Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dawnym ZUS-ie w Częstochowie będą studiować medycynę. Uniwersytet kupił budynek przy ulicy Okólnej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W dawnym ZUS-ie w Częstochowie będą studiować medycynę. Uniwersytet kupił budynek przy ulicy Okólnej
W dawnym ZUS-ie w Częstochowie będą studiować medycynę. Uniwersytet kupił budynek przy ulicy Okólnej Dawid Wygas
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie wzbogacił się o nową nieruchomość, którą wykorzysta jako bazę lokalową dla studentów kierunków medycznych. Budynek położony przy ulicy Okólnej był kiedyś siedzibą częstochowskiego ZUS-u.

Budynek był opuszczony i niszczał

Od lat budynek przy ulicy Okólnej w Częstochowie stał opuszczony i niszczał. Gdy w 2004 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeniósł się do wyremontowanego budynku po dawnym szpitalu zakaźnym przy ulicy Dąbrowskiego, obiekt powoli ulegał degradacji. Początkowo przy ul. Okólnej 17 działał jeszcze wydział zajmujący się kapitałem początkowym, ale i on w końcu się przeniósł.

W 2022 roku ZUS wystawił swoją dawną siedzibę na sprzedaż i wtedy upatrzył ją sobie częstochowski uniwersytet. Do transakcji zakupu doszło pod konie 2023 roku, której wartość , obejmująca koszty operacyjne wyniosła 7,2 milionów złotych i została sfinansowana dzięki dotacji celowej MEiN.

- Nowa nieruchomość, której właścicielem stała się uczelnia stanowi, stanowi dla uczelni bardzo dobrą perspektywę rozwoju. Szczególnie dla kierunków medycznych. Ponieważ chcemy tam właśnie umiejscowić dydaktykę i administrację Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego.. Przed nami jednak jeszcze długa droga, bo budynek wymaga poważnego remontu. Jesteśmy obecnie na etapie negocjacji z Ministerstwem Zdrowia, które przeznaczyło dla uczelni medycznych w kraju bardzo duże kwoty, które mają być przeznaczone dla kierunków medycznych - mówi rektor uczelni, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

Uczelnia ma dalekosiężne plany wobec budynku przy ulicy Okólnej

Jeśli uczelnia uzyska środki z Ministerstwa Zdrowia, to planuje stworzyć w wyremontowanym budynku wieloprofilowe centrum symulacji medycznych. Uczelnia na początku planuje wyremontować jedno skrzydło obiektu przy ulicy Okólnej. Remont ten i oddanie do użytku miałyby się odbyć do końca 2025 roku.

- Do tego czasu będziemy musieli sobie poradzić w ramach tej infrastruktury, którą posiadamy, a ze względu na to, że mamy coraz więcej studentów, poukładanie planów logistycznych wcale nie jest proste. Ta nowa przestrzeń, tysiące metrów kwadratowych, na pewno nam się przydadzą. Myślę, że pierwsi studenci będą mogli rozpocząć tam naukę w 2026 roku - dodaje rektor uniwersytetu.
Nowo nabyta nieruchomość obejmuje działkę o powierzchni 5500 m kw oraz budynki o łącznej powierzchni 6000 m kw. Budynek znajduje się w niedalekiej odległości od innych budynków uczelni, w obrębie szeroko rozumianego miasteczka akademickiego, które obejmuje też położony najbliżej Okólnej, bo przy ul. Dąbrowskiego, akademik uczelni. Stąd też niedaleko jest do szpitala na Parkitce, gdzie praktykują studenci kierunków medycznych.

Studia medyczne w Częstochowie

Kierunek medyczny w Częstochowie został uruchomiony nie tak dawno, bo w październiku 2022 roku. Jego tworzenie rozpoczęło się w 2018 roku. Na początku najtrudniejszym wymogiem było posiadanie uprawnień do nadawania stopnia stopnia doktora, albo w dyscyplinie nauki medyczne, albo nauki o zdrowiu. Uczelnia przystąpiła do prac nad tymi uprawnieniami i uzyskała je z nauk o zdrowiu. Dzięki temu kierunek mógł zostać uruchomiony. Uniwersytet poczynił też kroki w kierunku budowy Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu przy ulicy Chłopickiego, gdzie koncentrują się inne budynki uczelni. Rozpoczęto nawet prace projektowe, ale na razie uniwersytet nie ruszył z jego budową.

Absolwenci kierunku lekarskiego w Częstochowie są przygotowywani podczas studiów do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. Będą mogli również podjąć studia w Szkole Doktorskiej. Ponadto będą mogli kontynuować kształcenie w ramach: szkolenia specjalizacyjnego, studiów kształcenia podyplomowego oraz kursów specjalistycznych.

W letniej rekrutacji w 2023 roku na kierunek lekarski wzięło udział 545 osób na studiach stacjonarnych oraz 151 osób na studiach niestacjonarnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera