Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Baranowicach gospodynie nie chcą, aby tradycja zaginęła. Szkubały pierze i kisiły kapustę ZDJĘCIA

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Gospodynie z KGW Baranowice zaprosiły mieszkańców do wspólnej zabawy
Gospodynie z KGW Baranowice zaprosiły mieszkańców do wspólnej zabawy KGW Baranowice
Gospodynie z KGW Baranowice zaprosiły do wspólnej zabawy mieszkańców miejscowości. Chodziło o to, aby przekazać najmłodszym choć kawałek śląskich tradycji i zaszczepić regionalnego bakcyla.

– Pracując od wielu lat w kole gospodyń zobaczyłam, że dzieci coraz mniej wiedzą o regionie, w którym się wychowują. Zanika wspaniała gwara ludowa, którą jeszcze niedawno posługiwali nasi dziadkowie czy rodzice. Gwara to nasze dziedzictwo, które od nich otrzymaliśmy w spadku – mówi Danuta Pyrek, przewodnicząca KGW Baranowice. To m.in. skłoniło panie z KGW do zorganizowania projektu, w którym udział wzięli mieszkańcy miejscowości w pełnym przedziale wiekowym. – Chcieliśmy połączyć tych najmłodszych i najstarszych, aby mogli się od siebie czegoś nauczyć. Było ponad 200 osób, co nas bardzo zaskoczyło i jednocześnie ucieszyło – dodaje Danuta Pyrek.

Spotkanie odbyło się w sali budynku LKS Baranowice, a poprowadził je znany również z programów internetowych Dziennika Zachodniego – Grzegorz Buchalik. Projekt nazwano "Nasze starki kiedyś, my dziś, nasze dzieci jutro". Uzyskał on dofinansowanie z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Gospodynie najpierw zaprosiły uczestników do quizu na podobieństwo programów "Familiada" i „Jeden z dziesięciu”.

Później zaprezentowały w humorystyczny sposób, szczególnie najmłodszym, jak wyglądało kiedyś kiszenie kapusty. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Było też szkubanie pierza, jak kiedyś. Panie zaprezentowały również występy artystyczne zespołu folklorystycznego Baranowice, który działa przy KGW. Swoje wiersze po śląsku recytowała również Weronika Chrobak, która również przygotowała haftowane ozdoby do przyozdobienia sali. Dla zwycięzców konkursów oraz milusińskich przygotowano liczne upominki. Utalentowani uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej opowiadali gawędy po śląsku.

– Sporą pomoc uzyskaliśmy od pracowników MOK. Cieszymy się, że nasz pomysł zyskał takie zainteresowanie. Mamy nadzieję, że śląska kultura i tradycje nie zaginą. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali. Widziałyśmy, że starsze osoby miały nawet łzy w oczach – podkreśla przewodnicząca KGW Baranowice. Jak zapowiadają członkinie KGW, mają już pomysły na kolejne podobne inicjatywy.

KGW Baranowice działa już od 53 lat. Organizacja skupia blisko 100 pań, które z zaangażowaniem udzielają się m.in. w zespole. Panie spotykają się w obiekcie LKS, współpracując z innymi organizacjami. Prawie co roku biorą udział również w konkursie „Gwara śląska na wesoło”, który skupia koła gospodyń z Żor i powiatu rybnickiego.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!