Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu odbył się bieg upamiętniający żołnierzy wyklętych i postać Piotra Woźniaka. W wydarzeniu brało udział blisko 300 osób

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
2 marca w Bytomiu odbył się VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
2 marca w Bytomiu odbył się VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. UM Bytom/Hubert Klimek
Od 2011 roku w pierwszym dniu marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Bytomiu po raz ósmy zorganizowano bieg pamięci im. Piotra Woźniaka. W tym roku prawie 300 osób przebiegło głównymi ulicami miasta.

Mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast wzięli udział w VIII Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. P. Woźniaka "Wira", który odbywał się 2 marca w centrum miasta. Zawodnicy mieli do wyboru dwie długości trasy - 5 i 10 km. Początek i metę biegu zorganizowano przy muszli koncertowej w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, z kolei trasa wiodła ulicami Chrzanowskiego, Woźniaka, Powstańców Śląskich, Witczaka, Prusa, Piekarską, Aleją Legionów i Tarnogórską.

- W biegu na 10 km najszybciej przekroczył metę Adam Kukowka, który pokonał dystans 10 kilometrów, osiągając czas 35 min 12 sekund. Wśród kobiet triumfowała Aneta Suwaj (41 min 50 sekund). O połowę krótszy dystans w najkrótszym czasie pokonali Franciszek Olejnik i Iza Wysłuch. W rywalizacji Nordic Walking pierwsi metę przekroczyli Tomasz Sadowski i Gabriela Niederlińska - czytamy na oficjalnej stronie miasta.

W biegu brali też udział przedstawiciele władz miejskich - wiceprezydent Adam Fras i przewodniczący rady miejskiej - Michał Staniszewski. Organizatorzy dla uczestników przygotowali okolicznościowe medale, a dla tych, z najlepszymi wynikami - statuetki.

Pamięci żołnierzy wyklętych

Prezydent Lech Kaczyński w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Po jego śmierci, prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bytomski bieg w szczególny sposób ma upamiętnić postać Piotra Woźniaka, żołnierza AK i podziemia powojennego, który po wojnie wielokrotnie był więziony przez bezpiekę, a ostatecznie w maju 1949 roku przez Sąd Wojskowy w Rzeszowie skazany na karę śmierci. Ostatecznie wyrok nie został wykonany, ale Piotr Woźniak spędził kolejne lata w więzieniu aż do odwilży. W 1955 roku wyszedł na wolność i rozpoczął pracę naukową. Zmarł w 1988 roku, a jego ciało spoczęło na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera