Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie pamiętają o zamordowanych w Katyniu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W Częstochowie pamiętają o zamordowanych w Katyniu
W Częstochowie pamiętają o zamordowanych w Katyniu UM Cz-wa
Na placu Katyńskim w Częstochowie odbyła się uroczystość związana z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, służb państwowych, organizacji pozarządowych oraz szkół i organizacji kombatanckich. W ten sposób uczczono pamięć poległych częstochowian związanych z bolesną historią Katynia i krwawymi wydarzeniami okresu II wojny światowej.

Pod tablicą memorialną złożono kwiaty, a przy katyńskich "Dębach Pamięci" zapłonęły znicze. Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy, odbyła się też ekumeniczna modlitwa. Apel pamięci odczytał ppłk. Cezary Kubiak.

Część artystyczną przygotowały Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego i Zespół Szkół Technicznych.

Na koniec uroczystości przedstawiciele Fundacji Latarnia rozdawali zebranym „Guziki Katyńskie”. Replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim to znak wspólnej pamięci o tych, którzy zginęli. Ambasadorzy kampanii przypominają w ten sposób, że ten materialny dowód ofiary, będący „relikwią” odnalezioną w „dole śmierci”, stał się niemym świadkiem zbrodni, ale też symbolem pamięci o bohaterach z Katynia.

Zbrodnia katyńska została dokonana przez NKWD. Wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, zostało rozstrzelanych. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało, jak dotąd wyjaśnionych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera