Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie mają pomysł na wyższe zarobki

Janusz Strzelczyk
Pracodawcy szukają pracowników między innymi na targach pracy. Ofert zatrudnienia jest coraz więcej
Pracodawcy szukają pracowników między innymi na targach pracy. Ofert zatrudnienia jest coraz więcej Arc
Program zachęcający pracodawców do zatrudniania pracowników tylko na umowach o pracę.

Do tej pory nowe miejsca pracy były naszym priorytetem. Wiele firm doceniło nasze starania i zainwestowało u nas. Uważam, że potrzeba czegoś więcej. Nie tylko ilość pracy, ale i jakość pracy. Wyższe zarobki, możliwości rozwoju, lepsze systemy socjalne – mówił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, podczas inauguracji nowego miejskiego programu „Teraz lepsza praca”.

Pracodawcy, którzy będą chcieli korzystać z ulg podatkowych od nieruchomości, będą musieli nowym pracownikom zapewnić wynagrodzenie co najmniej w wysokości ponad 150 proc. najniższej krajowej (czyli ponad 3 tys. zł miesięcznie) z umową o pracę. Nie będzie można przenosić na te warunki pracowników z umów-zleceń.

Program przewiduje też powołanie rzecznika praw pracownika. Będzie nim Agata Wierny, rzecznik równych praw kobiet i mężczyzn w Urzędzie Miasta w Częstochowie. Będzie też konkurs dla pracodawców o certyfikat „Lepsza Praca”, aby poszukujący zatrudnienia wiedzieli, że firma z certyfikatem przestrzega wszystkich praw pracowniczych, daje możliwości rozwoju.

Sytuacja na rynku pracy w Częstochowie w ostatnich latach znacząco się poprawiła. Bezrobocie w mieście spadło do poziomu ok. 6,3-6,5 proc. (poniżej średniej w województwie śląskim), sporo firm szuka dziś pracowników. Częstochowa chce więc promować i nagradzać wyższe standardy zatrudnienia oraz tworzenie przez pracodawców możliwości rozwoju zawodowego pracowników.

– Będziemy premiować najlepszą formę zatrudnienia dla pracowników, jaką jest umowa o pracę. O ulgę będą mogli ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 80 proc. swojej załogi na umowę o pracę – informuje Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy.

Projekt „Teraz lepsza praca” ma opierać się na trzech kierunkach działań: realizacji programu Fair Play, powstaniu Centrum Lepszych Miejsc Pracy oraz inicjatywach służących podnoszeniu kwalifikacji osób, które chcą mieć lepszą pracę i stawiają na rozwój swoich kompetencji zawodowych.

W ramach program Fair Play planowana jest m.in. modyfikacja uchwały dotyczącej zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach programu pomocy publicznej de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy dla pracodawców.

Będą mogli z niej korzystać – jak to określono – pracodawcy społecznie odpowiedzialni, dbający o pracowników i ograniczający umowy śmieciowe. Dzięki temu duża firma będzie mogła odzyskać 25 proc. nakładów, średnia 35 proc., a mała – do 45 proc.
Miasto zamierza też weryfikować postępowanie pracodawcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy w zakresie zwolnień i przyjęć pracowników, aby uszczelnić system przyznawania ulg i aby zasada Fair Play była respektowana zarówno w relacji pracodawca – pracownik, jak i pracodawca – Urząd Miasta.

Firmy obecnie zainteresowane ulgami zdążą skorzystać z nich jeszcze na podstawie obecnych zapisów uchwały, oprócz tego przewidziany jest czas na dostosowanie się do nowych zapisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty