Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Beskidach została uruchomiona najwyżej położona w Polsce elektrownia fotowoltaiczna

Michał Wroński
arc
Do niedawna położona nad Międzybrodziem Żywieckim góra Żar słynęła ze szkoły szybowcowej, pięknych widoków i podziemnej elektrowni wodnej. Od kilku dni do tej listy trzeba jeszcze dopisać najwyżej w Polsce położoną elektrownię słoneczną.

Uruchomiła ją tam Polska Grupa Energetyczna, jeden z największych koncernów działających na krajowym rynku energii. Eksperci twierdzą, że właśnie do takich instalacji należy przyszłość energetyki.

Wyprodukuje energii dla... setki domów. Wystarczy

Elektrownia znajduje się na wysokości 740 metrów nad poziomem morza, a jej zasadniczą część tworzy 2400 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 3500 metrów kwadratowych. Przed uderzeniami piorunów chronić je będzie specjalna instalacja odgromowa, złożona z 200 czterometrowych masztów. Rocznie będzie ona produkować co najmniej 550 MWh energii.

- To mniej więcej tyle ile potrzeba do zasilania 100 domów jednorodzinnych - ocenia prof. Jan Popczyk, z Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów Politechniki Śląskiej. Mało? Niekoniecznie. Jak tłumaczy prof. Popczyk energetyki słonecznej nie można porównywać z tradycyjną węglową, w której elektrownie produkują po kilka, czy nawet kilkanaście terawatów.

- Istotą fotowoltaniki jest jej rozproszenie oraz integracja z zabudową mieszkaniową. Dlatego takich instalacji jak ta na górze Żar powinno być w naszym województwie 100 - 150. Każda ściśle zintegrowana z domami - radzi prof. Popczyk. Jego zdaniem gdyby Polska wcześniej postawiła na rozbudowę fotowoltaniki, to nie mielibyśmy takich sytuacji jak latem tego roku, gdy ze względu na długotrwała suszę i niskie stany wody w rzekach trzeba było wprowadzać ograniczenia w dostawach i poborze prądu dla dużych odbiorców (klasyczne elektrowni wykorzystują pobieraną z rzek wodę w swoich systemach chłodzenia).

Polska to nie Sahara, więc czy fotowoltaika ma sens?

W tym, że PGE właśnie na Żarze postanowiło uruchomić elektrownię słoneczną nie ma przypadku. To właśnie do tego koncernu należy tamtejsza elektrownia wodna. Poza tym - jak przekonuje Marek Maciaś, rzecznik PGE Energia Odnawialna - miejsce to ma dobre parametry jeśli idzie o nasłonecznienie.
- Każdy taki projekt poprzedzany jest szczegółową analizą korzyści - mówi Maciaś.

Mając w pamięci tegoroczne upalne lato można w to uwierzyć. Patrząc obecnie za okno i mając na względzie to, że zmierzch zapada przed godziną 18 można mieć już jednak wątpliwości. Nie podziela ich prof. Popczyk.

- Wiadomo, że opieranie się tylko na energii z fotowoltaniki nie wystarczy. Trzeba wykorzystywać także inne źródła. Fotowoltaika jest jednak bardzo dobrym źródłem lokalnym, które nie wymaga sieci przesyłowych i rozdzielczych. Zresztą Niemcy mają takie same jeśli idzie o nasłonecznienie, a uzyskują z fotowoltaiki 1000 razy więcej energii niż my - tłumaczy prof. Popczyk.

Firmy szukają alternatywy dla energii z węgla

Mimo takich głosów energetyka słoneczna jest u nas jeszcze w powijakach. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki w woj. śląskim znajdują się 42 instalacje wytwarzające prąd ze słońca o łącznej mocy 2356 MW. To niewiele w porównaniu nie tylko do możliwości energetyki węglowej, ale także innych odnawialnych źródeł energii - z biomasy w naszym regionie uzyskiwanych jest już 100 tys. MW, energetyka wodna dostarcza ponad 36 MW. Podobnie zresztą wyglądają proporcje także w skali całej Polski. Czy się zmienią? Faktem jest, że spółki energetyczne coraz częściej inwestują w instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych, choć bynajmniej nie koncentrują się wyłącznie na fotowoltaice. PGE chwaląc się swą pierwszą elektrownią słoneczną (czyli właśnie tą na górze Żar) i tym, że już dziś 12 procent swej energii produkuje właśnie ze źródeł odnawialnych poinformowała, że jeszcze w tym roku uruchomi dwie farmy wiatrowe, a łącznie w tym roku na inwestycje w te źródła energii przeznaczy 1 miliard złotych osiągając dzięki temu poziom 529 MW mocy zainstalowanej w lądowej energetyce wiatrowej (firma przymierza się też do budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty