Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W chorzowskim zoo urodziły się pierwsze w Polsce rosomaki! Narodziny trzech młodych to wielki sukces hodowlany

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W sobotę 26 lutego w chorzowskim zoo urodziły się pierwsze w Polsce rosomaki
W sobotę 26 lutego w chorzowskim zoo urodziły się pierwsze w Polsce rosomaki Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie/Wojciech Bielatowicz
W chorzowskim zoo urodziły się pierwsze w Polsce rosomaki. Trzy młode na razie przebywają wyłącznie pod opieką mamy Tatyany, dlatego nie wiadomo jeszcze, jaka jest ich płeć. W Europie jedynie Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie oraz czeskie zoo w Chomutov mogą pochwalić się tegorocznym przychówkiem rosomaków. To wielki sukces hodowlany. Rosomak to gatunek zagrożony wyginięciem, który niezwykle rzadko rozmnaża się poza naturalnymi siedliskami.

W chorzowskim zoo urodziły się pierwsze w Polsce rosomaki

Śliczne maluchy przyszły na świat w sobotę 26 lutego, jednak chorzowskie zoo pochwaliło się tym sukcesem dopiero teraz. Na razie nie można zobaczyć ich na wybiegu, bo mama Tatyana opiekuje się nimi w wewnętrznym kotniku. Tata Thor nie uczestniczy w opiece nad młodymi i większość dnia spędza na wybiegu zewnętrznym. Na razie nie znamy płci młodych i przez jakiś czas pozostanie to tajemnicą.

- Nie podchodzimy do młodych, ponieważ może to spowodować odrzucenie przez matkę, a także pogryzienie opiekunów - tłumaczy Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Jak informują opiekunowie drapieżników, młode są zdrowe i silne. Tuż po narodzinach sierść małych rosomaków była śnieżnobiała. Powoli ich ubarwienie staje się już coraz ciemniejsze. Z biegiem czasu, gdy młode staną się bardziej samodzielne, zaczną wychodzić na wybieg zewnętrzny, ale teraz ciężko przewidzieć, kiedy do tego dojdzie.

- Tak naprawdę o tym, kiedy je zobaczymy, zadecyduje ich mama. Możliwe, że młode zaczną wychodzić, gdy już trochę podrosną, a na zewnątrz zrobi się cieplej - wyjaśnia Daria Kroczek.

Trzy małe rosomaki na razie przebywają wyłącznie pod opieką mamy Tatyany, dlatego nie wiadomo jeszcze jaka jest ich płeć. Kiedy maluchy się usamodzielnią, wtedy opiekunowie będą mogli się do nich zbliżyć.

Wielki sukces hodowlany

Narodziny rosomaków to ogromny sukces hodowlany. Najlepiej świadczy o tym fakt, że są to pierwsze młode tego gatunku, które przyszły na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Rosomaki rzadko rozmnażają się w poza swoimi naturalnymi siedliskami. Tegorocznym przychówkiem rosomaków na terenie Europy może pochwalić się jedynie chorzowskie zoo oraz czeski ogród w Chomutov.

Rosomak to prawdziwy gladiator

Rosomak jest największym lądowym przedstawicielem rodziny łasicowatych. Ze względu na częste przemieszczanie się w trudno dostępnych terenach, jest jednym z najsłabiej poznanych drapieżników lądowych.

Podstawą jego diety jest padlina, choć, gdy brakuje mu pożywienia, poluje na duże zwierzęta np. jelenie, łosie czy renifery. Charakteryzuje go duża siła, odwaga, zręczność i nieustępliwość. Badacze gatunku wykazali wiele przypadków konfrontacji rosomaka zwycięsko walczącego o pożywienie ze znacznie większymi i silniejszymi drapieżnikami, takimi jak baribal, puma płowa, a nawet wataha wilków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera