Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Chwilą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Trwa VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Arkadiusz Gola
Chwilą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie podczas inauguracji VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Wydarzenie potrwa do piątku. Program spotkań został jednak nieco zmodyfikowany ze względu na potrzeby, jakie pojawiły się w ostatnim tygodniu w związku z wojną na Ukrainie.

W czwartek, 3 marca 2022 r. o godzinie 9.30 rozpoczął się w Katowicach VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który potrwa przez dwa dni i zakończy się w piątek, późnym popołudniem. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego. W związku z tym wielu prelegentów oraz uczestników kongresu bierze w nim udział za pośrednictwem transmisji online.

Chwilą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie

Wydarzenie rozpoczęła debata inauguracyjna, zatytułowana: „Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa”. W związku z wojną na Ukrainie nie zabrakło też kwestii związanych z niesieniem pomocy obywatelom kraju za wschodnią granicą Polski oraz uchodźcom. Jak zaznaczyli organizatorzy wydarzenia, ważna rola i nowe zadanie przypadnie właśnie polskiej służbie zdrowia. Podczas kongresu, jego uczestnicy będą więc rozmawiać także o tym wyzwaniu, jak sobie z nim poradzić. Przed rozpoczęciem debaty, którą poprowadzili Paulina Gumowska (redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl i Sektora Zdrowie Grupy PTWP) oraz Wojciech Kuta (redaktor naczelny magazynu Rynek Zdrowia) uczczono chwilą ciszy ofiary wojny na Ukrainie oraz oficjalnie padły słowa, potępiające agresję Rosji, a także apelowano o jej zaprzestanie i zapewniono, że Polska będzie wspierać Ukrainę. Z uwagi na obecną sytuację w kraju ogarniętym wojną i zaangażowanie w działania podejmowane w tym zakresie przez polski rząd, swój udział w wydarzeniu odwołał Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

„Skoro poradziliśmy sobie z pandemią to myślę, że i poradzimy sobie z sytuacją na Ukrainie”

Jako pierwszy, w spotkaniu inaugurującym tegoroczny kongres głos zabrał prezydent Katowic, Marcin Krupa.

– VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, pamiętam doskonale jego początki, można powiedzieć, że już siódmy. Ale zwróćmy uwagę, że przez te siedem lat tak wiele się wydarzyło, nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale też politycznych, w kwestiach tych sytuacji, z którą dzisiaj mamy do czynienia – agresji Rosji na Ukrainę, ale wcześniej covid, który pozostawia do dziś dnia ślady, który do dziś dnia jeszcze jest z nami obecny i wiemy, że będzie obecny – mówił podczas kongresu Marcin Krupa.

Prezydent Katowic podziękował medykom za ich oddanie i poświęcenie w czasie pandemii. Wyrazy wdzięczności skierował także do mieszkańców miasta oraz służb medycznych za zaangażowanie w różne działania, jakie podejmowane są w celu niesienia wsparcia ludziom poszkodowanym wskutek wojny na Ukrainie.

– Dzięki państwa wiedzy, trudowi, dzisiaj możemy powiedzieć, że na pewno poradziliśmy sobie w jakiś sposób z pandemią. Skoro poradziliśmy sobie z pandemią to myślę, że i poradzimy sobie z tą sytuacją na Ukrainie i mam nadzieję, że szybko ten kraj z powrotem wróci do normy europejskiej, demokratycznej. Mam nadzieję, że będzie to – i na pewno już teraz jest – zasługa państwa. Chciałbym wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za dotychczasową pomoc. Może nie jestem na pierwszej linii frontu, ale na pewno na pierwszej linii frontu pomocowego w naszym mieście i to, z czym spotykamy się dzisiaj w Katowicach, z tym wielkim sercem mieszkańców, ale też państwa – lekarzy, ludzi świata zdrowia, ludzi o dobrym i otwartym sercu. To naprawdę przechodzi najszczersze oczekiwania i cieszę się, że właśnie w tych trudnych sytuacjach pandemicznych, geopolitycznych (…) potrafimy się zjednoczyć i wspólnie działać – kontynuował Marcin Krupa.

Wojna na Ukrainie tematem rozpoczynającym debatę

Uczestnicy debaty w pierwszej kolejności odnieśli się do bieżącej sytuacji, jaka dotyczy obywateli Ukrainy i uchodźców przybywających nieustannie do Polski. Zauważyli, że konieczne jest wypracowanie lepszej koordynacji działań oraz sporządzenie procedur, jakie usprawniłby na przykład wkład firm i korporacji w akcje wspierające Ukraińców.

Gen. Grzegorz Gielarek, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podzielił się spostrzeżeniami na temat organizacji ochrony zdrowia w sytuacjach ekstremalnych, takich jak wojna. Zauważył, że niezwykle ważnym działaniem powinno być w pierwszej kolejności zapewnienie uchodźcom podstawowej opieki medycznej. Kolejną ważną kwestią jest polityka szczepionkowa.

Drugi element, na który chcę zwrócić uwagę, zwłaszcza w kontekście informacji, o których wiemy (…) to jest kwestia polityki szczepionkowej, jaka ma miejsce, a w zasadzie nie ma miejsca na Ukrainie – mówił Gen. Gielarek. Przypomniał on, że na Odrę, która w Polsce występuje bardzo rzadko, na Ukrainie choruje 58 tysięcy osób. – Odsetek osób, uczestniczących w powszechnym programie szczepień, tak jak go definiujemy tu w Polsce, na Ukrainie wynosi 30 – dodał. – Wszystkie punkty recepcyjne, punkty medyczne, gdzie przyjmujemy Ukraińców to jednocześnie powinny być miejsca, w których rejestrujemy ich, zbieramy informacje, te wszystkie, które można, dotyczące właśnie choćby formy programu szczepień – proponował gen. Gielarek. – Zgodnie z polskim prawem, każda osoba poniżej dziewiętnastego roku życia, przybywająca na teren Rzeczypospolitej Polskiej i zamierzająca tu pozostać dłużej niż trzy miesiące musi podlegać temu programowi – przypomniał.

Zobacz zdjęcia:

Zdaniem Grzegorza Gielarka, ważne jest także bezpośrednie zabezpieczenie działań wojennych, w których jak twierdzi, Ukraińcy radzą sobie jeszcze ze swoimi zasobami i potrzebują głównie sprzętu, zwłaszcza materiałów opatrunkowych oraz krwi. Stwierdził dodatkowo, że lekarze ukraińscy, którzy pracują w Polsce i chcą wrócić do kraju poprosili poprzez ambasadę Ukrainy o to, by przeszkolić ich w zakresie medycyny pola walki, co jest już realizowane.

Nie przeocz

Z kolei Krzysztof Kopeć, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, który łączył się z uczestnikami debaty w formie on-line zapewnił, że ze strony producentów leków podejmowane są kolejne działania, aby nie zabrakło medykamentów w związku z rosnącym na nie zapotrzebowaniem.

– Dziś już wiemy, że tych leków będziemy potrzebować znacznie więcej, bo według szacunków ONZ, to kilka milionów uchodźców może trafić do nas i im trzeba zapewnić także farmakoterapię – mówił Krzysztof Kopeć.

Wśród zagadnień na temat organizacji pomocy medycznej dla uchodźców, rozmawiano także o przyspieszonym trybie nadawania prawa do wykonywania zawodu pielęgniarkom z Ukrainy, które chciałyby pracować w Polsce. Poruszono też temat działań, podejmowanych na rzecz Ukraińców przez sektor prywatny. Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUX MED, zapewniła, że pandemia nauczyła ich bycia w gotowości. W związku z tym koordynacja prac z tej perspektywy przebiega bardzo sprawnie a wszelkie działania podejmowane są szybko. Twierdzi, że z takiej pomocy korzysta już bardzo dużo osób.

System leczenia w Polsce tematem drugiej części debaty

Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że w Polsce konieczne jest podjęcie czynności, mających na celu usprawnienie koordynacji działań w wielu dziedzinach, związanych z leczeniem i funkcjonowaniem służby zdrowia. Jak stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, najwięcej sygnałów i skarg ze strony pacjentów dotyczy dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej, którą należałoby zająć się pod kątem wprowadzenia zmian, polegających właśnie na lepszej koordynacji w takich placówkach. Inną ważną kwestią, zdaniem Arkadiusza Grądkowskiego – prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, jest stworzenie przez Ministerstwo Zdrowia procedur, regulujących sprawy związane z lekami i wyrobami medycznymi.

Podczas kongresu pojawiły się również kwestie dotyczące kryzysu kadrowego w środowisku medycznym. Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zauważył, że ma on swoje podłoże w wieloletnich zaniedbaniach. Zwrócił uwagę, iż nadal nie ma strategii rozwiązywania problemów kadrowych. Prof. Tomasz Szczepański (kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 SUM w Katowicach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej) wspomniał też o jakości kształcenia lekarzy w Polsce, która powinna opierać się na nowoczesnych technologiach leczenia.

Program obejmie też kwestie zdrowotne, związane z wojną na Ukrainie

W programie VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zaplanowano sesje, spośród których wiele dotyczyć będzie zagadnień, związanych z różnymi aspektami epidemii COVID-19 i jej wpływu na system opieki zdrowotnej. Podczas tegorocznej edycji prelegenci zwrócą szczególną uwagę na rozwój nowych technologii medycznych – zarówno lekowych, jak i nielekowych – a także innowacyjnych rozwiązań, między innymi w zakresie cyfryzacji sektora medycznego oraz organizacji i zarządzania podmiotami leczniczymi. Program kongresu został jednak nieco zmodyfikowany ze względu na potrzeby, jakie pojawiły się w ostatnim tygodniu w związku z wojną na Ukrainie. Na pewno będą miały miejsce dyskusje na temat pomocy medycznej dla uchodźców i jej koordynacji oraz zaopatrzenia obywateli Ukrainy – również tych pozostających w swoim kraju – w wyroby medyczne i leki. Organizatorzy zaznaczają jednak, że główna idea kongresu nie zmieni się, a zatem obejmie on kluczowe dla systemu ochrony zdrowia wyzwania, zarówno terapeutyczne, jak i organizacyjno-finansowe oraz technologiczne.

Program na stronie: www.hccongress.pl

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera