Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze! Unikaj wysokich traw, nie siadaj na pniach drzew. Kleszcze je lubią

Agata Pustułka
W walce z kleszczami nie można stosować oprysków, gdyż używane preparaty przy okazji zabijają pożyteczne pszczoły. W przyrodzie też nie mają one wrogów. Niestety, ich aktywność trwa do końca listopada, choć najaktywniejsze są wiosną oraz we wrześniu, czyli w szczycie jesiennym.

Zestresowany kleszcz zwymiotuje ślinę, która wraz z zarazkami dostanie się do naszego organizmu. Dlatego trzeba go prawidłowo usunąć z ciała. Można to zrobić za pomocą pęsety, co jest trudne i wymaga doświadczenia.

Co robimy? Delikatnie, ale zdecydowanie chwytamy kleszcza jak najbliżej ciała. Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz za pomocą substancji natłuszczających. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe "kleszczołapki" dostępne w aptekach. Hitem ostatnich lat jest Tick Twister - zdobywca nagrody DeZooFa 2005, jako najlepsze narzędzie do usuwania kleszczy. Jego budowa to uchwyt i dwa ząbki. Ząbki wsuwa się między skórę a kleszcza (jak najbliżej skóry). Aby wykręcić pasożyta, należy bardzo lekko unieść haczyk i 2-3 razy przekręcić uchwyt. Miejsce zdezynfekować.

Pamiętajmy jednak, że jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lepiej zgłosić się do lekarza. Oczywiście nie każdy z nich to zrobi, bo np. nie potrafi. (W ogóle by znaleźć lekarza, który fachowo leczy boreliozę, warto skontaktować się ze Stowarzyszeniem Chorych na Boreliozę). Po usunięciu kleszcza należy: dokładnie umyć ręce, zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną lub 40-proc. alkoholem, obserwować miejsce po ukłuciu, jeśli wystąpi niepokojąca zmiana - skonsultować się z lekarzem.

Zalecenia związane z ochroną przed kleszczami ograniczają się do noszenia odpowiedniego ubioru: zakładanie koszul z długimi rękawami, długich spodni i zakrytych butów, stosowanie nakrycia głowy, unikanie wypraw w rejony, gdzie jest dużo kleszczy. Po powrocie z lasu czy parku trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie wróciliśmy do domu z nieproszonym gościem, a zwłaszcza w zgięciach stawowych, głowie, rękach, nogach, pachwinach. Co już udowodniono, kleszcze przyciąga: biały kolor, ciepło, ruch powietrza, zapach kwasu masłowego obecnego w pocie.

Cykl życiowy kleszcza trwa 2-3 lata i posiada trzy stadia rozwojowe: larwa, nimfa, postać dorosła. Wszystkie postaci nas atakują. Kleszcze wymagają co najmniej 3 żywicieli w każdym stadium rozwoju. Przebywają na człowieku lub zwierzęciu od 2 godz. do 7 dni, ale niestety żyją dość długo, bo średnio 2-4 lata. Zapłodniona dorosła samica składa około 2000 jaj, które potrzebują od 3 do 36 tygodni na przekształcenie się w larwę. Larwa po napiciu się krwi zaczyna linieć i przemieniać się w nimfę, trwa to od 5 tygodni do 5 miesięcy. Następnie nimfy szukają 2 żywicieli, aby po 5-8 miesiącach zamienić się w dorosłe postacie zdolne do rozmnażania.

Na rynku jest coraz więcej preparatów odstraszających kleszcze, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Warto z nich skorzystać. Przez fachowców najbardziej cenione są produkty zawierające związek chemiczny o nazwie N,N-Dietylo-m-tolua-mid, w skrócie DEET. Wprawdzie pojawiły się doniesienia, że może mieć on negatywny wpływ na nasz układ nerwowy, ale po prostu nie wolno go nadużywać i stosować odpowiednie stężenia, biorąc pod uwagę wiek osoby, która będzie go używać.

Lista środków odstraszających: DEET - do stosowania na ciało, Pikarydyna - do stosowania na ciało. Permentyna - impregnacja ubrań.

Nieznana babeszjoza. Też zaraża nią kleszcz i też jest bardzo groźna

Oczywiście to borelioza jest najczęściej występującą w Polsce chorobą zakaźną i wielkim problemem ekonomicznym, a przede wszystkim społecznym. Lekarze zwracają jednak uwagę na rosnący problem związany z babeszjozą. Drugą z chorób przenoszonych przez kleszcze.

Babeszjoza jest zwana malarią północy. Wywołują ją pierwotniaki znajdujące się w ślinie kleszcza. Leczy się ją antybiotykami oraz lekami przeciwmalarycznymi. Co ciekawe, opisywane przypadki malarii, jakie wystąpiły w Polsce międzywojennej, najprawdopodobniej dotyczyły właśnie nieznanej babeszjozy.

Zarówno objawy, jak i przebieg choroby są bardzo zindywidualizowane. W przypadku osób z usuniętą śledzioną, ale też z niedoborami odporności może zakończyć się nawet śmiercią. Towarzyszą jej bóle mięśni, gorączka, dreszcze, poty, powiększenie wątroby, niedokrwistość. Zwykle ma przebieg łagodny.


*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!