Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie zatańczono przeciwko przemocy! Happening znowu przyciągnął mieszkańców

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W Częstochowie zatańczono przeciwko przemocy! Happening znowu przyciągnął mieszkańców
W Częstochowie zatańczono przeciwko przemocy! Happening znowu przyciągnął mieszkańców Katarzyna Stacherczak
Częstochowa kolejny raz przyłącza się do międzynarodowej akcji pod nazwą One Billion Rising - Nazywam się Miliard, która jest wyrazem protestu przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej wobec kobiet na całym świecie. W ramach happeningu, który odbył się na placu Biegańskiego, panie wspólnie zatańczyły w symbolicznym geście.

W Częstochowie zatańczono przeciwko przemocy!

Happening w Częstochowie odbył się w ramach międzynarodowego projektu "One Billion Rising", którego celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet i zatańczenie konkretnego układu, który łączy panie na całym świecie - wszędzie tańczy się tak samo, do tej samej melodii, i w ten sposób wyraża solidarność i jedność. Układu można się było nauczyć samodzielnie w domu, korzystając z ogólnodostępnego filmiku instruktażowego, albo brać udział w cyklicznych próbach.

Każdego roku akcja ma nieco inny akcent, związany jednak zawsze z problemem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Tegoroczne hasło brzmiało "Rise for Freedom".

W sobotę, 16 marca, punktualnie o godzinie 15.00 mieszkanki i mieszkańcy spotkali się na placu Biegańskiego w Częstochowie, by wykonać dedykowany układ taneczny do muzyki na żywo. I nawet deszcz nie był im straszny! Ulewa nadciągnęła nad centrum miasta na kilka minut przed rozpoczęciem pląsów. Po chwili jednak - ku uciesze zgromadzonych - wyszło słońce i pojawiła się tęcza!

W Częstochowie poprzez taniec panie pokazały, że są wolne i że przestrzeń publiczna należy nie tylko do mężczyzn, ale także do nich. Zgromadzone panie zatańczyły do utworu "To jest nasz krzyk" w wykonaniu Iwony Kowalczyk. Dołączyli do nich również panowie, wyrażając w ten sposób swoje wsparcie.

Wszystkie uczestniczki miały przynajmniej jeden różowy bądź amarantowy akcent w swoim stroju. Kolor całej akcji pojawił się też u niektórych na pomalowanych wcześniej twarzach. Bohaterki happeningu podkreślały, że kobiety mają w sobie niezwykłą moc i codziennie dokonują rzeczy niemożliwych.

Do akcji dołączyli również przedstawiciele władz miasta, z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele.

One Billion Rising

Akcję zapoczątkowała w 2011 r. Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, poetka, scenarzystka filmowa, autorka licznych sztuk teatralnych, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Jako formę protestu wybrała taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają władać i rządzić swoim ciałem. Wykonując wspólnie układ choreograficzny w przestrzeni publicznej, pokazują, że są wolne i że przestrzeń publiczna należy nie tylko do mężczyzn, ale także do nich.

W Polsce akcja nosi nazwę "Nazywam się Miliard". W pierwszej edycji, w 2013 r. przyłączyło się do niej 30 miejscowości w Polsce. Częstochowa do akcji przyłączyła się w roku 2018.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera