Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach przy ul. Mikołowskiej 44 powstaje Społeczne Ministerstwo Samotności. Będą tu bistro, sala ćwiczeń i spotkania z psychologami

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W czwartek 21 września miasto Katowice i Fundacja Wolne Miejsce przedstawiły założenia pierwszego w Polsce Społecznego Ministerstwa Sprawiedliwości
W czwartek 21 września miasto Katowice i Fundacja Wolne Miejsce przedstawiły założenia pierwszego w Polsce Społecznego Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Śliwa
W Katowicach przy ul. Mikołowskiej 44 powstaje pierwsze w Polsce Społeczne Ministerstwo Samotności. Na powierzchni ponad 500 mkw., od 16 października, działać będzie kompleksowe centrum wsparcia dla osób doświadczających samotności. Każdy będzie mógł tu skorzystać z bistro społecznego, sali ćwiczeń oraz pomocy psychologicznej. Jak przekonuje Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, która będzie prowadzić "Ministerstwo" we współpracy z miastem Katowice, będzie to przestrzeń otwarta na osoby z całego kraju, które potrzebują wsparcia.

W Katowicach przy ul. Mikołowskie 44 powstaje Społeczne Ministerstwo Samotności

W czwartek 21 września miasto Katowice i Fundacja Wolne Miejsce przedstawiły założenia pierwszego w Polsce Społecznego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic, tłumaczył, że choć będzie to miejsce w pierwszej kolejności dedykowane seniorom, których w mieście jest ok. 80 tysięcy, to będzie otwarte na osoby w każdym wieku.

- Samotność jako problem jest dzisiaj wręcz chorobą cywilizacyjną i ona nie dotyczy tylko osób w wieku senioralnym, ale każdego z nas. Były badania, które pokazują, że aż 80 procent mężczyzn w wieku do 24 lat czuje się samotnym. Jest kwestia tego, co rozumiemy przez słowo samotność, ale w każdym przypadku prowadzi to do depresji, czasami do tragedii - mówi Jerzy Woźniak. - Miasto to nic innego jak wspólnota mieszkańców. Chcielibyśmy, żeby wszyscy mieszkańcy czuli się członkami tej wspólnoty, żeby nikt nie zamykał się w czterech ścianach swojego domu - dodaje.

Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, również przedstawił dane obrazujące skalę problemu samotności. Według badań GUS w Polsce samotność odczuwa 3,5 mln osób, a badania unijne wskazują na to, że prawie połowa Europejczyków zmaga się z tym problemem.

- To jest powód, żeby zrobić coś poważnego, nie akcyjnością, ale programem, dla ludzi, którzy potrzebują drugiego człowieka. Powstały na świecie dwa Ministerstwa Spraw Samotności, jedno jest w Wielkiej Brytanii, drugie w Japonii. W Korei Południowej jest pełnomocnik samotności. Te kraje już pracują nad epidemią XXI wieku, my dzisiaj zaczynamy - mówi Mikołaj Rykowski.

Jak dotąd działania Fundacji Wolne Miejsce skupiały się wokół akcyjnych wydarzeń takich jak m.in. cykliczne Wigilia i Wielkanoc dla Osób Samotnych. Wolontariusze Fundacji nieśli również pomoc w sytuacjach kryzysowych - gotowali ciepłe posiłki na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny oraz w Turcji po trzęsieniu ziemi, kiedy to tysiące osób z dnia na dzień zostały bez dachu nad głową. Mikołaj Rykowski przekonuje, że inicjatywa, która będzie realizowana w Katowicach ma sprawić, że teraz "wolne miejsce będzie dla ludzi potrzebujących codziennie".

- Każda osoba z Katowic, Metropolii, czy z całej Polski, bo bardzo blisko mamy dworzec kolejowy, która ma taką potrzebę, będzie tu przyjęta. Będziemy ich wysłuchiwać i stworzymy radę - mówi Mikołaj Rykowski. - Pierwszą osobą w radzie Ministerstwa Samotności będzie Jolanta Kwaśniewska - dodaje.

W budynku przy ul. Mikołowskiej 44 w Katowicach trwa jeszcze remont, który ma się zakończyć 16 października, kiedy to nastąpi oficjalne otwarcie nowego miejsca. Na ponad 500 mkw. działać będzie m.in. społeczne bistro.

- Będą tam ceny niskie jak w sklepach socjalnych. Codziennie inny, świeży obiad - zapowiada Mikołaj Rykowski.

W tym miejscu będzie dostępna również sala ćwiczeń z pełnym wyposażeniem przekazanym przez firmę Decathlon, która zapewni również profesjonalnych trenerów, którzy będą prowadzić zajęcia sportowe. Mają tu również dyżurować psychologowie, a na ostatnim piętrze dostępne będą pokoje gościnne.

- Żeby przedłużyć życie osobom samotnym ważna jest po pierwsze potrzeba społeczna i to zapewniamy. Po drugie ruch i uśmiech, to daje bardzo dużo zdrowia. Po trzecie musi być cel i sens życia. Chcemy zachęcić państwa, żebyście korzystali z naszych funkcji i je też tworzyli - mówi Mikołaj Rykowski.

Społeczne Ministerstwo Samotności ma się wpisywać również w miejski system opieki społecznej.

- Katowicka polityka społeczna kierowana w szczególności do seniorów jest bardzo szeroko rozwijana w ostatnich latach przez władze miasta. To miejsce będzie miejscem wyjątkowym, "kropką nad i", wspaniałym uzupełnieniem, bo jest to coś całkiem nowego w Polsce. Będą się tu mogli spotykać nie tylko samotni katowiczanie i seniorzy, ale wszystkie samotne osoby, czyli również te młode, które potrzebują kontaktu. Dzisiaj jest problem depresji, braku kontaktów społecznych i kontaktów tylko przez Sieć. To jest właśnie odpowiedź na zwiększającą się samotność, depresję, izolację społeczną dla każdej grupy społecznej - mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera