Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Consonni nie ma bylejakości. Historia firmy z Kamyka pod Częstochową

Piotr Ciastek
Firma Zdzisława Bartelaka chce być jak najbliżej natury, dlatego produkty są tworzone na bazie zdrowych składników
Firma Zdzisława Bartelaka chce być jak najbliżej natury, dlatego produkty są tworzone na bazie zdrowych składników Mat. prasowe
Historia firmy Consonni z Kamyka pod Częstochową zaczęła się jeszcze na początku XX wieku we Włoszech, gdzie kolejne pokolenia rodziny Consonni prowadziły małe, acz dobrze prosperujące piekarnie i cukiernie. Kiedy jednak pokoleń chętnych do żmudnej pracy od rana do nocy zabrakło, pomysł na prowadzenie cukierni trafił do Polski, a dokładnie do Zdzisława Bartelaka i jego rodziny.

Zdzisław Bartelak, inżynier wykształcony na krakowskiej AGH, porzucił stanowisko zastępcy dyrektora w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, by zostać cukiernikiem. Tajemnice firmy Consonni zgodzili się mu przekazać szwagierka Bartelaka i rodzina jej męża, czyli właśnie Consonni. Po rodzinnej naradzie, widząc entuzjazm i zaangażowanie Polaków, zdecydowali się powierzyć im rodzinny skarb - zeszyt z przepisami. W zakup pierwszych maszyn do produkcji lodów Bartelakowie zainwestowali wszystkie swoje oszczędności. Gdy ich zabrakło, zaciągnęli kredyt pod zastaw domu, który w tamtych czasach oprocentowany był stawką 82%. Maszyny przywieźli z Włoch sami, na pożyczonej przyczepce.

- We Włoszech zdobyłem kontakty, wiedzę i przepisy. Chciałem stworzyć firmę na podstawie włoskiej tradycji, jednak musiałem sprostać gustom Polaków, które były odmienne od tych włoskich - mówi Zdzisław Bartelak, właściciel Consonni.

W ten oto sposób w 1991 roku, w Kamyku, powstała rodzinna lodziarnia i piekarnia, która serwowała ponad 30 rodzajów lodów, naturalne, zdrowe chleby i doskonałe ciasta. Wśród nich największa duma właściciela - Panettone. Jest to rodzaj ciasta pochodzącego z Mediolanu i spożywanego tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Proces jego produkcji jest długi i wymagający, trwa ponad 72 godziny, musi przebiegać w sterylnych warunkach (pomieszczenia, w których jest wyrabiane, odkażane są lampami stosowanymi w salach operacyjnych), potrzebuje najlepszych składników (świeżego masła, miodu, homogenizowanych żółtek) i dbałości o szczegóły. Polacy docenili ten trud i pokochali Panettony Consonni.

Sukces lodów Consonni i kolejnych produktów firmy pozwolił rozbudowywać produkcję i docierać do coraz większej liczby klientów. Oprócz lokali w Częstochowie swoje patronackie cukiernie Consonni ma w Krakowie, Warszawie czy we Wrocławiu. Żona Halina, synowie Filip i Dominik brali udział w tworzeniu marki i robią to do tej pory.

Do całego arsenału wyrobów lodziarskich i cukierniczych w ostatnich latach dołączyły produkty spożywcze sprzedawane w Delikatesach Kolonialnych oraz w wymyślonym przez Bartelaka Folwarku Kamyk. To jego oczko w głowie - gospodarstwo agroturystyczne, które wiosną i latem tętni życiem, gdzie spotyka się tradycyjna kuchnia z naturą

- To nie jest miejsce komercyjne, to miejsce szacunku i miłości do drugiego człowieka. Stworzyłem je dzięki udziałowi środków unijnych. Nie zarabiam na tym, bo funkcjonuje ono tylko kilka miesięcy w roku. Chciałem, żeby w to miejsce przyjeżdżali ludzie cinquecento i porsche. Moim sukcesem jest to, że oni się tu wspólnie dobrze czują.

Dzięki tradycji i konsekwencji we wprowadzaniu jakości, Consonni, jako jedynej marce cukierniczej w Polsce, patronuje słynny ślimak - znak organizacji Slow Food, która jest kontrpropozycją dla niszczącej człowieka kultury fast food.

- Co ja dodaję do tych produktów, że to tak wspaniale smakuje. To nie jest żadna tajemnica. To wyroby z naturalnych produktów tworzone z sercem. To ludzie, którzy tu pracują, dają swoim zaangażowaniem smak naszym wyrobom. Sukces bierze się z szacunku do ludzi, inaczej bym tego nie zdefiniował - mówi właściciel Consonni.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty