszą spotkania informacyjne dla zainteresowanych. Podczas tych najbliższych będzie mowa m.in. o zasadach konkursu i warunkach, jakie trzeba spełnić, aby w nim wystartować. Zaplanowano je w Gliwicach na 6 listopada (informacje o poszczególnych spotkaniach można znaleźć na stronie internetowej www.scp-slask.pl).

Co ciekawe, przedsiębiorca, którego projekt znajdzie się na liście wybranych do dofinansowania, jest cały czas „prowadzony za rękę”. To dla niego przygotowane są warsztaty z podpisywania umów (okazuje się, że otrzymując dofinansowanie jest zobligowany do pewnych rzeczy, jak promocja projektu czy przestrzegania zasady konkurencyjności). Na dalszym etapie, beneficjenci mogą wziąć udział w warsztatach z rozliczenia projektu oraz z kontroli, bo to też element współpracy ze Śląskim Centrum Przedsiębiorczości. Wszystkie działania polegają na sprawdzeniu, czy projekt jest dobrze realizowany, dlatego warto być w kontakcie z pracownikami ŚCP, pytać, jeśli są jakieś wątpliwości. Nawet w przypadku, gdy kontroler znajdzie jakieś niedopatrzenie, zawsze jest czas, by to poprawić.

WAŻNE!

O dofinansowanie w ramach konkursu z działania 1.2 „Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach” mogą się starać mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Fundusze są przeznaczone na tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, służącego ich działalności innowacyjnej, a także na wsparcie prac badawczo--rozwojowych w przedsiębiorstwach.
Wnioski o dotacje można składać do 29 listopada.

Pula środków wynosi ponad 195 mln zł. Wsparcie udzielane jest w postaci dotacji bezzwrotnej i może maksymalnie pokryć 80 proc. wydatków kwalifikowanych. Minimalna wartość dofinansowania wynosi 200 tys. zł.
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości znajduje się w Chorzowie przy ul. Katowickiej 47. Tel. (32) 743 91 71, (32) 743 91 77, (32) 743 91 67, www.scp-slask.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!