MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W budynkach powstaną miejsca do przewijania osób dorosłych. Gdzie konkretnie mają być „komfortki”?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W budynkach publicznych powstaną miejsca do przewijania osób dorosłych. W projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, dotyczącym tak zwanych „komfortek” określono, gdzie konkretnie mają być tego typu punkty. Dokument nie określa jednak, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w pomieszczeniach, służących do przewijania dorosłych ze szczególnymi potrzebami.
W budynkach publicznych powstaną miejsca do przewijania osób dorosłych. W projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, dotyczącym tak zwanych „komfortek” określono, gdzie konkretnie mają być tego typu punkty. Dokument nie określa jednak, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w pomieszczeniach, służących do przewijania dorosłych ze szczególnymi potrzebami. Pixabay
W budynkach publicznych powstaną miejsca do przewijania osób dorosłych. W projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, dotyczącym tak zwanych „komfortek” określono, gdzie konkretnie mają być tego typu punkty. Dokument nie określa jednak, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w pomieszczeniach, służących do przewijania dorosłych ze szczególnymi potrzebami. W ciągu ostatnich dwóch lat Polsce powstało około 30 miejsc do czynności pielęgnacyjno-higienicznych dla osób dorosłych.

Rodzaje miejsc z „komfortkami” określa projekt rozporządzenia

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii, dotyczącym tak zwanych „komfortek” określono, gdzie konkretnie mają być punkty, służące do przewijania osób dorosłych ze szczególnymi potrzebami. Tego typu pomieszczenia powinny więc powstać w budynkach administracji publicznej, a także w obiektach kulturalnych, sportowych, handlowych, usługowych i związanych z obsługą pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym oraz lotniczym. W dokumencie wspomniano nawet o stacjach paliw, zlokalizowanych przy autostradach lub drogach ekspresowych, a także budynkach, przeznaczanych na potrzeby opieki zdrowotnej.

Są jednak pewne kryteria, jakie muszą zostać spełnione przez wymienione obiekty. W przypadku budynków administracji publicznej, powierzchnia użytkowa ma wynosić ponad 2000 metrów kwadratowych. Jeśli zaś chodzi o stacje paliw, to powinny one zajmować ponad 300 metrów kwadratowych. Wobec pozostałych, spośród wymienionych budynków wyznaczono powierzchnię użytkową na ponad 10000 metrów kwadratowych. Ponadto, przepisy te dotyczą wyłącznie nowo projektowanych inwestycji budowlanych.

Dokument nie precyzuje elementów wyposażenia „komfortek”

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii nie podaje szczegółów, dotyczących wyposażenia „komfortek”. Wymienia jedynie konieczność umieszczenia w tego typu pomieszczeniach elementów, umożliwiających przewinięcie osoby dorosłej ze szczególnymi potrzebami w pozycji leżącej. Ogólny zapis budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że ten zapis należałoby szerzej sprecyzować. Jego zdaniem, w takich miejscach powinny znajdować się między innymi odpowiedniej wielkości leżanka, podnośnik sufitowy lub jezdny, a także miska ustępowa, umywalka oraz duży kosz na odpady. Zwraca też uwagę na to, że ważna jest również powierzchnia, jaka powinna umożliwiać swobodne poruszanie się osoby z niepełnosprawnością wraz z użytkowanym przez nią wózkiem i dwoma asystującymi jej osobami.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera