Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwierzycie? Mamy najmniej centrów handlowych w Polsce CENTRA HANDLOWE NA ŚLĄSKU W 2014

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Supersam w Katowicach, wizualizacja. Trwa przebudowa, ma tu być nowa galeria handlowa
Supersam w Katowicach, wizualizacja. Trwa przebudowa, ma tu być nowa galeria handlowa
Reserved, Orsay, House, Cropp Town, Triumph, Sephora, Rossmann, Vision Express, Deichamnn, CCC czy Apart - tych sklepów w galeriach handlowych w regionie jest najwięcej. Raport firmy Colliers International o centrach handlowych za 2014 rok.

W konurbacji katowickiej jest 41 centrów handlowych o łącznej powierzchni 1,1 mln metrów kwadratowych. Współczynnik pustostanów utrzymuje się na poziomie 4 proc. i jest niższy niż np. we Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. – wynika z publikacji firmy Colliers International „Centra handlowe na Górnym Śląsku w pierwszej połowie 2014”.

– Nasycenie powierzchnią handlową na Górnym Śląsku wynosi obecnie 493 m kw. na 1 tys. mieszkańców i jest najniższe wśród ośmiu największych aglomeracji w kraju. Nie oznacza to jednak niedoboru podaży. Konurbacja katowicka to dość rozproszony rynek handlowy z dwoma głównymi ośrodkami (Katowice i Gliwice), w których koncentruje się znaczna ilość powierzchni – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Dla porównania: wśród ośmiu największych aglomeracji w Polsce to Wrocław odznacza się najwyższym nasyceniem powierzchnią handlową: tu jest 763 m kw. na tysiąc mieszkańców, czyli o ponad 250 m więcej niż u nas. W aglomeracji wrocławskiej funkcjonuje 18 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 590 mkw.

W aglomeracji wrocławskiej jest ok. 1,1 mln ludzi, w konurbacji katowickiej od 2,2 do 3,5 mln.
Na Górnym Śląsku dominują tradycyjne centra handlowe (89 proc.), 9 proc. stanowią parki handlowe, a 2 proc. centra wyprzedażowe.

Główną grupę najemców istniejących centrów handlowych konurbacji katowickiej stanowią firmy z sektora mody (25 proc.) i usług (15 proc.). Największą ilość sklepów posiada sieć salonów prasowych Inmedio oraz punkty operatorów GSM.

Najczęściej spotykane sieci w centrach handlowych to między innymi: Reserved, Orsay, House, Cropp Town, Triumph, Sephora, Rossmann, Vision Express, Deichamnn, CCC czy Apart.

– Warte podkreślenia jest to, że zainteresowanie inwestorów regionem nie słabnie. Aktualnie realizowane są obiekty w Katowicach (Supersam), Jaworznie (Galeria Galena) oraz Piekarach Śląskich (Marcredo Center). Na zaawansowanym etapie planowania są obiekty handlowe Gemini Park Tychy i Galeria Knurów. W starszych obiektach handlowych obserwujemy renegocjacje umów najmu i wymiany najemców – dodaje Katarzyna Michnikowska.

Górnośląski rynek centrów handlowych zaczął się rozwijać w połowie lat 90. Wtedy powstały centra handlowe M1 w Czeladzi i Bytomiu. Pierwsze centrum wyprzedażowe Fashion House Sosnowiec powstało w 2004 roku, a w 2005 roku w Katowicach zbudowano największe centrum handlowe na Górnym Śląsku – Silesia City Center. W zeszłym roku do użytku oddano Galerię Katowicką i kompleks Europa Centralna w Gliwicach. Najwyższe stawki czynszu notowane są w Katowicach i sięgają 47– 49 euro za m kw. miesięcznie.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty