Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W atrium Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, wmurowano Kapsułę czasu. Modernizacja zakończy się w maju 2022 roku

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
W atrium Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, wmurowano Kapsułę czasu. Modernizacja zakończy się w maju 2022 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W atrium Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, wmurowano Kapsułę czasu. Modernizacja zakończy się w maju 2022 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow
List do potomnych, kalendarz astronomiczny na 2021 rok, maseczki covidowe, aktualne pieniądze, gazety, pendrive ze zdjęciami z budowy Planetarium - Śląskiego Parku Nauk, informacje o stanie współczesnej wiedzy astronomicznej, a także lista uczestników uroczystości została zapakowana w hermetyczny pojemnik i wmurowana w atrium Planetarium na 40 lat. Otwarcie „kapsuły czasu", nastąpi 4 kwietnia 2061 roku.

Pod koniec maja 2022 roku Planetarium Śląskie ma zostać oddane do użytku. Tymczasem 1 października w atrium wmurowano "Kapsułę Czasu". W hermetycznie zamkniętym pojemniku, znalazło się w niej dwanaście rzeczy.

To list do potomnych z podpisami marszałka i wicemarszałka województwa śląskiego oraz przewodniczącego Sejmiku Śląskiego, kalendarz astronomiczny na 2021 rok - wydany przez Planetarium Śląskie, skrócony stan wiedzy astronomicznej na rok 2021 (ilość Księżyców, planetoid, pozasłonecznych układów planetarnych itp.), maseczki covidowe, aktualne pieniądze, dzisiejsze wydanie "Dziennika Zachodniego", miesięcznik "Dwa kwadranse", pendrive ze zdjęciami z budowy Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, długopis, ściereczka do czyszczenia okularów, karta pamięci z nagranym filmem z uroczystości zakopania kapsuły czasu, a także lista przedmiotów znajdujących się w kapsule.

Kapsuła zostanie otwarta za 40 lat, dokładnie 4 kwietnia 2061 roku.

- Dowolną datę jaką byśmy określili czy byłoby to za 50 czy 100 lat, to można zadać takie pytanie. Wydawało się, że ten czas dla młodych jest jeszcze w miarę osiągalny, dla mnie może już nie - dla wielu tak. Szukaliśmy właściwej daty i znaleźliśmy taką, podczas której z terenu Polski będzie widoczne całkowite zaćmienie księżyca. To dokładnie będzie 4 kwietnia 2061 roku. Dla astronomów data dość znamienna, stąd pomyśleliśmy, że to będzie dobry moment, na otwarcie tej kapsuły - mówi Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Świat za 40 lat prawdopodobnie będzie wyglądał zgoła inaczej. Jak będzie wyglądało planetarium?

- Nie wiem, jak będzie wyglądało za 40 lat, ale wiem, jak będzie wyglądało w przyszłym roku. Będzie to najnowocześniejsze planetarium w Polsce, Europie, być może na świecie. Do czasu, aż ktoś nie otworzy następnego, jeszcze nowocześniejszego - zapewnia dyrektor Janta.

Nie przeocz

Planetarium Śląskie niewątpliwie jest symbolem Śląska, wkrótce zaprezentuje się w nowej odsłonie.

- To piękna historia, która przechodzi transformację. Inwestujemy w Planetarium ponad 150 milionów złotych. To gigantyczne pieniądze, ale obiekt jest historyczny i to wymaga wielkich nakładów, by konstrukcja przetrwała próbę czasu - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Park Nauki powstający w otoczeniu Planetarium będzie miał 30 eksponatów. Poznamy trzy dziedziny wiedzy, którymi Planetarium się zajmuje, czyli astronomia, sejsmologia i meteorologia.

- Mamy własną stację sejsmiczną, klimatologiczną, a także obserwatorium. Zajmujemy się tymi dziedzinami nauki i je chcemy popularyzować, nie rozpraszając się na całą wiedzę - tłumaczy Janta i zapewnia, że ideą Planetarium było, by widz przeżył na sobie bardziej, żeby przeżył, doświadczał sam na sobie. - Jeżeli chcemy zaprezentować sejsmologię - trzęsienie ziemi, to go zaprosimy na platformę, na której będzie można wgrać dowolne trzęsienie ziemi lub wstrząs górniczy i on będzie mógł jeden do jeden przeżyć go, w specjalnym pokoju, który te wstrząsy odtworzy zarówno amplitudy jak i częstotliwości tłumaczy dyrektor.

Podobnie będzie, gdy goście będą chcieli zobaczyć meteorologię, poczuć klimat - zostaną zaproszeni do specjalnych komór, w których będzie można poczuć klimat Antarktydy, Syberii czy Lasu Tropikalnego. W komorach będą podtrzymywane temperatura i wilgotność danego miejsca. W Planetarium będą prezentowane także zjawiska pogodowe. To widz wybierze, czy deszcz lub śnieg ma padać akurat na niego, czy gdzieś w pobliżu.

Za modernizację Planetarium Śląskiego odpowiada Budimex. Firma schodzi z budowy 24 lutego 2022 roku, później nastąpią odbiory. Będzie potrzebny również czas "dziecięctwa" urządzeń, które muszą przejść wszystkie testy. W związku z tym, otwarcie obiektu planowane jest na końcówkę maja 2022 roku.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera