Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga: Nowy sposób oszustwa w cyberprzestrzeni. Złodzieje podszywają się pod komendantów policji oraz Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Internetowi naciągacze uwiarygodniają przesyłane przez siebie wiadomości w zuchwały sposób. Maile podpisywane są danymi Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości lub Komendanta Głównego Policji.
Internetowi naciągacze uwiarygodniają przesyłane przez siebie wiadomości w zuchwały sposób. Maile podpisywane są danymi Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości lub Komendanta Głównego Policji. pixabay
Dostałeś na skrzynkę mailową wiadomość o udziale w przestępstwie podpisaną przez Komendanta Głównego Policji lub Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości? Nie daj się nabrać. To próba kradzieży lub wyłudzenia Twoich danych. Pod żadnym pozorem nie klikaj w przesłane załączniki. W galerii przykłady fałszywej korespondencji przesyłanej przez cyberprzestępców.

Cyberprzestępcy wpadli na nowy sposób naciągania i okradania ludzi. Rozsyłają wiadomości mailowe, podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji. O tego typu działaniach przestępczych informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Załącznik informujący o zarzutach w przestępstwie

Cyberprzestępcy przesyłają wiadomości, w których znajduje się informacja, jakoby wobec osoby, która maila otrzymała, toczyło się postępowanie w związku z popełnieniem przez nią przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku.

- Oczywiście w mailu zawarta jest informacja, aby kliknąć w załącznik i pobrać go na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego internetowi oszuści będą mogli wykraść nasze dane - informują funkcjonariusze CBZC.

Fałszywe wiadomości sygnowane nazwiskiem Komendanta CBZC lub KGP

Internetowi naciągacze uwiarygodniają przesyłane przez siebie wiadomości w zuchwały sposób. Maile podpisywane są danymi Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości lub Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji.

- Oczywiście maile nie zawierają prawdziwych informacji. Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia w celu kradzieży danych i pieniędzy - wyjaśniają funkcjonariusze.

Pamiętaj: policja nie kontaktuje się poprzez pocztę elektroniczną

Treść przesyłanych fałszywych wiadomości najczęściej sugeruje, że wobec adresata korespondencji prowadzone jest postępowanie karne dotyczące przestępstw z kategorii wolności seksualnej i obyczajności. Przestępcy zalecają kontakt mailowy w tej sprawie i ostrzegają przed skierowaniem sprawy do prokuratury. Do tego dołączane są załączniki w formacie „pdf”.

- Powinniśmy pamiętać, że nawet, jeśli popełniliśmy czyn karalny, policja nie przesyła do nas korespondencji poprzez pocztę elektroniczną - przypominają policjanci. - W ramach prowadzonego postępowania wykonuje się czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. Wszelkiego rodzaju wezwania, informacje o wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie, nigdy nie przychodzą na maila.

Jeśli otrzymamy na swoją skrzynkę mailową podejrzaną korespondencję, nie otwierajmy jej, nie klikajmy w załączniki. Wszelkie próby wyłudzenia naszych danych lub pieniędzy, zgłaszajmy jak najszybciej na policję. Jeśli otrzymaliście na swoją skrzynkę pocztową podobną wiadomość do tej, która opisywana jest w artykule, warto to zgłosić bezpośrednio poprzez stronę
https://www.cert.pl/. W galerii zamieściliśmy formy dokumentów, jakie przesyłają przestępcy podszywający się pod policję i CBZC.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera