Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W GCR Repty zaprezentowano mieszkanie XXI wieku, które ma wspomóc rehabilitację i codzienne życie osób z niepełnosprawnościami

Jakub Szołdra-Laszczyk
W Górnoślaskim Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w tarnogórskich Reptach zaprezentowano wzorcowe mieszkanie rehabilitacji domowej XXI wieku oraz otwarto punkt konsultacji REHA HELP
W Górnoślaskim Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w tarnogórskich Reptach zaprezentowano wzorcowe mieszkanie rehabilitacji domowej XXI wieku oraz otwarto punkt konsultacji REHA HELP Jakub Szołdra-Laszczyk
W Górnoślaskim Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w tarnogórskich Reptach zaprezentowano wzorcowe mieszkanie rehabilitacji domowej XXI wieku, które ma pomóc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom w życiu codziennym. Ponadto otwarto również punkt konsultacji REHA HELP doradzający, skąd pozyskać fundusze na leczenie oraz przebudowę mieszkań pod potrzeby osób niepełnosprawnych.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach zaprezentowało wzorcowe mieszkanie rehabilitacyjne XXI wieku, które ma ułatwić pacjentom powrót do sprawności oraz uzyskanie jak największej samodzielności w życiu codziennym.

- Repty zawsze starały się wyznaczać trendy w rehabilitacji i zawsze starały się nadążać za nowoczesną rehabilitacją, dlatego jest mi niezmiernie miło, że to właśnie w naszym ośrodku otwieramy pierwsze wzorcowe mieszkanie rehabilitacyjne XXI wieku – mówił Norbert Komar, dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach.

O tym, dlaczego wzorcowe mieszkanie jest tak istotne w procesie rehabilitacji opowiadała prof. Małgorzata Łukowicz, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej:

- Nic nam nie da, że pacjent będzie w pełni wyrehabilitowany i funkcjonalny w szpitalu, kiedy po wyjściu do domu trafi do łóżka, w którym będzie ciągle leżał. Wówczas wszystkie efekty rehabilitacji, które uzyskamy na oddziale przepadają. Zespół unieruchomienia to powolna dysfunkcja podstawowych narządów. Projekt, gdzie pacjent po wypisie ze szpitala będzie przechodził do środowiska domowego, gdzie będzie dalej aktywny w dostosowanym do niego środowisku zapewnia kontynuację procesu rehabilitacji. Właśnie tu jest przyszłość, nie w ośrodkach, które przetrzymują pacjentów przez bardzo długi czas, tylko wtedy, kiedy pacjent ma tą wczesną, bardzo kompleksową rehabilitację i szybko trafia do własnego środowiska.

W dostosowanym do swoich potrzeb mieszkaniu pacjent nie tylko będzie w stanie lepiej funkcjonować fizycznie, ale także psychicznie. Dodatkowo niezależność osoby niepełnosprawnej, która przechodzi rehabilitację korzystnie wpływa na całą jej rodzinę, która może łatwiej wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Projekt wzorcowego mieszkania rehabilitacji XXI wieku połączony z punktem doradztwa REHA HELP to pomysł kreowany przez Daniela Kocura, prezesa kancelarii Vox Veritas, który jest również menadżerem rehabilitacji i szefem zespołu prawniczego Vox Veritas:

- Pomysł wziął się z potrzeby pacjentów i jest odpowiedzią na ich zrozpaczone głosy. Wielu ordynatorów OIOM-ów mówi, że oni kompletnie nie wiedzą, co powiedzieć pacjentom odnośnie tego, co dalej mają robić, gdy już zostanie uratowane życie pacjenta. Naszą ideą jest, żeby pokazać wzorcowe mieszkanie XXI wieku, w pełni zautomatyzowane dla osoby z niepełnosprawnością oraz połączyć je z punktem REHA HELP, żeby ordynator, medyk czy fizjoterapeuta mogli powiedzieć: Słuchajcie, jedźcie do Rept do tego showroomu, do REHA HELP i tam dostaniecie rozwiązania i odpowiedzi na wasze pytania.

Daniel Kocur zwraca również uwagę na to, jakie informacje pacjenci w punkcie REHA HELP mogą uzyskać:

- Pacjenci często nie wiedzą, że należy im się comiesięczny zasiłek w wysokości 2400 złotych od stycznia tego roku, że mogą uzyskać dofinansowanie z PFRON-u do 95% na automatyzację mieszkania, że mogą mieć rentę rehabilitacyjną nawet do 30 000 złotych miesięcznie z ubezpieczalni, że mogą bez kolejki jechać na turnus rehabilitacyjny, że mogą mieć darmową rehabilitację domową, czy że mogą otrzymać protezę bioniczną dofinansowaną z aktywnego samorządu.

Wzorcowe mieszkanie rehabilitacji XXI wieku

Wzorcowe mieszkanie rehabilitacji XXI wieku posiada między innymi przystosowaną do potrzeb użytkowników kuchnię z elektrycznymi półkami czy wyciąganym blatem oraz podnośniki pochodzące od polskich producentów, które podobnie jak wiele innych zastosowanych rozwiązań są dziełem krajowych inżynierów, informatyków i producentów. Aby obiekt był jak najbardziej użyteczny przy jego projektowaniu opierano się m.in. na opiniach Magdaleny Wrodarczyk, prezes Fundacji Podaruj Dobro, która osobiście zaprezentowała zastosowane w mieszkaniu rozwiązania.

- Opierano się na moich opiniach, ponieważ sama jestem osobą z niepełnosprawnością, więc byłam w stanie bardzo dużo podpowiedzieć na temat tego, co byłoby potrzebne i co jest kluczową rzeczą. Chciałabym jednak zaznaczyć, że nasz showroom jest mieszkaniem przystosowanym, ale nie ma tam wszystkich możliwych technologii, ponieważ nie jest to zbyt duże pomieszczenie, więc staraliśmy się tam umieścić tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

W ramach wzorcowego mieszkania funkcjonować będzie także punkt REHA HELP, gdzie osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny będą mogły uzyskać porady oraz profesjonalne doradztwo, co należy zrobić, by uzyskać dofinansowania oraz refundacje ułatwiające powrót do zdrowia, a także co warto w ramach tych refundacji zakupić do mieszkania, by ułatwić sobie życie codzienne.

- Leczenie powypadkowe jest u nas na najwyższym poziomie, tylko kwestia jest tego typu, że pacjent wychodzi ze szpitala do domu i nie wie co dalej? Nie ma takiej kompleksowej wiedzy, skąd uzyskać dofinansowanie, co można zrobić, jakie ulepszenia wprowadzić? Osoby po wypadku z reguły mają tak, że jest wypadek, a następnie szpital. Ma się dużo innych myśli w głowie, a później wraca się do domu i jest pustka. Nie było takiego miejsca, gdzie można pójść i dowiedzieć się, jak tę pustkę wypełnić. Świetnie, że to właśnie w szpitalu rehabilitacyjnym powstał taki punkt, gdzie każdy pacjent jadąc na zabiegi będzie mógł zajrzeć i dowiedzieć się, co będzie mu potrzebne. Inicjatywa otwarcia tego miejsca jest bardzo ważna choćby z uwagi na stan psychiczny pacjentów i bardzo się cieszę, że coś takiego zostało uruchomione – mówiła Anna Koziar, ambasador Fundacji Podaruj Dobro.

W ramach otwarcia wzorcowego mieszkania rehabilitacji XXI wieku i punktu konsultacyjnego REHA HELP zaproszona do GCR „Repty” prof. Małgorzata Łukowicz, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej wygłosiła dla zgromadzonych wykład „Neuroplastyczność ośrodkowego układu nerwowego”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera